Karty graficzne

ATI RV790 jednak w wymiarze 55nm!

przeczytasz w 1 min.

Jak wiemy nowy procesor graficzny ATI RV790 miał być produkowany w procesie technologicznym 40 nm. Miał być. Jak donosi internetowy serwis Hardware-Infos procesory grafiki będą jednak produkowane w wymiarze 55nm!

Nowy układ będzie jednak pracować z wyższymi częstotliwościami niż, starszy model ATI RV770. Stanie się tak ponieważ nowe chipy będą produkowane z wykorzystaniem nowych rozwiązań technologicznych. Co interesujące, zwiększy się koszt produkcji samego układu.

Obecnie inżynierowie AMD testują nowe układy w dwóch wariantach: fabrycznie podrkęconej i podstawowej. Grafiki z chipem RV790XT pracują z zegarami: 750 MHz dla GPU oraz 3,6 GHz dla pamięci RAM. Jednocześnie modele podkręcone pracują z częstotliwościami 850MHz i 3,9 GHz. W pierwszym przypadku zasilanie procesora graficznego to 1,24 V, a w drugim 1,3 V.

Jak podaje serwis Hardware-Infos AMD nie doszła jeszcze do etapu, na którym w 40 nm mogłaby produkować wydajne procesory dla kart z najwyższej półki.

Źródło: Hardware-Infos

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  hmm czyżby zostawili na serię HD5 ?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   A ja sie cieszę, bo mój 4870 (WC) chodzi na takich samych zegarach jak 4890, więc nie będę biadolił, że znow szybsza karta od ATI wyszła :P
   • avatar
    killerPL
    0
    Co to za aktualności? już w grudniu było wiadomo, że nowe GPU ATI będzie wytwarzało swoje nowe chipy w 55nm i z zegarami 850MHz dla rdzenia,
    • avatar
     assistant
     0
     już lepiej kupić 4870 i podkręcić, niż kupować 4890 który na pewno będzie droższy.
     • avatar
      suntzu
      0
      Mały szczegół. To nie AMD tylko TSMC... To że nie są wstanie zrobić 40nm RV790 nie oznacza, że nie będzie prostrzych układów z nowej seri 47xx.

      I na samym początku też mały błąd:) Jak wiemy? Czyli kto? Odpowiedź NIKT!!! AMD nie dało żadnej informacji o tym zdarzeniu.
      Wszyscy plotkowali że ma to być 40nm skoro +25% wydajności podobno...

      Z tego co czytamy wynika że wzrost nie będzie o 25% i mimowszystko będzie to miły przedsionek przed 5850.

      http://www.in4.pl/ima_news/1_long_17409.jpg

      Obrazek pokazuje ile wiemy na temat RV790
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       czyli już nie tylko nvidia odgrzewa...