Komputery

Apple: AMD za Intela i nVidię?

przeczytasz w 1 min.

AppleInsider doszedł do informacji, zgodnie z którymi wierny przyjaciel Apple - firma Intel - już wkrótce może pójść w tzw. "odstawkę".

Nieoficjalnie trwają rozmowy pomiędzy Apple a AMD, zgodnie z którymi koncern miałby zastąpić w roli producenta komponentów nie tylko Intela, ale i nVidię. Te dwie ostatnie marki to przyjaciele Apple od kilku dobrych lat, niemniej w ostatnich miesiącach pojawiło się wiele zgrzytów, zwłaszcza z producentem procesorów. Choć i na linii Intel-nVidia zdarzały się ostatnimi czasy przepychanki.

AMD, będący również  właścicielem ATI, mógłby zapewnić Apple kompleksową dostawę komponentów do komputerów - zarówno "serca komputera", jak i kart graficznych. Porozumienie obydwu koncernów mogłoby mieć więc same pozytywne skutki - w wymiarze technologicznym, czasowym, jak i cenowym (w każdym razie dla Apple, nie musi się to przełożyć na sugerowaną cenę urządzenia).

Jeśli pogłoski o rozmowach się potwierdzą, a następnie dojdzie do ich finalizacji, możemy być świadkami technologicznej historii rozgrywającej się na naszych oczach. O ile Intel jakoś sobie poradzi, to ostatnie miesiące nie są lekkie dla nVidii. Warto też wspomnieć o AMD, które - zdaje się - wygrało los na loterii. Ich karty graficzne sprzedają się rewelacyjnie, a to z kolei przekłada się na wyniki finansowe.

Źródło: AppleInsider

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  nazaropeth
  0
  Osobiście na to liczę. Dla Apple byłby to zdecydowanie korzystne nie tylko ze względu na kompletność platformy, ale też wsparcie deweloperskie od AMD. No i dodatkowo, doszłaby znaczniej mniej kłopotliwa instalacja OSX na PC :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   no nie wrozmy upadku nVidia bo to by bylo bardzo zle dla nas konsumentow. wiecej konkurencji wiecej walki o rynek wiecej produktow mniej dyktatory
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Hmm... to by było bardzo dobre dla AMD. Dla Apple również, ponieważ otrzymali by kompletną platformę (cpu+nb+gpu) oraz wsparcie developerskie od amd i zapewne niższe koszty podzespołów. AMD zarobiłoby całkiem sporo więc mogli by przeznaczyć większe fundusze na badania, co zapewne przełożyłoby się na jeszcze lepsze układy od amd. No no, zobaczymy... mam nadzieje, że te plotki się potwierdzą. :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czy wam również się wydaje, że Apple od czasu końca PowerPC to nie to sami Apple co kiedyś?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Powiem tak: AMD ma beznadziejna oferte mobilnych procków, więc zarówno iMaci jak i MacBooki stracą i to dużo. W Macach Pro gdzie liczy się tylko wydajność i nic więcej nic to nie zmieni - ciepła tyle samo i mocy niemal też tyle samo. Ceny Appli napewno nie spadną, a jeżeli chodzi jeszcze o zużycie energii to w nowych MacBookach Pro jest Optimus, który sory, ale też nie ma konkurencji, więc gdzie ta lepszość?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jeżeli AMD zrobi się potentatem rynkowym, to zacznie trzymać ceny jak to przez lata robiła nVidia, podstawa to zdrowa konkurencja...
       Gdzie się podziali gracze typu S3/Matrox... Intel nadal sprzedaje najwięcej chipów graficznych, jest ciekawa sytuacja na rynku ;)
       • avatar
        romeczek
        0
        Alians AMD i Apple na tą chwilę jest niemożliwy.
        AMD po prostu nie ma sprzętu o wydajności odpowiedniej dla rozwiązań promowanych przez Apple. Pamiętajmy, że Apple zawsze pakowało do swoich maszyn najszybsze procesory. AMD sporo odstaje pod względem wydajności od Intela.
        Dodatkowo nie ma odpowiednio wydajnych i energooszczędnych procesorów mobilnych. Tutaj przepaść między Intelem, a AMD jest jeszcze większa!
        Nie wyobrażam sobie Macbooka z procesorem AMD. :)
        • avatar
         pomidor
         0
         Zadają się z AMD, po to aby Intel i Nvidia obnizyli im ceny.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dodam jeszcze że procesory AMD dostają niezłego kopa przy 64biatch, Intela też ale nie takiego...