Telefony

Apple i Foxconn poprawią warunki pracowników fabryk

przeczytasz w 1 min.

Apple wspomoże Foxconn

Hon Hai Precision Industry Co., korporacja, powszechnie znana pod nazwą Foxconn, swoją sławę częściowo zawdzięcza współpracy z największymi potentatami rynku IT takimi jak Apple, Microsoft, Intel czy też Sony. Jednak w dużej mierze rozgłos towarzyszący firmie związany jest z tworzącymi się wokół niej kontrowersjami.

Pierwsze wzmianki o łamaniu praw pracowników przez Foxconn pojawiły się już w 2006 roku. Jednak prawdziwie złą reputację przedsiębiorstwo zyskało w 2010 roku po serii samobójstw osób zatrudnionych w fabryce, niezdolnych do poradzenia sobie z panującymi w niej warunkami.

Foxconn, Hon Hai Precision Industry Co.

Od tamtego czasu korporacja usiłuje dokonać poprawy własnego wizerunku - głównie poprzez zapewnienia, iż zły standard pracy zostanie ulepszony. W rzeczywistości, pomimo obietnic, w zakładzie, który daje zatrudnienie dla ponad 240 000 osób, nie zmieniło się wiele.

W marcu 2012 roku Fair Labor Association (FLA), niezależna organizacja, kontrolująca między innymi przestrzeganie prawa pracy opublikowała raport, z którego wynika, iż Foxconn wciąż dopuszcza się licznych naruszeń. W efekcie firma ponownie zobowiązała się do dokonania zmian.

Foxconn, Hon Hai Precision Industry Co.

Tym razem jednak zapowiadana poprawa warunków pracy wydaje się bardziej prawdopodobna. Koszty ulepszenia fabryki mają zostać podzielone pomiędzy Foxconn a Apple. Nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądał ów podział. Również szczegóły dotyczące mających nastąpić przemian nie są znane.

Wstępnie wiadomo, iż planowane są: redukcja czasu pracy (likwidacja nadgodzin) oraz zatrudnienie dodatkowych osób. Ponadto część pieniędzy ma zostać przeznaczona na podwyższenie pensji pracowników. Jednak na ile realne są te zamiary okaże się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
 

Więcej o Apple:

Źródło: Tom's guide, The Telegraph

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  5
  "podwyżki" to chyba szefowie koncernu dostaną jak zlecą odmalowanie pomieszczeń mieszkalnych i produkcyjnych... pewnie na tym się tylko skończy...
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   ...na zdjeciach.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Przecież w pod balkonami powiesili siatki anty-samobójcze, czego oni jeszcze chcą?

    A tak na serio Foxconn jest jedną z firm o najwyższych standardach, jeżeli chodzi o prawa i przywileje pracownika. A poza tym gdyby nie Apple to pewnie tych siatek nawet by nie powiesili, bo Microsoftowi nie zależy.
    • avatar
     aquadigger
     0
     od dziś aż 2 miski ryżu!
     prawda jest pewnie taka, że tylko na zdjęciach
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Już widzę jak fanboy'e Apple'a bojkotują ipady i cały tego typu sprzęt który jest oczywiście "must have"
      • avatar
       gagex123
       0
       Tylko czekać, aż apple wypuści nowego ipada/iphona w starych cenach i okrzyknie się firma charytatywną! Toż koszta produkcji wzrastają:p
       Być może, że tak wyglądają warunki pracy ludzi przy wszystkich sprzętach elektronicznych, ale samego apple póki co nie tknę, nie ze względów finansowych, a tego jaka to otoczka jest stworzona wokół tej firmy. Apple jest niczym Porsche wśród aut - na swój sposób ekskluzywne, ale dość popularne. Ok. Zgadzam się. Ale zobaczcie jakie warunki panują w fabrykach Porsche. O fabrykach sprzętu Apple nie trzeba chyba nic pisać.
       • avatar
        SoundsGreat
        0
        Tzn dadzą im dwie miski ryżu zamiast jednej? Bo w sensowne płacę to nie wierzę.
        • avatar
         Skaza
         0

         Jestem przekonany, że na czas kontroli warunki pracy znacząco poprawiają się. Ale później wszystko wraca do starego, czyli maksymalnego wykorzystania pracownika przy minimalnych nakładach ze strony pracodawcy. Korporacje mają na to bardzo zgrabne określenie : Maksymalizacja zysków. Pozostaje nam cieszyć się, że nie żyjemy i nie pracujemy w Chinach, jednak w rzeczywistości u nas jest bardzo podobnie.

         Pozostaje czekać, aż w fabrykach pojawią się tablice zawierające hasła motywacyjne :

         Pracuj wydajniej...
         Nie kwestionuj poleceń przełożonego...
         Nie domagaj się przerwy / wolnego dnia / urlopu / chorobowego...

         Hm, zatem Ave Norma ludzie ;)
         • avatar
          Viperus
          0
          Stare zdjęcia - płyty jeszcze z chipami VIA ;p