Komputery

Chińskie procesory w superkomputerze Sunway - 13 miejsce w światowym rankingu

przeczytasz w 1 min.

Wiadomość o tym, że Chiny opracowały nowy superkomputer nie miała by w sobie nic ciekawego gdyby nie fakt że konstrukcja ta nie powstała na bazie procesorów Intela, AMD, Nvidii czy IBM.

Serce urządzenia stanowią własne procesory stworzone przez chińskich inżynierów. Mowa tu o superkomputerze Sunway, jak nazywają go zachodnie media.

Procesory ShenWei 1600

Warto zaznaczyć że Chiny posiadają już drugi najpotężniejszy superkomputer świata Tianhe-1A. Tyle tylko, że konstrukcja ta powstałą na bazie rozwiązań Intela i Nvidii (połączenie mocy CPU i GPU). Wydajność tego urządzenia szacuje się na 4,7 PFLOPS.

W przypadku Sunway mowa o mocy obliczeniowej rzędu 1,07 PFLOPS. W zestawieniu z Tianhe-1E nie robi takiego wrażenia, lecz w tym przypadku mówimy o superkomputerze z procesorami wykonanymi przez chińczyków.

ShenWei 1600 z bliska

Sercem serwera są procesory ShenWei 1600, a dokładniej aż 8704 takich procesorów. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji ale dane do których dotarliśmy mówią o częstotliwości taktowania równej 0.975-1.2 GHz. Tak niskie taktowanie może świadczyć o tym że ShenWei mogą być chińską odpowiedzią na energooszczędne układy ARM.

Chiński superkomputer

Na Sunway składa się 8704 procesorów ShenWei, co daje 139,264 rdzeni. Do tego dochodzi 16 GB pamięci DDR3-800 do każdego procesora oraz pojemność dyskowa równa 150 TB. Jeśli te informacje się potwierdzą, Sunway będzie mógł poszczycić się trzynastym wynikiem w światowym rankingu superkomputerów


Więcej o superkomputerach:

Źródło: Daily Tech, Hot Hardware

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  To jest szokujaca informacja. Skad u nich takie know-how? I nie piszczcie, ze ciezko pracuja - takie cos wymaga wielu lat ciezkiej pracy i wielkich inwestycji finansowych.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ciekawe że według dostępnych danych rdzeń ShenWei 1600 dokładnie odpowiada specyfikacji procesora DEC alpha chip 21164 stosowanego w superkomputerach Cray. ;-)
   • avatar
    shamoth
    0
    No nie wiem... swojego czasu równolegle z Rosjanami, bo przecież nigdy ze sobą nie współpracowali ;]
    pracowali nad procesorami/architekturą VLIW, gdzie cały zachód kładł na to przysłowiową laskę i dalej parł w x86.
    Kiedy x86 przestało wystarczać zachód zaczął wkraczać w VLIW, który niósł ze sobą sporo pułapek a z którymi na wschodzie już dawno sobie poradzono.
    Jedynym problemem uniemożliwiającym "zmaterializowanie" się tej architekturze był wymiar technologiczny w jakim mogli na wschodzie to wykonać... 600nm gdzie na zachodzie już chyba dobrze 130nm hulało lub nawet 90nm wchodziło.
    Także nie wykluczone że w końcu po 20 latach badań i trzymania w przysłowiowej szufladzie coś w końcu drgnęło...
    • avatar
     shamoth
     0
     Szczerze mówiąc to do końca nie wiem jak tam na prawdę wyglądały stosunki między Chinami a Koreą na początku lat 90 kiedy Alphy zaczęły się wyłaniać. Poza tym o ile mnie pamięć nie myli to Alphy w tamtych czasach były "okrojonym" pseudo VLIW ograniczonym do 64bit FPU z 32bit adresowaniem... jak dla mnie mocno na siłę pożenione technologicznie.
     W projektach VLIW o których wspomniałem pominięto najwęższe 64bitowe gardło i skupiano się na obliczeniach na szerszych instrukcjach.
     Ogólnie gdyby mieli wtedy możliwość wypuszczenia tego w normalnym rozmiarze i nakłonienia kilku potentatów do wspierania tego to dzisiaj w domach nie było by 64bitowych architektur działających na 32bitowych OS'ach stopniowo wypieranych przez 64bit.
     Pewnie już od dawna byśmy używali tego co ma zaoferować 8'ka z obsługą 128bit lub nawet uważali to za przestarzałe...

     Zresztą ten offtopic to temat rzeka i można gdybać do woli a korporacje i tak zrobiły by wszystko żeby nie wydać nic i zarobić krocie... aż dziw bierze że w końcu 32bit powoli wypieramy z domowych pieleszy.
     • avatar
      pr1est
      0
      Ciekawe czy BF3 można na nim odpalić :))))))))))))))))