Przeglądarki WWW

Prywatność przede wszystkim - przeglądarka Brave debiutuje w wersji 1.0

przeczytasz w 2 min.

Testowa wersja przeglądarki Brave przyciągnęła 8 milionów (aktywnych) użytkowników. Autorzy mieli więc dla kogo się starać. Czas zobaczyć efekty ich prac – program zadebiutował w wersji oznaczonej jako 1.0.

Chrome czy Firefox to przeglądarki, cieszące się dużą popularnością, ale nie brakuje osób, które szukają czegoś innego. Właśnie dla nich – a przede wszystkim dla tych, dla których priorytetami są bezpieczeństwo i prywatność – został stworzony Brave (dostępny już w pełnej wersji). 

Brave to odpowiedź na pytanie o to, jaka przeglądarka najlepiej zadba o prywatność

Przede wszystkim Brave to przeglądarka open source, co oznacza, że w jej kodzie trudno byłoby coś ukryć. Autorzy programu nie ograniczyli się jednak do tego i zadbali, by zagrożenia nie napływały także z zewnątrz. 

Dlatego też w aplikacji automatycznie blokowane są reklamy i różnego rodzaju wtyczki, których zadaniem jest śledzenie kolejnych kroków użytkownika. Co ważne – wszystko to jest włączone domyślnie, nie trzeba grzebać w ustawieniach, by znaleźć odpowiednie przełączniki.

W rzeczywistości Brave oddaje do naszej dyspozycji dwa tryby prywatne. Pierwszy z nich to klasyczne incognito, czyli informacje o aktywności nie są zapisywane, ale pewne ślady zostają. Drugi zaś bazuje na sieci Tor, co oznacza ukrycie wszelkich informacji (między innymi poprzez szyfrowanie). 

Ta przeglądarka internetowa może się podobać

Bezpieczeństwo i prywatność to jedno, ale według twórców blokowanie tego typu niechcianych treści przyspiesza przeglądanie sieci nawet trzykrotnie. Jeśli zaś chodzi o wygląd, to jest on zbliżony do Chrome’a, zresztą bazuje na Chromium. Plus jest taki, że Brave nie jest w żadnym razie własnością Google.

Brave browser

Ciekawostką, jaką znajdziemy tylko w Brave, jest system spełniających wymogi reklam, które mogą wyświetlać się na stronach. Są zaprojektowane tak, by dbać o naszą prywatność, a za to, że je oglądamy, możemy otrzymywać wynagrodzenie w formie kryptowaluty. Tak zarobione pieniądze możemy zachować lub przekazać twórcom. Co ważne – każdy może sam zadecydować, ile reklam mu się wyświetla.

Pobierz przeglądarkę Brave 1.0 na komputer lub smartfona (download)

Stabilna wersja przeglądarki Brave 1.0 jest dostępna na komputery z systemami Windows, macOS i Linux oraz smartfony i tablety z systemami Android i iOS. Potrzebne linki znajdują się poniżej.

Brave na komputer
Brave na komputer
Brave na Androida
Brave na Androida
Brave na iOS
Brave na iOS

Źródło: Brave, The Verge, ghacks, inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  2
  Brave to świetna przeglądarka, bardzo szybka. Używam na Androidzie i polecam.
  • avatar
   metalmorphosis
   1
   Jeśli będzie można sobie zrobić stronę startową jak w Operze to mnie kupili.
   • avatar
    KMyL13
    1
    Kryptowaluta, tak? Czyli co - produkcja pieniędzy z pieniędzy?
    • avatar
     Damian Szymański
     0
     Co ważne jeżeli włączymy reklamy brave to płatne reklamy nie wyświetlają się na stronach, lecz dostajemy je jako systemowe powiadomienie i od nas zależy czy w nie klikniemy czy nie. Po kliknięciu otwiera się nowa strona np. blog brave i za tą odsłonę dostajemy BATy (krypto walutę).
     Co ciekawe w Brave wbudowany jest automatycznie blocker reklam, ale jeśli chcemy to możemy bez konsekwencji wymienić go np. na uBlock Origing i wszystkie funkcjonalności przeglądarki zostaną zachowane w tym również Nagrody Brave.

     PS. na Linuksie Brave obsługuje także sprzętowe dekodowanie wideo za pomocą VAAPI. Więc można z użyciem GPU cieszyć się wideo w wysokiej rozdzielczości bez lagów, ścinek itp... a to jedyna przeglądarka, która na Linuksie , w której znajdziemy tę technologię (trzeba ją włączyć przez flagę lub cli #ignore-gpu-blacklist).
     Tak to ta sama technologia, którą Google zaimplementowało w ChromeOS, ale odmówiło dodania do Chrome dla Linuksa. Ta sama, z którą możecie samodzielnie skompilować Chromium. Zaś w Brave jest niemalże out-of-box.
     • avatar
      Kenjiro
      0
      Następna przeglądarka, która nie potrafi naprawić problemu z wyświetlaniem wielu kart:
      https://community.brave.com/t/number-of-open-tabs/70718/6
      A zgłoszenia same się zamykają bez rozwiązania po 30 dniach. Brawo!
      • avatar
       człowiek-taboret
       0
       Niby spoko, ale sporo funkcjonalności jej jeszcze brakuje.