Bezpieczeństwo

Blu-ray - poległy kolejne zabezpieczenia "nie do złamania"

przeczytasz w 1 min.

Grupka zapaleńców z popularnego forum dyskusyjnego Doom9.org, udowodniła po raz kolejny, że nie ma zabezpieczeń których nie da się złamać. Używany, między innymi przez koncerny filmowe, system zabezpieczeń DRM poddał się umysłom kilkunastu zapaleńców, którzy potrzebowali paru tygodni debat, dyskusji i wymiany poglądów aby osiągnąć zamierzony cel.

Spece znaleźli sposób na ominięcie zabezpieczeń systemu DRM, stosowanego do ochrony przed piractwem filmów sprzedawanych na płytach Blu-ray. Do tej pory tylko konkretne oprogramowanie (AnyDVD firmy SlySoft) umożliwiało tworzenie kopii filmów zapisanych na nośnikach Blu-ray. Teraz będzie mógł zrobić to każdy. Oznacza to, że już w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się wysypu różnego rodzaju programów (nierzadko darmowych), które będą pozwalały na bezproblemowe kopiowanie każdego filmu, z każdej płyty Blu-ray.

Wytwórnie filmowe, które do tej pory zazwyczaj najbardziej (DRM-em) utrudniały życie uczciwym klientom teraz, stając w obliczu ośmieszenia, mają w sumie dwa wyjścia: drastycznie obniżyć ceny płyt albo... znaleźć sobie nowy DRM.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deel77
  0
  Teraz ruch koncernów - nowy system zabezpieczeń. Wojna zapewne będzie się toczyć dalej. Postawiona teza o możliwości zmniejszenia cen jest błędna - nikt oprócz klientów jej nie chce (a to wielka szkoda).

  Za chwilę koncerny wydadzą oświadczenie z którego dowiemy się, że straciły miliardy dolarów (wg RIAA, pojedyńczy utwór muzyczny może być warty kilka tysięcy dolarów) na skutek piractwa.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   dodam do tego konkluzję z jakiegoś bloga o wypożyczalniach filmów przez net - lepiej sciągnąć torrenta bo większy wybór i... LEPSZA jakość.

   bo czym mógłby konkurować oryginał z piratem (bo nie ceną) - jakością a teraz to piraty mają lepszą jakość

   to tak OT :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    playstation 3 jest dwa lata i nie jest złamane :)
    • avatar
     Irrlicht
     0
     Taka już dola systemów DRM, że albo będą bardzo niewygodne (i praktycznie nieużywalne), albo umiarkowanie niewygodne i będzie można je łamać. Jak się końcowemu użytkownikowi daje do ręki szyfrogram (zaDRMiony nośnik), klucz i urządzenie deszyfrujące (odtwarzacz z "pobłogosławionym" softwarem) to nie widzę metody naprawdę skutecznego zabezpieczenia. No chyba że zastosują kodowanie mocno korzystające ze stanów splecionych kwantowo ale jeszcze minie parę latek, nim da się to szeroko wdrożyć.