• benchmark.pl
  • Foto
  • Canon Powershot G1X Mark III jako kompakt z sensorem APS-C (dobrze by było)
Foto

Canon Powershot G1X Mark III jako kompakt z sensorem APS-C (dobrze by było)

przeczytasz w 2 min.

Zastosowanie sensora rozmiaru APS-C we flagowym kompakcie Canona to bardzo dobra decyzja. Miejmy nadzieję, że te podejrzenia się potwierdzą.

Proste kompakty straciły znaczenie wraz z inwazją dobrych, a nawet bardzo dobrych, fotosmartfonów. Jedynie konstrukcje typu ultrazoom mają sens, choć zysk z przybliżenia nie każdego przekona w obliczu nieszczególnie zachwycającej jakości obrazu. Sensory 1 cal to jest to w co warto w tej chwili inwestować jeśli myślimy o dobrym kompakcie. Ale to nie koniec. Na rynku są już kompakty (należy tak traktować aparaty ze zintegrowaną optyką) z sensorami 4/3 cala, APS-C, a nawet pełną klatką (choć to wyjątek).

Ich cena oczywiście nie zachęca, ale można podejrzewać, że z czasem ta kategoria stanie się bardziej przystępna. Być może Canon Powershot G1X Mark III, na którego premierę czekamy, sprawi, że rozwój segmentu kompaktów z lustrzankowych rozmiarów sensorami, dostanie wiatru w skrzydła.

Canon Powershot G1 X Mark III - czy otrzyma sensor APS-C?

Doniesienia o zastosowaniu sensora APS-C to na razie nie w pełni potwierdzone informacje, ale jest to bardzo prawdopodobne (temat jest żywy już od prawie roku). Zastosowany układ miałby rozdzielczość 24 Mpix i był wspomagany przez procesor obrazu DIGIC 7.

Canon kiedyś, przy okazji premiery pierwszej generacji Powershot G1 X, wyszedł przed szereg. Zbyt szybko pokazał kompakt z dużą matrycą typu 1,5 cala (większą nawet niż popularne 4/3 cala), którego potencjał nie dostawał do rozmiaru sensora.

Canon G1 X Mark II
Canon G1 X Mark II

Tym razem potencjalna premiera Canon Powershot G1 X Mark III z matrycą APS-C raczej nie będzie falstartem. Canon ma dopracowaną technologię produkcji sensorów APS-C o rozdzielczości 24 Mpix i jeśli oprogramowanie dotrzyma kroku to możemy otrzymać bardzo atrakcyjną propozycję uniwersalnego aparatu dla wymagających użytkowników.

Optyka - element krytyczny dla powodzenia projektu

Na czym może poślizgnąć się Canon? Wspomniane oprogramowanie, problemy z autofokusem, ale liczmy, że będzie to ten sam sensor co w najnowszych bezlusterkowcach EOS M (z Dual Pixel) oraz optyka. Spodziewany obiektyw to 24-120 mm. Taki sam zakres ogniskowych ma Mark II i jak wiemy jasność przy maksymalnej ogniskowej jest o dwie działki przysłony niższa. Co prawda f/3,9 (jasność przy ogniskowej 120 mm) to jeszcze nie tragedia, ale gdy obiektyw sparowany zostanie z większym sensorem jeszcze trudniej będzie Canonowi zachować ten parametr bez konsekwencji cenowych i konstrukcyjnych (a przecież to wciąż ma być kompakt).

Canon G1 X Mark II

Marzeniem byłby obiektyw 24-120mm ze stałym światłem f/2, a nawet f/2,4. To marzenie może być kosztowne, a nawet utrzymanie jasności f/3,9 na dużej ogniskowej, jednakże linia Powershot G1 X jest też flagową w serii zaawansowanych kompaktów. I powinna mieć solidną specyfikację. Canon Powershot G1X Mark II obecnie kosztuje około 2400 złotych, jest zatem pole do manewru cenowego.

Źródło: DCN, inf. własna

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konsole Rzondzom
    -4
    Ktoś w ogóle jeszcze kupuje te małpki z aps-c? Jak już kupować aparat jako osobne urządzenie, które zrobi focie lepsze niż nowy telefon, to lepiej kupić pełną klatkę. No chyba, że chcesz bawić się we flash photography, albo obiektywy. Ale większość co kupuje te małp-dslr, to ma takie pojęcie o fotografii, że nie wychodzą nigdy poza tryb auto.