Płyty główne

ASUS planuje płytę główną z wydajnym interfejsem SATA Express [AKTUALIZACJA]

przeczytasz w 2 min.

Nowy interfejs zapewni jeszcze wyższą przepustowość, przy jednoczesnym zachowaniu wstecznej kompatybilności.

SATA Express interfejs slajd

W sierpniu bieżącego roku ogłoszono finalną specyfikację standardu SATA 3.2, który wprowadza m.in. interfejs SATA Express o jeszcze wyższej przepustowości względem obecnego SATA (III) 6 Gb/s.

Kiedy zadebiutują pierwsze płyty główne w niego wyposażone? Najprawdopodobniej już niedługo (CES 2014?), bowiem jeden z blogerów serwisu TweakTown opublikował fotografie fragmentów płyt głównych firmy ASUS wyposażonych właśnie w gniazda SATA Express.

Złącze SATA Express pozwala na przesyłanie danych zarówno przez interfejs SATA, jak i wydajniejszy PCI-Express – wszystko przy zwiększeniu maksymalnej przepustowości nawet do 16 Gb/s i  zachowaniu wstecznej kompatybilności z urządzeniami pod zwykłe SATA.

SATA Express interfejs slajd

Początkowo sądzono, że kontroler SATA Express zostanie zintegrowany w nadchodzących chipsetach Intel Z97 i H97 (pod procesory Intel Haswell Refresh i Broadwell), ale najprawdopodobniej tak się nie stanie i producenci będą musieli stosować zewnętrzne kontrolery.

ASUS płyta główna SATA Express zdjęcie  ASUS płyta główna SATA Express zdjęcie

Przykładem tutaj może być ASMedia ASM106SE, z którego korzysta sfotografowana płyta główna firmy ASUS – niestety jeszcze nie wiadomo jakie nosi oznaczenie i pod jakie procesory jest przeznaczona.

ASUS płyta główna SATA Express zdjęcie dysk SSD
Dysk SSD podłączony do interfejsu PCI-Express za pomocą złącza SATA Express

Aktualizacja 23.12.2013 8:30

ASUS Z87 Deluxe/SATA Express płyta główna prototyp zdjęcie

Serwis TweakTown ujawnił więcej informacji na temat tajemniczej płyty głównej ze złączami SATA Express – jest to prototypowa wersja modelu ASUS Z87 Deluxe/SATA Express, która wykorzystuje zewnętrzny kontroler ASMedia ASM106SE.

ASUS Runway moduł SATA Express prototyp zdjęcie

Do podłączenia dysku ASUS ROG RAIDR 240 GB zastosowano prototypowy moduł ASUS Runway, który oferuje przepustowość magistrali PCI-Express 2.0 x2 (fizycznie został wyposażony w złącze PCI-Express 2.0 x4). Do jego działania wymagane jest jednak podłączenie dodatkowego zasilania z wtyczek MOLEX oraz doprowadzenia z płyty głównej zegara taktującego magistralę PCI-Express.

ASUS Z87 Deluxe/SATA Express płyta główna podłączenie SATA Express zdjęcie  ASUS Z87 Deluxe/SATA Express płyta główna podłączenie SATA Express zdjęcie

Przewody transmisyjne SATA Express wykorzystują osiemnaście styków – po siedem dla dwóch złączy SATA oraz dodatkowe cztery dla dwóch linii PCI-Express. Warto również wspomnieć, iż finalnie mają one być poprowadzone w jednym przewodzie.

ASUS Z87 Deluxe/SATA Express płyta główna podłączenie SATA Express zdjęcie

Pierwsze testy wypadły bardzo optymistycznie. Dysk ASUS ROG RAIDR podłączony poprzez SATA Express praktycznie nie traci na wydajności, a czasami nawet ją zyskuje – poniżej możecie zobaczyć kilka zrzutów ekranowych z benchmarków.

AUS ROG RAIDR dysk SSD wydajność ATTO  AUS ROG RAIDR dysk SSD wydajność SATA Express ATTO

AUS ROG RAIDR dysk SSD wydajność CrystalDiskMark  AUS ROG RAIDR dysk SSD wydajność SATA Express CrystalDiskMark

AUS ROG RAIDR dysk SSD wydajność AIDA Latency  AUS ROG RAIDR dysk SSD wydajność SATA Express AIDA Latency
Wydajność dysku ASUS ROG RAIDR podłączonego do PCI-Express (po lewej) i SATA Express (po prawej)

Zainteresowanych recenzją i testami prototypowej płyty głównej ASUS z interfejsem SATA Express odsyłamy do serwisu TweakTown.

Źródło: TweakTown, ComputerBase, SATA-IO

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  17
  Trochę przekombinowane.
  • avatar
   AndreoKomp
   13
   Mi to się w ogóle nie podoba. Bardziej widzę tutaj uwstecznianie niż rozwój pod względem technicznym i wizualnym. Wtyczka jest tak szeroka, że przypomina mi IDE oraz aż 3 kable do urządzenia trzeba będzie poprowadzić zamiast jednego. Połączyć te kable to by wyglądało jak taśma do dysków IDE. Bez sensu to rozwiązanie. Chyba nie wiedzą jak usprawnić transfer na tej samej ilości żył. Jak pójdzie, będę unikał tego rozwiązania jak ognia. W końcu pojawi się coś normalnego, dającego większe transfery na jednym kablu. Na razie 6Gb/s mi w zupełności starczy. Nie wiem kto te standardy wymyśla, ale już dawno do dysków powinien iść jeden kabel od płyty w którym idzie również prąd i to na dwóch żyłach, a nie 5 lub 4 w przypadku zastosowania przejściówki z molex. Kabel powinien być w standardzie okrągły, a nie tasiemka. Kto układał taśmy sata za płytą główną i chciał to zrobić dobrze, wie o co chodzi.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Super sprawa, ale za ten bajer będzie trzeba słono zapłacić ;p
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Dobrze, że coś i pod tym względem ruszyło do przodu.
     • avatar
      Ian666
      5
      Widzę że producenci sprzętu nie mają racjonalnych pomysłów i wracają do porzuconych rozwiązań jak wtyki wielkości LPT albo taśmy IDE (ten szeroki port sata ma takie same wymiary).
      • avatar
       szafa_23
       4
       Niewypał!
       Jak to wyglada! SCSI w rozszerzonym sata:))
       • avatar
        pikolo000
        3
        naprawdę fajny patent
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         nieopłacalne ....
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jaki to ma sens. W stacjonarce prościej dodać 1/2 złącza PCI-e x8. W laptopach mPCI-e. Niestety, ale wraz ze wzrostem szybkości interfejsu trzeba skracać odległości, to dlatego RAM nie jest na taśmach. Wraz ze wzrostem szybkości dysków i te nośniki spotka umieszczanie w slocie.
          • avatar
           Czaszka
           0
           Rozumiem że to gniazdo można równie dobrze użyć do podłączenia dwóch zwykłych sata. Jeśli będą je umieszczać równolegle do płyty nie będzie tragedii.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            ...no kabek niczym matka do samo rozruchu,chłopaki chyba naprawdę rozum w d.. mają,świat do przodu a oni w ciemnej ....,jak takie coś ujrzało światło dzienne
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             rozwiązanie bardzo dobre i mimo że to raczej detal to może skłonić całkiem sporo osób do wyboru takiej płyty przed porównywalnymi płytami od konkurencji