Technologie i Firma

Włamanie przez bezprzewodową klawiaturę - jak temu zapobiec

przeczytasz w 2 min.

Klawiatura z szyfrowaną komunikacją z komputerem to dziś konieczność jeśli nie chcemy ryzykować przejęcia poufnych danych

Szyfrowanie to hasło klucz nie tylko w przypadku biznesu, ale również zwykłych użytkowników. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niezabezpieczone szyfrowaniem transmisje danych, to zagrożenie dla poufności informacji. Czy jednak jesteśmy świadomi, że każde bezprzewodowe połączenie, które pozwala transmitować dane, a które nie jest zabezpieczone, może zostać wykorzystane przez cyberprzestępców? Wyobraźmy sobie na przykład bezprzewodową klawiaturę.

Taka klawiatura służy nam do wprowadzania danych dostępowych do poczty, konta bankowego i każdej innej usługi, której działanie zależy od interakcji z użytkownikiem i polega na autoryzacji użytkownika. Jest to także urządzenie dostępowe, które pozwala na komunikację z komputerem oraz wydawanie mu poleceń. Jeśli komunikacja nie jest szyfrowana, to cyberprzestępca może przejąć nad nią kontrolę by dokonać ataku na komputer.

Klawiatura bezprzewodowa

Problem jest istotny nie tylko w przypadku użytkowników domowych. Również w firmach, gdzie komputer pracownika to tylko jeden z elementów infrastruktury od której zależy funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Według danych firmy PwC, w Polsce liczba incydentów, które są związane z naruszeniem bezpieczeństwa informacji w ubiegłym roku wzrosła o 46% w porównaniu z poprzednim. Do tego wzrostu mogą znacząco przykładać się nowe techniki włamań do systemów informatycznych, do których zaliczają się właśnie wspomniane ataki na nieszyfrowane bezprzewodowe klawiatury. Może to być oczywiście również jakiekolwiek inne bezprzewodowe urządzenie dostępowe.

Jak zapobiec problemom w przypadku bezprzewodowej klawiatury

Przede wszystkim w firmach (choć dotyczy to wszystkich użytkowników komputerów, którzy polegają na bezprzewodowych urządzeniach), tworząc bezpieczną komputerową infrastrukturę, należy pamiętać nie tylko o instalacji oprogramowania ochronnego, odpowiednich technikach autoryzacji, ale i o zabezpieczeniu każdego urządzenia w naszej sieci, z którym można nawiązać kontakt lub którego komunikację można przejąć.

Rozwiązanie w przypadku bezprzewodowych klawiatur jest proste. Konieczna jest taka, która wykorzystuje technologię szyfrowania połączenia z komputerem. Takie klawiatury proponuje między innymi Microsoft. Stosują one szyfrowanie zabezpieczone 128-bitowym algorytmem AES.


Microsoft Wireless Comfort 5050 AES

Modele, które udostępniają szyfrowanie to na przykład Wireless Desktop 850, Wireless Desktop 900, Wireless Comfort 5050 AES oraz Wireless Desktop 3050.

Nie są to przesadnie drogie urządzenia. Komfort i spokój jaki daje świadomość, że wyeliminowaliśmy jedno z popularnych ostatnio wśród cyberprzestępców wąskich gardeł w zabezpieczeniach komputera, wart jest inwestycji.

Źródło: Microsoft, PwC

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ssinn
  20
  można też użyć kabla
  • avatar
   Konto usunięte
   19
   Patrze na tytul, mysle ciekawy artyk, zaczynam czytac, a tu juz nie tak ciekawie...
   • avatar
    Himoto
    17
    Może benchmark z łaski swojej zacznie oznaczać artykuły sponsorowane? bo ten niczym innym nie jest jak artem sponsorowanym.
    • avatar
     krisk7
     6
     Słabo wam wyszedł ten artykuł. Grupa docelowa poniżej 0.1% czytelników, dla reszty niepotrzebne zawracanie głowy.
     • avatar
      Zef1r
      5
      Robienie z igły wideł. Artykuł sponsorowany MS, aby sprzedać klawiatury z AESem.
      • avatar
       wanakamura
       3
       jakość zero dla zasady po takich sponsorowanych artach nigdy nie kupuje artykułów tak reklamowanych
       • avatar
        sebastianzola
        2
        Mi się ktoś włamał za pomocą myszki bezprzewodowej :)
        • avatar
         severian
         1
         Ostatnio czytałem o możliwości włamania przez żarówkę.Gdziee ten świat zmierza to ja już nie wiem :)