Nauka

Biodegradowalny chip z miazgi drzewnej

przeczytasz w 1 min.

Przyjazny środowisku, trwały, tani w produkcji, a jednocześnie równie wydajny co konwencjonalne chipy.

chip CNF
foto: Yei Hwan Jung, Wisconsin Nano Engineering Device Laboratory

Metalowe lub z tworzyw sztucznych – komputerowe komponenty są czasem po prostu wyrzucane, a ich potencjalnie toksyczna zawartość może zagrażać naszemu środowisku. Naukowcy z University of Wisconsin-Madison chcą uporać się z tym problemem, projektując nowy rodzaj półprzewodnikowych chipów, utworzonych z drzew. Rzeczywiście przewodzące elementy zajmują znacznie mniejszą część chipu niż nieulegające biodegradacji materiały dodatkowe. Naukowcy chcą wykonać je z miazgi drzewnej, podobnej do tej, która wykorzystywana jest przy produkcji papieru.

Warstwa bazowa chipu wykonana jest tutaj z nanofibrylowej celulozy (CNF) – elastycznego, biodegradowalnego materiału utworzonego z drewna. Jego nanowłókna sprawiają, że arkusz jest praktycznie przezroczysty, a jednocześnie niezwykle trwały. Co więcej, nowe chipy mają być nie tylko przyjazne środowisku, ale też tańsze w produkcji i równie wydajne co obecnie wykorzystywane komponenty. Niemniej naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że ich produkt może jeszcze przez długi czas nie trafić do seryjnej produkcji – obecne układy są już wystarczająco tanie, a ekologia nie odgrywa dziś zbyt ważnej roli.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych chipów, tutaj znajdziesz oficjalny artykuł: High-performance green flexible electronics based on biodegradable cellulose nanofibril paper (Nature).

Źródło: Science Daily

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jaredj
  7
  Zgodzę się, że to ekologiczne, jeśli do produkcji nie będą wykorzystywać drzew. Kolejny produkt, dla którego pójdą pod wyrąb kolejne lasy? Bez sensu.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Niestety nie jest tak różowo. W praktyce tylko wycina się lasy i nie sadzi nic nowego. W jednej eko książce właśnie pisali, że kto chce być ekologiczny powinien kupować meble itp. z tworzyw sztucznych, a nie drewna.
   • avatar
    marcadir
    2
    Aby użytkownika nie zaskoczyć, powinni zaimplementować w systemach alert z nformacją "twój biodegradowalny procesor ulegnie rozpadowi za... 10... 9... 8... 7..." :-)
    Pole do popisu dla inżynierów i księgowych, ułatwi starzenie się produktu.
    • avatar
     ShFil
     1
     Zwrot, że procek się degraduje, nabiera nowego znaczenia. ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      A kij z ekologia PRzez to dziadostwo tylko tracimy my, bo trwalosc produktow jest do dupy i sa drozsze !
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       Fajnie - a praktyczny czas trwałości pewnie 2 lata i 2 tygodnie. Ekologia...