Procesory

Callisto - dwurdzeniowa niespodzianka od AMD

z dnia
Michał Szukała | Redaktor serwisu benchmark.pl
14 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD w aurze tajemnicy przygotowuje nową niespodziankę dla swoich użytkowników. Mowa o procesorze o nazwie kodowej Callisto. Dowiadujemy się o nim po raz pierwszy – wcześniej o tym chipie nie było głośno, nie znajdował się też na mapach drogowych koncernu.

Callisto to dwurdzeniowy procesor, wykonany w technologii 45nm. Upraszczając, można powiedzieć, iż jest to Deneb, ale pozbawiony dwóch rdzeni (analogicznie do chipu o kodowej nazwie Heka, który jest jego trzyrdzeniowym odpowiednikiem). Procesor zostanie wyposażony w 1 MB pamięci cache drugiego poziomu oraz całe 6 MB L3. Przeznaczony dla płyt głównych z gniazdem AM3. Wydajność procesora Callisto będzie prawdopodobnie wystarczająca, aby ostro powalczyć z Core 2 Duo, a do tego „zieloni” zapewne postanowią zaskoczyć rynek niskimi cenami.

Nowa dwurdzeniowa niespodzianka od AMD ma pojawić się w sprzedaży w ciągu kilku miesięcy – w drugim kwartale 2009 roku.

Komentarze

14
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No no no jak będzie wydajny jak Intelowski e8400 to będzie wojna,a zwlaszcza sądząc po ilości pamięci cache.Może się też lepiej kręcić niż produkt Intela
 • avatar
  Taka sama technologia 45nm, co w najnowszych core2, więc chyba nie ma powodu, by się znacząco lepiej kręcił? Jedyne, czym mogą powalczyć, to cena. Wtedy podstawka AM3 i bardzo tani procesor do niej może być dobrą pierwszą platformą do nowych komputerów, z późniejszą możliwością rozbudowy do jakiegoś najmocniejszego phenoma II.
 • avatar
  Ile razy już pisałem o Phenomach II x2 i w końcu będą:)
 • avatar
  Szkoda tylko, ze Core 2 Duo Intela ukazały się ponad 2 lata temu i mnóstwo uzytkownikow juz sie w nie zaopatrzylo. AMD jest "troche" w tyle.
 • avatar
  Mi tam wcale nie szkoda ;-)
  Intel wychodzi juz z podstawki 775, natomiast AM3 dopiero co wchodzi, taka to roznica :)
 • avatar
  nie tylko OC się liczy. Możliwe, że zegar w zegar będą sporo wydajniejsze od Core 2 Duo:]
 • avatar
  poczekajmy to zobaczymy, najważniejsze, że coś się dzieje - a pod względem cena/wydajność pewnie wyjdzie lepiej od Intela, koszt płyty głównej pomijam.