Ciekawostki

Bill Gates mówi o przyszłości. Tydzień pracy skrócony do 3 dni

przeczytasz w 2 min.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie i założyciel Microsoftu Bill Gates opowiedział o swojej wizji przyszłości w rozmowie z Trevorem Noahem w programie “What Now?”. Mężczyzna uważa, że możliwe jest wprowadzenie 3-dniowego tygodnia pracy.

Bill Gates wielokrotnie wypowiadał się na temat przyszłości. Często komentował niepohamowany rozwój AI, mówiąc, że “już jej nie powstrzymamy”. Teraz założyciel Microsoftu podzielił się opinią dotyczącą wpływu sztucznej inteligencji na funkcjonowanie ludzi. Z rozmowy wynika, że miliarder widzi w inteligentnej technologii szansę na skrócenie tygodnia pracy z pięciu do trzech dni.

Tydzień pracy może trwać 3 dni – twierdzi Gates

Sztuczna inteligencja, zdaniem Billa Gatesa, stanowi dziś znacznie ułatwienie dla ludzi na całym świecie. Choć jego zdaniem AI nie odbierze nikomu pracy, to może “odmienić ją na zawsze”.

W wizji Gatesa możliwe jest istnienie świata, w którym “maszyny będą produkować jedzenie i inne rzeczy”, a ludzie nie będą pracować przez ponad pięć dni w tygodniu, aby zarobić na życie. Pozytywne zmiany związane z rozwojem AI są nieopisane, jednak nie należy zapomnieć o zagrożeniu dla ludzkości, jakie niesie ze sobą niewłaściwe wykorzystanie technologii.

W tym miejscu Gates podkreśla, że uzasadnione są obawy związane z tym, że ludzie mogą nadużywać technologii. Nie można też wykluczyć powstania superinteligentnej AI, która byłaby w stanie “określić swoje własne cele” w trakcie rozwoju. Filantrop wskazuje poza tym, że technologia może stanowić niebezpieczne narzędzie, jeśli trafi do niepowołanych rąk.

Gates nie jest jedynym, który przewiduje możliwość wprowadzenia trzydniowego tygodnia pracy. Podobnego zdania jest dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon, który w ostatnim czasie twierdził, że przyszłe pokolenie pracowników będzie poświęcać w ciągu tygodnia tylko 3,5 dnia na pracę. Ponadto zwracał uwagę, że technologia miałaby przyczynić się do tego, że “ludzie będą żyć 100 lat i dzięki technologii nie będą chorować na raka”.

W opozycji do Gatesa, twierdzącego, że AI nie zmieni dramatycznie ludzkości, stoi Elon Musk. Właściciel Tesli obawia się z kolei, że sztuczna inteligencja jest “jednym z największych zagrożeń dla ludzkości”.

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  RedFox01
  9
  W budowlance też?
  • avatar
   olson7
   6
   Dałby przykład i wprowadził swoje przemyślenia w firmie Microsoft
   • avatar
    Yamaraj6
    4
    No tylko kto będzie pracował te 3,5 dnia bo trochę nie rozumiem. Chyba właściciele firm + kadra najlepszych ludzi zarządzających kluczowymi rzeczami i ewentualnie inżynierów itp. Dla większości ludzi co robią teraz prace pokroju przerzuć plik z folderu A do folderu B, albo przykręć śrubkę tutaj i powtarzaj cały dzień pracy nie będzie. Każde kolejne prace które powstają są coraz bardziej złożone i wymagają coraz opanowania coraz trudniejszych narzędzi. Obecnie nowe prace pojawiają się za szybko i jest ich za mało (za mało ludzi potrzebnych jest żeby to robić), w stosunku do tego ile prac jest zastępowanych. Większość ludzi szczególnie starszych, nie będzie w stanie się przystosować.
    Do tego AI weźmie pracę ludziom którzy nie są top w swojej branży, ponieważ jak ja robię aplikację w której np. mam dialogi postaci lub czytanie jakiegoś tekstu kiedyś wynajmowałem człowieka który mi to czytał nagrywał i wysyłał plik mp3. Dzisiaj wchodzę na stronę wrzucam tekst algorytm AI mi to czyta i jeszcze może to zrobić w każdym języku. Co teraz tymi ludźmi co czytali rzecz i robili to na pełny etat i jednocześnie nie byli Krystyną Czubówną albo Piotrem Fronczewskim.
    Obecnie to nawet może wykluczyć pojawienia się znanych lektorów w przyszłości bo jak ci znani teraz przejdą na emeryturę i jednocześnie udostępnią swój głos w jakimś narzędziu AI za prowizje to po co mam korzystać z usług nagrywania głosu jak mogę użyć znanego głosu za ułamek tej ceny co zapłacę u prawdziwego aktora który nawet nie jest znany.
    To samo tyczy się wielu kreatywnych branż jak tworzenie grafik, modeli 3d, projektowanie poziomów w grach, projektowanie UI/UX, tworzenie contentu itp.
    • avatar
     xxx.514
     3
     A komputer nie potrzebuje więcej niż 64k RAM.
     • avatar
      Krystian6677
      2
      Czyli w końcu będzie można spokojnie ciągnąć 2 etaty XD
      • avatar
       Warmonger
       1
       Polacy nigdy nie pozwolą, aby sąsiad pracował krócej :v
       • avatar
        energysnakePL
        0
        Ten to jest czub, w sumie ojciec eugenik, to i pomysły zyebane....
        • avatar
         kyhu78
         0
         3 dni po 16godz dziennie
         • avatar
          J.B FIN
          -1
          Same mloty I wyznawcy Muska tutaj
          • avatar
           gehaes
           -1
           Yea, 3 dni po 13h
           • avatar
            PimpekJestem
            -1
            Będziesz chodził do roboty 3 dni a zapierdalał po 12 godzin co daje 36 godzin. Dostaniesz 3 przerwy po dwie 15 minut i jedna 30 minut i oczywiście przerwy będą nie płatne i będziesz w robocie po 13 godzin czyli od 7 rano do 20 wieczorem!
            Takiego kutasa co poerdoli takie brednie jak Gates trzeba tylko odstrzelić jak najszybciej!!!
            • avatar
             Witalis
             -1
             On nawet 1 dnia w roku nie musi pracować. Microsoft też ostatnio zwalniał tysiące pracowników więc i oni już nie musza pracować. Jak chleb będzie po 200 zł 3 dni w tygodniu a ty zarobisz minimalną krajową 10.000 zł to spróbuj przeżyć w tym mroźnym klimacie płacąc za prąd 5.000 zł :-)
             • avatar
              piomiq
              -2
              O co chodzi z tymi wunurzeniami jakiegoś bogatego dziadka?
              Kim on w ogóle jest, naukowcem, filozofem, politykiem? Dlaczego kogoś mają interesować jego poglądy na świat? Co to za g......ia moda pisać o tym co jakiś bogaty myśli na temat świata.
              • avatar
               vacotivus
               -2
               Przewidywać sobie może. Oby tylko nie wykonywał w tym kierunku "filantropijnych" kroków...
               • avatar
                pawluto
                -6
                Ja już słuchać tego the-billa nie mogę !
                3 dni pracy...Gdzie...Kiedy...Jaki pracodawca na to pójdzie ??? Co za bzdury !
                Pracuje 5 dni w tygodniu po 8 godzin - jest to idealny czas - nawet nie chciałbym by by skrócony...
                Nie ma nic lepszego niż odpoczynek w wekend po całym tygodniu pracy...
                Wiem że niektórzy nie mają tak dobrze jak ja i muszą pracować w wekend więc farmazony o pracy 3 dni w tygodniu można sobie wsadzić w ...wiecie w co !
                ps. A jak już wprowadzą w USA 3 dniowy tydzień pracy to życzę by Bill G. by dostał zawału czy udaru a lekarz z wezwanej karetki mu powiedział tak " Panie Bill , jest dziś czwartek , a ja i wszyscy inni pracujemy trzy dni w tygodniu czyli od poniedziałku do środy więc przyjedziemy do pana w poniedziałek czyli za 3 dni...Niech pan się trzyma ...Pozdrawiamy ! "
                • avatar
                 arek1976
                 0
                 jak by tak bylo wiecej czasu to i ta ludzie pojda do 2 pracy zeby miec za co zyc koszty zycia rosna place nie