Aplikacje mobilne

Aplikacje z Androida i iOS pojawią się na komputerach i smartfonach z Windows 10

przeczytasz w 1 min.

Funkcja, którą pokochać powinny osoby korzystające z urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą mobilnych okienek.

Aplikacje z Androida i iOS na Windows 10

Wczorajsza konferencja Build 2015 przyniosła nam nie tylko zapowiedź przeglądarki Microsoft Edge, o czym zresztą już dla was pisaliśmy. Kto wie czy najważniejszym wydarzeniem całej imprezy nie była zapowiedź jednej z funkcji systemu Windows 10. Funkcji, która przypaść może do gustu właścicielom komputerów, a którą pokochać powinny osoby korzystające z urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą mobilnych okienek.

Microsoft oficjalnie potwierdził bowiem, że Windows 10 wspierać będzie aplikacje z systemów Google Android oraz  Apple iOS. Nieoficjalne doniesienia pojawiały się na ten temat od dłuższego czasu i ponownie okazało się, że branżowym przeciekom, zwłaszcza powtarzającym się, można dawać wiarę.

Nie będzie jednak tak, że daną aplikację czy grę wystarczy wrzucić na urządzenie z Windows 10. Wprawdzie te cały czas tworzone będą przy pomocy Java i C++ (Google Android) oraz Objective C (Apple iOS), ale programiści wykonać będą musieli odpowiedni port. Microsoft zapowiedział jednak zestaw narzędzi deweloperskich, dzięki którym ma być to zabieg dość prosty i nie zajmujący wiele czasu.

Czy zadziała to w praktyce? Oczywiście. Przykład otrzymaliśmy już jakiś czas temu, kiedy powyższa metoda posłużyła do przeniesienia gry Candy Crush z iOS na Windows Phone.

Windows 10 aplikacje Android

Nie da się ukryć, że jest to coś, dzięki czemu Windows 10 może sporo zyskać. I nie mówimy tu tyle o komputerach czy laptopach, co w szczególności o tabletach i smartfonach. Windows 10 trafi na wszystkie te urządzenia, a do tej pory właściciele gadżetów mobilnych pracujących pod kontrolą mobilnych okienek nie mieli wielkiego wyboru gier i aplikacji. Teraz może się to zmienić.

Źródło: forbes.com, arstechnica

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  toddlockwood
  19
  Microsoft bedzie mial teraz wszytkie apki... plus własne exclusivy :D
  • avatar
   Hedrox
   6
   Moglibyście wspomnieć też o funkcji Microsoft Continuum. Kolejna przewaga nad pozostałymi systemami. Mobilny Windows najlepszy jest i tyle. To jest jakieś nieporozumienie, że ma tak małe udziały, a Microsoft dokłada do każdego smartfona. Gdyby był biedniejszy już by zbankrutował. Trzymają się, ale jak nic się nie zmieni wycofają się z tego i zostanie tylko syfiasty android i ajfony dla rurkowców.
   • avatar
    soundvibez
    5
    Candy Crush działa rewelacyjnie, sam kiedyś często grywałem, mam nadzieje, że wszystko fajnie wyjdzie i wreszcie skończy się sztuczne marudzenie że WP nie ma aplikacji i gier (bo ma, sądzi tak tylko ten co nie przeglądał nigdy sklepu na WP a wyczytał tak gdzieś w necie, mi osobiście niczego nie brakuje po przesiadce z androida)
    • avatar
     BARTOL48
     5
     Powinno to ucieszyć głównie developerów, którzy w prosty sposób udostępnią apki na W10 a tym samym powiększą grono potencjalnych klientów. Ułatwienie, na którym skorzystają wszyscy.
     • avatar
      marekxdx
      3
      Full aplikacji i do tego świetnie działający system z nowymi możliwościami. To będzie to czego mi trzeba. MS wychodzi coraz bardziej na prostą.
      • avatar
       R2rr0
       3
       No i notowania WP właśnie poszły w górę. Czekam na efekty.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Pytanie jak będzie wyglądała wydajność oraz zapotrzebowanie na energię w przypadku takich portów.
        Pomysł ciekawy, niemniej jak to często bywa w MS, o wszystkim zdecyduje wykonanie.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Czemu tak nie miało być od początku?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ruszyło się coś w kwestii Windowsa na Androida ?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ruszyło się coś w kwestii Windowsa na Androida ?
           • avatar
            Gungosa
            0
            ciekawe czy apple i google nie mają nic przeciwko temu bo to już nie beda exclusive appki na ich platformy
            • avatar
             mnichmark
             0
             Oby tylko Windows phone nie stracił swojej kluczowej przewagi nad Androidem dzięki tym portom, czyli rewelacyjnej płynności.
             Moim zdaniem absolutnym priorytetem powinna być stabilność, bezproblemowe działanie i płynność. Jak na razie z Windows phona 8.1 jestem bardzo zadowolony jeśli brać pod uwagę te aspekty. Oby tak pozostało.