Telewizory

BBC przybliża szczegóły testów mundialowej transmisji 4K TV

przeczytasz w 1 min.

Brytyjski nadawca uchylił rąbka tajemnicy, dzięki czemu wiemy czego będziemy mogli się spodziewać w przyszłości.

Sony 4K BBC

Już na początku tego miesiąca nadawca BBC potwierdził, że wykorzysta tegoroczną edycję piłkarskich Mistrzostw Świata do testów telewizyjnej transmisji na żywo w formacie 4K. Jako że mundial w pełni – poznaliśmy wreszcie szczegóły dotyczące tej akcji.

Wybrane mecze tegorocznych Mistrzostw będą na żywo transmitowane do wybranej, zamkniętej grupy odbiorców w rozdzielczości 4K (3840x2160). Celem jest osiągnięcie pełnej transmisji bez wykorzystywania skalowania. Dlatego też wideo z Brazylii przesyłane będzie satelitą do Wielkiej Brytanii, aby stamtąd następnie strumieniować je do telewizorów za pośrednictwem łącza internetowego.

Aby zapewnić możliwie wysoką jakość, BBC wykorzysta do transmisji standard HEVC (H.265). Dzięki temu udało się ponoć uzyskać standardową szybkość 60 klatek na sekundę (a ściślej rzecz ujmując – 59,94 Hz). Jeśli natomiast chodzi o sam bitrate wideo – najprawdopodobniej mieścić będzie się on w zakresie 30-35 Mbit/s.

Przypomnijmy też, że partner technologiczny Mistrzostw w Brazylii – Sony – będzie rejestrował wybrane mecze w 4K właśnie. Później na podstawie zgromadzonych materiałów stworzony zostanie oficjalny film tej imprezy. W wybranych sklepach na całym świecie przeprowadzone są także prezentacje jakości 4K. Akcja obejmuje również największe miasta w Polsce.

Źródło: WhatHiFi, Sony, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Wszystkie mecze MŚ sa rejestrowane w 4K tyle tylko że taki sygnał nie dociera dalej niż do realizatora. Dzięki kilku kamerom 4K realizator może cyfrowo zoomować dowolny fragment murawy bez konieczności zoomowania na nim samej kamery. Przecież już i na Ekstraklasie tym się bawili. To po prostu zwiększa możliwości powtórek.
  • avatar
   Varso
   0
   30-35 Mbit/s to się dopiero centrale zagotują u dostawców internetu w trakcie następnych mistrzostw.
   • avatar
    Konto usunięte
    -4
    Dzisiaj w sklepie widziałem pierwszy raz telewizor 55 cali 4K. Różnica jest widoczna, ale i tak jestem rozczarowany! Z bliska widać piksele przez co obraz nie jest tak ostry, jak powinien. W sumie tego się spodziewałem i jak dla mnie 4K nada się do telewizorów 32 maksymalnie 42 cale! Na 55 calach potrzebna jest rozdzielczość 8k!
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Skoro obecnie są już telefony jak np lg g3 z Quad HD (2560 x 1440) zważywszy, iż ma on tylko 5,5 cali to z całą pewnością gdyby im się chciało mogliby robić telewizory 50 calowe z rozdzielczością 16K czy większą. Producenci elektroniki także mogą opracować odpowiednie podzespoły, które "uciągną" takie telewizory. Pytanie tylko po co. Nie maja motywacji.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      z takim obciążeniem, to będzie zrywać połączenie albo zwolni nawet 100 krotnie :) Ludzie w domach mają i 100Mbps,a zwykle wykorzystują 5-10% "prędkości" transferu :)