Internet

Legalne filmy w sieci 2 tygodnie po premierze w kinie - tego chce Apple

przeczytasz w 1 min.

Pytanie, czy faktycznie wyszłoby to wytwórniom filmowym na dobre. Dzisiaj trudno to jednoznacznie ocenić. Pomysł Apple na pewno jest jednak ciekawy.

Jednym z najczęściej powtarzanych minusów obecnych internetowych serwisów VOD (wideo-na-życzenie) jest brak nowości filmowych. Pomijając autorskie produkcje publikowane na platformach Netflix czy Amazon Prime na dotarcie kinowych hitów do legalnych usług najczęściej trzeba sporo poczekać. Jest ktoś, kto chce to zmienić. To Apple.

Obecnie na „internetową premierę” filmu trzeba czekać najczęściej co najmniej 90 dni. Firma Apple chciałaby znacząco skrócić ten czas – do zaledwie dwóch tygodni. Jak informuje Bloomberg amerykański gigant prowadzi rozmowy z 21st Century Fox, Warner Bros. i Universal Pictures, a więc jednymi z najważniejszych graczy w branży filmowej. Umowy są już ponoć domykane.

Mówi się, że film na platformie iTunes, dostępny 14 dni po premierze kinowej w bardzo dobrej jakości, mógłby zostać wypożyczony przez użytkownika za 25-50 dolarów (w zależności od filmu). To sporo (2-4 razy więcej niż za bilet), ale jeśli przedzieli się to przez większą liczbę osób równocześnie oglądających materiał, może wyjść nawet opłacalnie.

W rzeczywistości jednak do porozumienia wcale nie musi dojść. Bo choć z obozu Warner Bros. można na przykład usłyszeć głosy, że takie rozwiązanie mogłoby pozwolić zmniejszyć skalę piractwa i zwiększyć przychody, najczęstsze opinie są takie, że będzie wręcz przeciwnie. Jak bowiem powstrzymać użytkowników przed przechwytywaniem obrazu z pulpitu i jego późniejszym udostępnianiem?

A co wy myślicie na ten temat? Zapłacilibyście 100 złotych za możliwość obejrzenia 14-dniowego filmu?

Źródło: Bloomberg

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krynka
  23
  Ta, najlepiej dowalić ceny z kosmosu, a potem narzekać ile to milionów stracili przez złych piratów...
  • avatar
   Abgan
   7
   25-50 USD za wypożyczenie filmu? Ile wytwórnia dostaje do ręki za bilet do kina, który kosztuje mniej niż 10 USD? Połowę? Dwie trzecie? Jakie ponosi koszty tworzenia, dystrybucji i kontroli kopii? A tutaj sprawami technicznymi zajmuje się Apple, a wytwórnia chce kasować 12-25 USD czystego zysku z dystrybucji za wypożyczenie (bo drugą połowę pewnie Apple im zabierze)? Czyli 2-3 razy więcej niż dostają za bilet do kina...
   • avatar
    AndreoKomp
    7
    Pojawienie się filmu na platformie VOD oznacza, że dany film jest również dostępny w sieci za free w takiej samej jakości. Chyba nie przemyśleli swojego pomysłu :D. Jedno jest pewne, to bardzo dobry pomysł na wyeliminowanie z internetu filmów w wersji kinowej haha. Nikomu nie będzie się chciało zgrywać filmu w kinie, jak za 14 dni będzie dostępny za free w bardzo dobrej jakości.
    • avatar
     Konto usunięte
     6
     Apple dobrze chce, bo producenci nadal zachowują się jakby byli w erze VHSów, ale w jakich cenach? 50 dolarów? Śmiech rozpruwa mi wnętrzności. Żaden film nigdy nie był i nigdy nie będzie tyle wart. No ale hamburgery i tak będą błagać o zablokowanie karty kredytowej.
     • avatar
      NewUnnamedUser
      4
      Ja myślę, że oni już na wszelki wypadek wliczają w tę cenę możliwość, że ktoś zgra film i go udostępni, dlatego tak drogo chcą kasować.
      • avatar
       Mkozlowski
       3
       No tak to teraz będziemy się zbierać przy TV w kilkanaście osób, żeby cena się zwróciła tak jak to się oglądało telewizję x dobrych lat temu jak to na wsi sąsiad jako pierwszy miał telewizor...
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Obejrzeć film dwa tygodnie po premierze bez ludzi, którzy żrą popcorn, siorbią colę, wyłażą w trakcie seansu i gadają? Trzy razy tyle bym zapłacił :D

        Zresztą policzcie wycieczkę rodzinną - dwa bilety dla dzieci, dwa dla rodziców - to już stówa, dzieci chcą coś do jedzenia i picia, dojdzie z 50 zeta. A tu spokojnie się obejrzy.
        • avatar
         Pankracy666
         1
         Ja tam lubię obejrzeć dobry film SF lub akcji na dużym ekranie z mocnymi głośnikami w kinie.         • avatar
          p0358
          -1
          Ten hajs to jest żart, daliby za 4-10 zł, to by o wiele wiele wiele więcej osób kupiło i mało komu chciałoby się piracić, jak można dać parę złotych i obejrzeć spokojnie. Jeszcze jakby nie było na 48h, tylko na zawsze... W końcu na takim DVD i Blu-Rayu jest taniej (niż ta cena przez Apple proponowana) i też masz na zawsze. Nawet jakby za 25 zł było, mogłoby być sporo chętnych. A w takiej cenie sobie strzelą w kolano, jak ktoś wyżej napisał - trackery się będą przegrzewać...
          No ale wytwórnie wiedzą lepiej przecież.
          • avatar
           Himoto
           -2
           100 PLN za nowość którą można obejrzeć kilka razy przez 24 albo 48h?
           Czemu Nie?

           Ja np. nie znoszę kina właśnie za wszystkie jego "dodatki", zawsze za głośno, zawsze za ciemno [oczy mnie bolą], zachce ci się nagle do WC to tracisz ważny fragment filmu itd. już nie mówiąc o wiecznie denerwujących "towarzyszach" którzy niczym uzależnieni pochłaniają całe sterty pożywienia hałasując przy tym często w scenach gdzie film wymaga odrobiny skupienia.
           A tak wypożyczasz oglądasz kiedy chcesz przerywasz na życzenie, oglądasz jak chcesz, nawet na leżąco w samej bieliźnie itd.
           • avatar
            deton24
            0
            Jak ktoś narzeka na dźwięk, nie mówię do tych co mówią za głośny, to ponoć najlepszy dźwięk w PL jest w dwóch kinach, w salach gdzie są certyfikaty THX.