Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010 cz.2

przeczytasz w 1 min.

Kaspersky Lab Polska przedstawia kolejny raport z nowej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Drugie badanie zostało przeprowadzone w Katowicach.

 Warto przeczytać:
 

 

Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod kątem zabezpieczeń (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

W Katowicach przebadanych zostało ponad 1 200 sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem. Łączna długość trasy wyniosła 10 km.

 

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy sytuacja w Katowicach uległa polepszeniu czy pogorszeniu. Z jednej bowiem strony przybyło sieci zabezpieczonych protokołem WPA i WPA2 (jest to jednak zmiana niewielka, rzędu kilkudziesięciu sieci), z drugiej strony wzrosła liczba sieci pozbawione jakiegokolwiek rodzaju szyfrowania.

"Po początkowym sukcesie Torunia, gdzie wyraźnie wzrosła liczba sieci zabezpieczonych, mieliśmy nadzieję zobaczyć podobny rezultat w Katowicach", mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Niestety zaskoczenie okazało się raczej negatywne. Jedynie 1,5% poprawa w kwestii sieci najlepiej zabezpieczonych nie ukryje faktu 10% wzrostu sieci zupełnie otwartych. Mamy nadzieję, że kolejne raporty okażą się lepsze, a przyszłoroczne skanowanie Katowic pokaże, że użytkownicy przykładają wagę do bezpieczeństwa."

Źródło: Kaspersky Lab

Polecamy artykuły:
Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex Twoja pamięć podręczna - test 15 pendrive'ówInternetowi terroryści

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  BO PO CO zabezpieczać hasłem :/
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   no nie 9% mniej wep... ale za to +10 % bez, nawet sie wysilac nie trzeba :P
   Bo po co poswiecic 10min na konfiguracje routera..
   • avatar
    Dwd89
    0
    jak dla mnie WEP jest tak samo bezpieczny jak brak jakiegokolwiek zabezpieczenia. Więc panowie ... :) coraz częściej można się łączyć za darmo :)

    Niedawno byłem na tydzień w Ustce... z ciekawości w sumie przeskanowałem okoliczne sieci. Mój sprzęt jest tak skonfigurowany że stara się łączyć z każdą niezabezpieczoną siecią z dostepem do internetu. I co ciekawe zanim skanowanie dobiegło końca ja już byłem do jakiegos TP-Linka podłączony. Jakby tego było mało, login i pass do jego routera to admin i admin. Rozłączyłem się i szukamy dalej... Do wieczora przeskanowałem ponad 30 różnych routerów. Większość albo z WEPEM albo wcale nie zabezpieczona ... Jak nie zabezpieczone to nawet pasy do admina nie zmienione ;/ Biorąc pod uwagę fakt że nie były to hotspoty a prywatne routery, w terenie gdzie w okresie wakacjnym masz tysiące turystów z różnych zakątków Polski i Niemiec, to trzeba się wykazywać mega odwagą zeby podłączać taki sprzęt a oszczędzac tych 3 - 5 minut na ustawienie byle WPA2 co jak wiadomo na dzień dzisiejszy i tak nie jest 100% zabezpieczeniem ... Masakra
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mieszkam w 10 piętrowym wieżowccu w Lublinie. Wykrywam 12-15 sieci WiFi w tym 6 niezabezpieczonych. Przydaję sie to jak naprawian dużo laptopów to później szybciej mi się aktualizacje na nich ściągają.Kiedyś powiesiłem kartkę na windzie aby ludzie zabezpieczali haslami rutery ale nie dało to skutu nawet jak podałem nazwy tych sieci. Ludzie kupują rutery włączają i dziala nawet nie czytają instrukcji obsługi.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      sorr WPA2 :P
      • avatar
       d i l
       0
       Wie Ktoś jak w xp ustawić WPA2?, bo mam tylko WPA. :/
       • avatar
        sheba1
        0
        Proponuję przeprowadzić badanie w Łodzi, myślę, że wyniki będą znacznie lepsze. Ilekroć chcę się podpiąć do kogoś na mieście to muszę się naprawdę sporo nałazić, żeby znaleźć coś niezabezpieczonego...