Proteza Bebionic3 wygląda i działa jak sztuczna ręka Skywalkera

przeczytasz w 1 min.

Arcydzieło protetyki

Bebionic3 proteza ręki

Protezy, które zastępują utracone części ciała, towarzyszą człowiekowi od setek a nawet tysięcy lat. Z czasem uległy one udoskonaleniu, aż osiągnęły poziom zaawansowania rodem z filmów fantastyczno naukowych. Wcale nie przesadzamy, prezentowana przez nas proteza dłoni i przedramienia przypomina tę, którą stosował Anakin Skywalker.

Nie tylko przypomina, ale również pozwala na wykonywanie różnych codziennych czynności. Może nie tak trudnych jak walka mieczem świetlnym, ale również wymagających dużej precyzji i wyczucia jak rozbijanie jajka, pisanie piórem, wiązanie sznurowadeł, a nawet korzystanie z komputerowej klawiatury i myszy. Swoje dzieło firma Bebionic, specjalizująca się w produkcji protez, zapowiadała już wielokrotnie, pokazując co jakiś czas kolejne prototypy. Prezentujemy wam najnowszą wersję protezy Bebionic3.

Taka proteza nie tylko pełni rolę estetyczną, ale w bardzo dużym stopniu przywraca funkcjonalność brakującej kończyny. Dla protezy przygotowano silikonową rękawicę o kolorze imitującym ludzką skórę.

Bebionic3 wykorzystuje technikę mioelektryczną do sterowania sztucznymi palcami i innymi częściami protezy. Jej działanie polega na przetwarzaniu impulsów elektrycznych powstających w mięśniach ręki w trakcie jej napinania na odpowiednie sygnały, które sterują działaniem protezy. W przypadku Bebionic 3 umożliwia to wykonywanie 14 różnych ruchów. Na palcu można zawiesić ciężar około 50 kilogramów. Te liczby niewiele nam powiedzą, a reklamowe klipy to jednak marketing. Najlepiej zobaczyć jak taka proteza sprawuje się w praktyce. Jednym z pacjentów, którzy mieli szczęście ją testować, jest Nigel Ackland.

Patrząc się na takie wytwory inżynierii biomedycznej, czujemy zachwyt z postępu w medycynie. Ale jednocześnie żal, że tylko nieliczne poszkodowane osoby będzie stać na skorzystanie z takiej protezy. Nawet gdy uda się uzyskać dofinansowanie z NFZ na sprzęt ortopedyczny, o co z roku na rok coraz trudniej, to i tak co najmniej 2/3 ceny trzeba pokryć z własnej kieszeni. Bebionic3 kosztuje zależnie od wyposażenia od 25 000 do 35 000 dolarów.

Źródło: Bebionic

Strefa Windows 8

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  5
  Terminator
  • avatar
   aquadigger
   4
   Super! Ciekawi mnie czy przez roztargnienie można tym "zgnieść" butelkę piwa :D
   • avatar
    verona
    3
    Niestety serwomechanizmy są już przestarzałą technologią. Są wolne i głośne. Tylko czekać na prawdziwe mechaniczne mięśnie, które już istnieją ale niestety tylko w laboratoriach i na małą skalę, z tego co widziałem na Discovery. Takowe mięśnie już pozwoliły by na szybkie i płynne ruchy.
    • avatar
     kombajn
     2
     35 tyś doalarów to dużo, nawet bardzo dużo dla kogoś kto stracił ręke. Nie mniej jest to kwota w granicach wartości dobrego samochodu więc w sumie w miare jeszcze osiągalna + krydyt oczywiście. Ale za powrót do normalnego życia to ciężko powiedzieć czy to dużu czy wręcz mało.
     • avatar
      Sochu
      2
      Teraz tylko czekać na protezy rodem z DeusEx'a. Wygląd już wsumie taki sam ;]
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       "Wcale nie przesadzamy, prezentowana przez nas proteza dłoni i przedramienia przypomina tę, którą stosował Anakin Skywalker."

       Chyba Luke a nie Anakin.
       • avatar
        hynio
        -1
        nie ma jak to zarabiać na niepełnosprawnych
        • avatar
         plemnik
         -2
         Do pisania na klawiaturze nadal się nie nadaje :]
         • avatar
          StartX_pl
          -2
          Zwykłe protezy, które nie są wiele tańsze - w Indiach jest fundacja, która tworzy podobne w ciąg 2-3 godzin, a koszt wynosi 20 funtów czyli po kosztach.

          Nie ma to jak rżnąć głupich europejczyków i amerykanów na miliony procent bo przecież chodzi tylko o nasz dobro, zdrowie itd
          • avatar
           Fourth Illusion
           0
           Czekam na wiadomosc o powsataniu "SkyNet-u" lub jego odpowiednika :)