Systemy operacyjne

Android, iOS, Windows Phone, RIM, Symbian: udział mobilnych systemów w rynku w USA

przeczytasz w 2 min.

W USA Androida wygrywa z iOS

Rynek smartfonów w Stanach Zjednoczonych Ameryki chociaż w znacznym stopniu odbiega od tego co prezentuje nasz rodzimy europejski, to stanowi dobry powód do przeglądu popularności poszczególnych systemów operacyjnych w USA.

Według najnowszego raportu firmy analitycznej ComScore, obejmującego rynek USA w okresie luty - maj 2012, obecnie niepodzielnym liderem na amerykańskim rynku jest firma Google, której system mobilny Android dzierży w swoich rękach nieco ponad połowę całego rynku, a dokładniej 50,9%, co stanowi wzrost o 0,8% względem początku analizy z lutego.

Na drugim stopniu podium znalazła się firma Apple, której system iOS osiągnął dobry udział z rezultatem 31,9%, co stanowi wzrost o 1,7%. Na trzecim miejscu znalazła się firma RIM z udziałem 11,4% co stanowi spadek, aż o 2%.

rynek smartfonów usa królują google i apple

Dalej znajduje się Microsoft z udziałem na poziomie 4% i na szarym końcu umierający naturalną śmiercią Symbian z udziałem 1,1% i spadkiem na poziomie 0,4%. .

rynek smartfonów usa tableta porównanie analiza

Serwis Mashable dokładnie przeanalizował sytuację Microsoftu na rynku Stanów Zjednoczonych.

Kiedy debiutował system Windows Phone spodziewano się ogromnego sukcesu rynkowego, taki jednak nie nastąpił zarówno w Europie jak i w USA. Do tej pory wiele osób słabą sprzedaż urządzeń z WP7 uzasadniało niechęcią użytkowników i wyraźnie wskazuje, że w Stanach Zjednoczonych produkty te znikają z półek jak świeże bułeczki. Może i znikają, ale z powodu rezygnacji kolejnych punktów ze sprzedaży smartfonów z WP7.

rynek smartfonów w usa prezesi nokia microsoft zdjęcie

Microsoftowi na rynku smartfonow nie pomógł nawet mariaż z fińską Nokią która to jest głównym producentem urządzeń z Windows Phone 7, inni praktycznie nie interesują się wspomnianym systemem.

Niektórzy dla badania rynku wprowadzili testowo do sprzedaży modele z WP7, jednak po ich słabej sprzedaży zapowiedzieli, że nie zamierzają inwestować w system Microsoftu - chociaż są wyjątki. Firma Nokia system Microsoftu okupiła dramatycznym spadkiem udziałów w rynku, a także porzuceniem świetnie zapowiadającego się i dobrze sprzedawanego chociażby w N9, systemu MeeGo.

rynek smartfonów w usa urządzenie nokia lumia microsoft windows phone 7

Wracając jednak do samej analizy rynku, Microsoft zawodzi, gdyż w okresie od lutego do maja jego udział wzrósł zaledwie o 0,1% co dało łącznie 4%. Jeśli jednak wydłużymy okres analizy o jeden miesiąc, uwzględniając styczeń, to zamiast mikroskopijnego wzrostu udziału, otrzymamy spadek o 0,4%.

Od 2011 roku Microsoft na rynku wraz z Nokią notują ciągły spadek udziałów, nie pomaga fakt, że w zestawieniu nie znajduje się wyłączenie system Windows Phone 7, ale również uwzględniono w niej starszy Windows Mobile.

Jak widać Microsoftowi nie pomogła umowa niemalże na wyłączność z Nokią i grube pieniądze zainwestowane w marketing oraz kampanie reklamowe na wielu rynkach.

Czy faktycznie użytkownicy nie przepadają za kafelkowym interfejsem?

Źródło: Mashable, comScore, mobieburn, phoneareana

Komentarze

43
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Igoruss
  25
  Microsoft skopiował wszystkie najgłupsze pomysły apple (sterylność systemu, brak slotu mSD, brak pamieci masowej, microSIM, właściwie brak jakiejkolwiek presonalizacji, brak wysyłania przez BT, wgrywanie plików przez durny program i wiele innych bezsensownych ograniczeń) i liczył na wielki suksces? Widać że ludzie nie są jeszcze tacy głupi i nie dali sobie wcisnąć marketingowej papki.
  • avatar
   Konto usunięte
   16
   Windows phone po prostu nie oferuje nic ponad andrioda i iOS. Po co zmieniać system na coś co nie jest wyraźnie lepsze?
   • avatar
    Error_Demon
    12
    Gdyby szefostwo Noki nie balowało przez ostatnie kilka lat i co najmniej trzy lata wcześniej wystrzeliło Symbiana^3 to zarówno Apple jak i Google nie miałoby wiele do powiedzenia. Ale niestety jeśli ktoś próbuje przerobić system z komórek na smartphone'y dotykowe i bawi się w to przez dobre kilka lat, aż zauważa że to głupi pomysł kiedy stracił praktycznie cały rynek. Następnie zaczyna żonglować partnerami porzuca świetnie zapowiadający się MeeGo i Intela, na rzecz również wcale niezłego WP7 (z tym że oddając się w ręce speców od partaczenia). No i Symbian ^3 który stworzono tylko po to aby okazał się dobry i także go porzucono.
    Teraz firma stoi w gęstym błocie i najlepszym rozwiązaniem byłoby odrzucenie Microsoftu rozwój MeeGo i Symbiana, a jeśli nie to przyłączenie się do kolegów i produkowanie opon.
    • avatar
     fujiyama
     3
     Barierą jest cena, nic więcej.
     Lumia 800 ma parametry na poziomie iPhone 3GS albo Galaxy Ace, a cenę prawie dwa razy większą.
     A jak chciałem kupić Lumię 6xx, to się okazało, ze AngryBirds nie działa, a ona lubi sobie pograć.
     Telefon miał za mało RAM-u...

     Androida ma te same cechy do Windows na desktopie 15-10-5 lat temu: szeroki wybór sprzętu. OD SGS3 do taniutkiego Huaweja.
     • avatar
      plewcio
      1
      barierą nie jest tylko cena.
      druga sprawa kto kupi coś, wiedząc od razu, że skazane to jest na wymarcie.
      ja np czekam na telefony z wm8, bo przecież oficjalnej aktualki nie dastanie nikt z mango.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nokia powinna upaść, samsung albo htc ładuja i windowsa i androida a nokia oczywiście odtrąbiła wielki sukces w przejściu na system który nawet nie ma 5% udziału w rynku. Mam nadzieje że ta firma zdechnie.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Dla zwykłego użytkownika android jest najelepszy (popularność, cena). BBOS częściej wybierany przez biznesmenów, a iOS to już wiadomo ;)
        • avatar
         jackas95
         -6
         Nie wiem, czy powinno się porównywać "urządzenia z androidem" do innych systemów, ponieważ na androidzie opiera się spora większość urządzeń i są on tanie jak barszcz. Część osób nawet nie ma świadomości że mają androida. Moim zdaniem największy sukces odniosło Apple, ze względu na cenę iPhona i grupy docelowej użytkowników.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Nokia sama strzeliła sobie w stope rezygnując na początku ze swojego najlepszego systemu MeeGo
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Myslę że Nokia nie spełnia juz wymagań uzytkownika. Teraz liczy się otwarty system gzie instaluję co mi sie podoba, zmieniam softa sam a pamietajac czasy symbiana to niezle trzeba bylo sie napocic by cokolwiek zainstalowac. Także mam nadzieję że w koncu sie obudza bo czasy nokii 3310i juz dawno sie skonczyły
           • avatar
            aleks128
            0
            Trochę mnie to dziwi że Android ma połowe rynku w Ameryce. Czy to nie Ameryka jest głównym klientem nadgryzionego jabłuszka?, no chyba że coś się pozmieniało.
            • avatar
             eryk1310
             0
             ja mam nokie 5230 i wszystko wytzrymuje wpadała do jeziora i dalej chodzi ,a ten szajs samsung S II spadł koledze z rowera i rozleciał sie niebyło co zbierac ;! Nokia!