• benchmark.pl
 • Foto
 • Zapomnijcie o matrycach Foveon X3 - Canon zamiast 3 warstw szykuje 5
Foto

Zapomnijcie o matrycach Foveon X3 - Canon zamiast 3 warstw szykuje 5

przeczytasz w 1 min.

Wśród najnowszych patentów pojawił się projekt Canona, który zakłada produkcję sensorów z pięcioma warstwami czułymi na długości fal.

Canon sensor aparat EOS 70D

Przełom w branży foto, który prawdopodobnie szykuje Canontechnologii sensorów na jesień 2014 roku, niektórzy wiążą z prawdopodobną premierą aparatu tej marki z sensorem 3 warstwowym, czyli wykonanym w podobnej technologii jak matryce Foveon X3. Jednak stwierdzenie Canona, "odmienić branżę", zobowiązuje do czegoś bardziej ogryginalnego i innowacyjnego. Co to będzie, nadal nie możemy potwierdzić, jednak jak się okazuje Canon ma w zanadrzu oryginalne rozwiązania. Jednym z nich są sensory, które wykonano w technologii zakładającej wykorzystanie pięciu, a nie trzech warstw światłoczułych.

Dla przypomnienia sensory Foveon X3 opracowane przez Sigmę, mają warstwy reagujące na niebieski, zielony i czerwony kolor, a w zasadzie odpowiadające im długości fal światła. Dlatego efektywną rozdzielczosć matrycy nawet przy mniejszej liczbie pikseli RGB należy traktować inaczej niż rozdzielczość tradycyjnych matryc (które tak naprawdę działają w trybie monochromatycznym). Canon postanowił do warstw niebieskiej, zielonej i czerwonej dodać jeszcze dwie warstwy. Od zewnątrz, czyli najbliżej źródła światła, warstwę czułą na ultrafiolet, a od samego spodu warstwę czułą na podczerwień. Poniżej schemat ilustrujący pomysł Canona, który został opatentowany. Proponowana technologia to BSI.

Canon sensor 5 warstw patent

Dlaczego dodatkowe warstwy UV i IR? Podstawowa korzyść to lepsze odwzorowanie kolorystyki ludzkiej skóry. Wydaje się to mało wystarczającym uzasadnieniem, ale póki nie zobaczymy choćby laboratoryjnych testów takiego sensora, trudno stwierdzić czy coś więcej z tego wyniknie. Na pewno wiadomo, że zmieni się podejście do sposobu rejestracji obrazu w postaci plików RAW. Czy będą inne konsekwencje? Można gdybać o problemach z czułością, konstrukcją optyki, ale na razie mamy zbyt mało danych.

Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  O! W końcu będę mógł zobaczyć jak widzą owady oraz gady :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   UV i IR przede wszystkim daje nam co innego. Sa to promieniowania niewidoczne dla oka, ale okazuje sie, ze jesli stworzymy z nich mape bitowa to mamy HDR bez koniecznosci wielokrotnej ekspozycji. Mozliwe ze UV i IR dodadza nam cos takiego jak informacje odnosnie tego czy powinnismy przyciemnic sektor obrazu czy nie. Zauwazmy ze ludzkie oko jak patrzy na slonce to widzi wszystko jasne, a slonce nas wypala. Aparat za to widzi albo slonce, albo niebo a slonce jako biala plame.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    IR może zostać użyte do podświetlenia sceny w celu wyostrzenia obrazu. Za to UV można użyć do usunięcia odblasków, które do tej pory redukowało się filtrem polaryzacyjnym. UV może też być użyte do automatycznej detekcji profilu barwnego, w pomieszczeniu / na zewnątrz.
    jak wiemy filtry barwne nie są doskonałe. mając zapis z poza zakresu widzialnego, można skompensować braki w filtrach. Generalnie podoba mi się :) I ciekawe czy typ "RAW" doczeka się zapisu jako CMYK :P