• benchmark.pl
 • Mobile
 • Domeną Androida są smartfony i tablety, ale to nie wszystko - zobacz gdzie jeszcze się znajduje
Mobile

Domeną Androida są smartfony i tablety, ale to nie wszystko - zobacz gdzie jeszcze się znajduje

przeczytasz w 2 min.

Mobilny system operacyjny Android najczęściej stosowny jest w tabletach i smartfonach, ale to nie wszystko, otóż istnieją również inne zastosowania.

google android logo gdzie oprócz smartfonów jest stosowany

Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że obecnie najpopularniejszy mobilny system operacyjny, jakim jest Google Android, początkowo tworzony był nie z myślą o zastosowaniu w smartfonach, czy też tabletach, ale co dla wielu osób może być zaskoczeniem dla inteligentnych kamer oraz aparatów cyfrowych. Mimo wszystko, w dobie dominacji Androida właśnie w smartfonach czy tabletach, pojawia się on także w innych urządzeniach.

Rok 2013 to okres, w którym padło wiele rekordów związanych ze smartfonami i tabletami. Według danych z firm analitycznych pierwszy raz w historii sprzedano więcej smartfonów niż tradycyjnych telefonów, dodatkowo system operacyjny iOS stracił pozycję lidera wśród systemów mobilnych właśnie na rzecz Androida, a sprzedaż tabletów jest już dwa razy większa niż laptopów.

Wszystkie te zjawiska mają związek ze wzrostem popularności i spadkiem cen urządzeń dających dostęp do sieci. To zaś powoduje, że producenci sięgają po nowe produkty, które mogą zapewnić nam dostęp do Internetu. Na przełomie 2013 i 2014 roku możemy spodziewać się wielu premier w segmencie tzw. wearable electronics, co w uproszczeniu oznacza elektroniczne elementy garderoby.
 
Łatwo zauważyć, że większość nowych urządzeń „smart” pracuje pod kontrolą systemu Android. Ma na to wpływ kilka czynników – sercem Androida jest funkcjonalne jądro Linux, co powoduje, że pisanie sterowników zazwyczaj jest prostsze niż w przypadku innych, bardziej zamkniętych systemów, takich jak iOS czy Windows Phone. Drugą zaletą Androida są również opłaty licencyjne, które w przypadku rozwiązań konkurencji często wręcz odstraszają producentów.

W ostatnich miesiącach mieliśmy okazję poznać wiele urządzeń, innych niż smartfony czy tablety, wyposażonych w system operacyjny Android. Jeżeli ciekawi Was, gdzie w najbliższym czasie zawita „zielony robocik” to zapoznajcie się z poniższym, krótkim zestawieniem.

android w urządzeniach aparat fotograficzny

Aparaty fotograficzne
Nowe, cyfrowe aparaty fotograficzne jak np. Samsung Galaxy Camera, wykorzystują system Android głównie do połączenia z siecią, aczkolwiek potencjalne zastosowania zależą tylko od wyobraźni użytkownika. Dla przykładu właśnie zrobione zdjęcie można dodać, jako załącznik do maila i wysłać bezpośrednio z poziomu aparatu. Możliwe jest automatyczne wysyłanie zdjęć do chmury, portali społecznościowych, czy do urządzeń odtwarzających.

Lodówka
Idea [email protected] mówi, że również typowe urządzenia AGD powinny być „smart”. Dlatego producenci wymyślają coraz to nowe zastosowania i aplikacje. Lodówka, która dostosowuje stan zapasów do diety użytkownika, automatycznie stworzy listę zakupów oraz powiadamia nas przez telefon komórkowy o niedomkniętych drzwiach, z całą pewnością może wzbudzić chęć posiadania, nie tylko w maniakach technologii.

Pralka
Inteligentną pralkę można zdalnie włączyć, uruchomić na niej zadany program, a także sprawdzić w dowolnym momencie, na jakim etapie jest nasze pranie. A jak się zepsuje, to sama zawiadomi o tym serwis i umówi nam wizytę technika. To jednak nie wszystko.

android w urządzeniach projektor

Android na ścianie?
Firma Philips zaprezentowała niedawno nowy projektor kieszonkowy PicoPix 3610 o wymiarach 10,5x10,5x3,1 cm, który jest pierwszym tego typu urządzeniem, wyposażonym w łączność bezprzewodową WiFi i system Google Android. Konstrukcja PicoPix 3610 jest równocześnie urządzeniem w pełni mobilnym, zawiera wbudowaną baterię, pamięć, a nawet głośnik.

W kieszonkowym projektorze Philips system Android odpowiada za połączenie z siecią lokalną i Internetem w celu przeglądania jej zawartości i odtwarzania plików. Projektor obsługuje praktycznie wszystkie formaty plików, a kolejne można dodać przez zainstalowanie odpowiedniego programu. Kolejną funkcją Androida, która sprawdza się w projektorze kieszonkowym, jest router Wi-Fi. W tym trybie urządzenie pełni rolę punktu dostępowego. Po połączeniu z PicoPix można streamować na niego obraz z komputera, smartfona albo innego urządzenia wyposażonego w WiFi. Dzięki bezpośredniemu połączeniu transfer jest niezależny od przepustowości sieci.

Jak się okazuje, system Google Android może mieć wiele zastosowań i nie koniecznie musi być szufladkowany i ograniczany wyłącznie dla tabletów i smartfonów. Przykłady urządzeń, wymienionych powyżej pokazują, że producenci starają się, aby Android w otaczających nas urządzeniach nie tylko udowadniał, że można go tam zainstalować, ale również był przydatny. Pytanie, gdzie jeszcze w przyszłości możemy spotkać system Android?

Źródło: WĘC PR, inf. prasowa, technologyvenue (foto)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  loctor
  20
  Lodówka która będzie mnie pouczać co mam jeść a czego nie, w następnej chwili wyląduje na śmietniku. Powiadamianie o nie domkniętych drzwiach? A może tak lepiej system automatycznego ich domykania? Do tego nie potrzeba adroida ani żadnego innego systemu.
  Zdalnie sterowana pralka? Ok, tylko niech jeszcze wymyślą zdalnie sterowane ciuchy które same się zważą, podobierają kolorami/rodzajami/stopniem zabrudzenia i na koniec same do niej włożą.
  Coś mi się wydaje, że większość takich "udogodnień" bedzie miała skutek odwrotny, do tego pewnie dojdą problemy z wieszaniem, resetowaniem, szpiegowaniem i bóg raczy wiedzieć czym jeszcze.
  • avatar
   Konto usunięte
   17
   Chyba mam lodowke na androidzie, bo musze czekac na swiatlo 5sekund..
   • avatar
    Konto usunięte
    -3
    Na Apply? A co to za nowy system?