Ciekawostki

Apple może kupić GoPro - akcje poszły w górę

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Po pierwsze, firmie Apple przydałoby się wejść do kolejnej branży. Po drugie, jeśli kiedykolwiek kupować GoPro, to właśnie teraz.

Apple GoPro

Informacje o tym, że GoPro, choć nie szuka, to może znaleźć nabywcę pojawiają się od wielu miesięcy. Ostatnio głośno zrobiło się o tym, że potencjalnym kupcem może być Apple. Gdy tylko pojawiły się takie doniesienia akcje GoPro poszybowały w górę o 16 proc., choć żadna z firm nie zdecydowała się na komentarz.

GoPro to firma, dzięki której kamerki sportowe zyskały ogromną popularność. Nikogo więc nie powinno dziwić, że gigant typu Apple mógłby chcieć mieć ją pod swoimi skrzydłami. Analityk Dan Ives stwierdził w e-mailu do redakcji MarketWatch, że „GoPro pasuje jak ulał do portfolio produktów Apple”, ale to nie jedyny powód, dla którego przejęcie wydaje się całkiem realne.

Otóż GoPro nie ma się ostatnio najlepiej. Jeszcze w październiku 2014 roku wartość jej akcji wynosiła 93,85 dol. W ciągu 14 kolejnych miesięcy wartość spadła o 82 proc., a obecnie wynosi około 19 dol. Kapitalizacja giełdowa spółki zaś to teraz jedynie 2,6 miliarda dolarów. Dla Apple, które dysponuje ponad 200 mld dolarów rezerw, jest to zatem łakomy kąsek.

Ives twierdzi, że firma Apple zdecyduje się na zakup GoPro już w przyszłym roku, ponieważ potrzebuje ona poszerzyć swoją ofertę o zupełnie nowe produkty. Szereg patentów i zespół inżynierów także byłby nieoceniony. No i przede wszystkim: cenne oprogramowanie. Myślicie, że tak się stanie? I, co ważniejsze, chcielibyście, by do takiego przejęcia doszło?

Źródło: MarketWatch

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tymczas_dla_TSa
  GoPro było dobre i drogie, teraz będzie ... ?
  13
 • avatar
  Konto usunięte
  Oby do kupna GoPro przez Apple niedoszło. Ceny jak na polskie realia całkiem spore a po przejęciu jeszcze dołożą swoje trzy grosze, a apple trzeba płacić $.
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  kupią? nie kupią? - żyd na żyda trafił.....- jak dla mnie to obie firmy równie dobrze mogą przestać istnieć......ździerstwo i tyle.
  4
 • avatar
  SirHawk
  Szczerze? Od momentu wejścia chińskich kamerek na rynek to GoPro może pomarzyć o powrocie do poprzednich zysków, przejęcie przez Apple nic nie zmieni. Może więcej reklam będą mieli. Chińskie kamerki (Xiaomi, SJCAM itp.) oferują dokładnie to samo za duuużo mniejszą kwotę. Zwyczajnie, GoPro zaczęło biznes, nachapali się pieniędzy będąc liderem (i monopolistą praktycznie) i konkurencja ich zjadła niższymi cenami.
  3
 • avatar
  Dragonik
  Jedno drugie siebie warte.
  2
 • avatar
  Marucins
  A co, nie radzą sobie że potrzebują "wsparcia" Apple?
  2
 • avatar
  Poszły w górę 5 dni temu jak po raz pierwszy pojawiła się ta plotka. Dzień później znowu spadły o 10% i dalej spadają. ;) Ot spekulacje i tyle.
  2