Ciekawostki

Apple CarPlay, czyli Siri (i nie tylko) w samochodach Ferrari, Mercedes i Volvo

przeczytasz w 1 min.

Gigant z Cupertino stawia na motoryzację.

Apple CarPlay

O tym, że Apple zastanawia się nad wejściem na rynek motoryzacji mówiło się już od dłuższego czasu. Teraz wreszcie wszystko stało się jasne. Gigant z Cupertino zapowiedział i jednocześnie zaprezentował CarPlay – zupełnie nowy panel, który znajdzie się w najnowszych samochodach marek Ferrari, Mercedes oraz Volvo.

Panel Apple CarPlay powstał z dwóch powodów – po pierwsze aby unowocześnić i uatrakcyjnić kokpity nowych modeli, a po drugie – aby zlikwidować barierę pomiędzy smartfonem (w tym przypadku oczywiście iPhone’em) a samochodem. 

Apple CarPlay będzie kontrolowany dotykowo, jak i obsługiwać głosowe opcje oparte na usłudze Siri. W obu przypadkach możemy nawigować po najważniejszych funkcjach smartfona, a są to: przeglądanie kontaktów, pisanie i odbieranie wiadomości, odczytywanie powiadomień, nawigacja GPS, a także odtwarzanie muzyki.

Do aktywacji kontroli głosowej wykorzystuje się umieszczony na kierownicy przycisk. Tymczasem na ekranie dotykowym wyświetlane są ikonki szybkiego dostępu znane z iOS 7. Ze smartfonem panel łączy się za pośrednictwem przewodu Lightning. Już wkrótce jednak dodana ma zostać opcja WiFi (przynajmniej w pojazdach Volvo). 

Słowa jednak to tylko słowa i nie są one w stanie wyrazić jak to wszystko działa. Dlatego też poniżej możecie zobaczyć jak Apple CarPlay sprawuje się w samochodach Volvo oraz Ferrari:

Firma Apple zapowiedziała także, że już wkrótce powinniśmy usłyszeć o rozszerzeniu współpracy. Wśród kolejnych marek z iOS’em w samochodach znaleźć mają się BMW, Ford, General Motors, Honda, Hyundai oraz Toyota.

Źródło: Engadget

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  3
  A ja bym chciał, żeby ktoś w końcu stworzył radio samochodowe, do którego zamiast panelu przedniego wkładało by się np. Galaxy S2. W tym momencie nie potrzebuje, żadnego dodatkowego panelu łączącego się przez Wi-Fi ze smarfonem, bo smartfon stał by się tym panelem. Na dodatek telefon byłby ładowany.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   No to im się udało, tak zawaliście pasztetnej konsoli to dawno nie widziałem
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Może konkurencja wymusi rozwój wieloplatformowego MirrorLinka którego potencjał się marnuje już od dłuższego czasu przez lenistwo producentów którym nie chce się robić oprogramowania telefonu które z multimediami samochodowymi będzie współpracować.