Ciekawostki

Jak oszczędzać na rachunkach za gaz? 3 sprawdzone sposoby

przeczytasz w 2 min.

Rosnące rachunki za gaz zmuszają coraz więcej osób do poszukiwania sposobów na oszczędzanie energii. Podajemy kilka sprawdzonych sposobów, które przełożą się na niższe rachunki za prąd.

Jak informuje serwis Money.pl, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu - od 1 lipca 2024 r. cena gazu dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Dla wielu gospodarstw domowych oznacza to podwyżki rachunków za gaz (dla przeciętnego odbiorcy rachunki mają wzrosnąć średnio o 20 proc.).

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad oszczędnościami. Firma PGNiG podaje kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie gazu, które przełożą się na niższe rachunki za prąd.

Gotuj w efektywny sposób

Gaz najczęściej jest wykorzystywany do gotowania i podgrzewania potraw, a efektywne użytkowanie kuchenki pozwala ograniczyć rachunki za gaz. Przede wszystkim należy dobrać wielkość palnika do garnków i patelni - średnica naczynia powinna być nieco większa od korony palnika, dzięki czemu płomienie będą podgrzewały je tylko od spodu.

Gotowanie pod przykryciem pozwala szybciej osiągnąć odpowiednią temperaturę, co przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia gazu. Gdy potrawa się zagotuje, można zmniejszyć płomień, co przyniesie dodatkowe oszczędności.

Prysznic

Prysznic zamiast kąpieli

Podgrzewanie wody stanowi ponad 12 proc. całkowitego zużycia energii. Warto o tym pamiętać i częściej wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie – pozwoli to zredukować koszta o 3/4.

To jednak nie wszystko. Wybierając prysznic, przy okazji można zmniejszyć zużycie wody (o  około 50 litrów). Eksperci polecają też instalację tzw. deszczownicy zamiast  tradycyjnej słuchawki prysznicowej.

Wietrzenie

Efektywne wietrzenie i zmniejszanie strat cieplnych

Gaz bardzo często jest wykorzystywany także do ogrzewania pomieszczeń. Jeśli nie chcecie efektywniej wykorzystywać energię, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Latem należy odsłaniać okna, gdy świeci słońce. Natomiast po zmroku pamiętaj, żeby zasłaniać okna roletami, żaluzjami lub zasłonami, co pozwoli zmniejszyć straty ciepła.

Zimą również należy zadbać o wietrzenie i cyrkulację powietrza, jednak w inny sposób niż latem. Eksperci zalecają wietrzyć częściej, ale przez kilka minut, przy szeroko otwartych oknach. Na czas wietrzenia warto zakręcić kaloryfery.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Rangeros
  5
  Po co oszczędzać? Nie ma żadnej szansy na mniejsze rachunki, tyle co oszczędzisz do podniosą ceny i rachunek coraz większy...
  • avatar
   Naruto1
   -1
   Co do gotowania - makaron, ryż itp. możemy gotować "na gazie" krócej, potem zostawić pod pokrywką. Trochę dłużej to potrwa ale np. z 20 minut zużywania gazu zrobi się 15. Różnica może niewielka, podobnie jak oszczędność ale w kontekście globalnego zużycia robi się sporo.

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login