Internet

Chiny jak z „Roku 1984”

przeczytasz w 2 min.

Chiński parlament przyjął ustawę o zwalczaniu terroryzmu. Prawa nadane w niej władzom rodzą jednak pytania.

inwigilacja

Orwellowska wizja przedstawiona w Roku 1984 jest przerażająca. Jeszcze bardziej przerażająca jest jednak świadomość, że coraz więcej zawartych w niej elementów faktycznie ma odzwierciedlenie w dzisiejszym świecie. Kolejnym etapem „inwigilacji dla dobra społeczeństwa” jest przyjęta w niedzielę przez Chiny ustawa o zwalczaniu terroryzmu. Jest ona na tyle kontrowersyjna, że wywołała falę protestów ze strony grup ochrony praw człowieka, przedsiębiorstw państwowych i zagranicznych oraz polityków z całego świata. 

Zwalczanie terroryzmu jest czymś, co zdecydowanie należy popierać. Chińska ustawa jednak daje władzom takie prawa, że rodzą one pytania o to, jaki naprawdę jest cel jej wprowadzenia. Zgodnie z tymi przepisami chińscy urzędnicy otrzymają prawo do przetwarzania danych na temat działalności firm technologicznych operujących w Chinach oraz ignorowania niektórych środków ochrony prywatności w urządzeniach, takich jak smartfony, routery czy telewizory. Ustawa daje również rządowi narzędzia do wprowadzania cenzury w Internecie.

„Nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie coraz większa liczba terrorystów wykorzystuje Internet do promowania terroryzmu i zachęcania do jego szerzenia. Internet służy też do organizacji, planowania i przeprowadzania aktów terroryzmu” – tłumaczy Li Shouwei z Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Pełna treść ustawy nie została wprawdzie oficjalnie udostępniona, ale szkice (do których mamy dostęp i na podstawie których powstał ten tekst) nie zostały podobno zbyt mocno zmodyfikowane.

New York Times dodaje, że Li Shouwei przyznał, że w ustawie zawarty został zapis wymuszający na operatorach usług telekomunikacyjnych i internetowych „dostarczenie interfejsów technicznych, narzędzi deszyfrujących oraz wsparcia technicznego dla agencji ochrony bezpieczeństwa publicznego i narodowego, na mocy prawa do badania działalności terrorystycznej”. 

Chiński parlament twierdzi, że te środki pomogą walczyć z terroryzmem i zapobiegać występowaniu ataków oraz że ustawa „nie wpłynie na normalną działalność przedsiębiorstw”. Nie ma też podobno mowy o instalowaniu tzw. backdoorów, które naruszałyby prawa własności intelektualnej. Niezagrożona ma być również wolność słowa w Internecie i wolność wyznaniowa obywateli. Biorąc pod uwagę ustrój Chin i poziom dostępu, jaki zapewnia sobie tą ustawą rząd, nie dziwi jednak, że wielu obserwatorów w te zapewnienia nie wierzy.

„Podczas gdy władze chińskie mają uzasadniony obowiązek chronienia obywateli przed brutalnymi atakami, przyjęcie tej ustawy będzie miało negatywne konsekwencje dla praw człowieka. Zasadniczo, prawo to może dać władzom jeszcze więcej narzędzi do cenzurowania niepożądanych informacji i umacniać własną narrację wojny z terroryzmem” – powiedział William Nee z Amnesty International.

Źródło: Digital Trends, New York Times

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skaza
  2

  "Ci którzy rezygnują z Wolności w imię odrobiny tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują na żadne z nich."

  - Benjamin Franklin

  • avatar
   Q'bot
   1
   Jak się poirytuje ponad miliard obywateli Chin, to rozerwą swój parlament na strzępy w przeciągu setnych sekundy ;P
   • avatar
    K.L.F
    1
    To dość wrażliwy temat i każdy powie co innego.
    Osobiście niemniej rozumiem (oczywiście do pewnego stopnia) obawy i to nie tylko przed terroryzmem, i opisane środki zaradcze. Inwigilacja społeczeństwa nie jest czymś co popieram niemniej przyszła mi pewna myśl do głowy : Jeśli nie masz nic do ukrycia (cokolwiek czego można się obawiać/wstydzić) to tak naprawdę nie widzę szczególnego powodu do obaw. Oczywiście jeśli będą mieli nieograniczony dostęp do danych np. firm, itp to będzie to miało dla nich katastrofalne skutki, ale co do danych prywatnych nie powinno to nikomu przeszkadzać ponieważ nie sądzę żeby ich interesowało ilu znajomych masz na FB, albo co oglądasz na YT tylko czy odwiedzasz strony które są potencjalnymi "zagrożeniami".
    • avatar
     Author
     1
     To proste, nie należy się zgadzać na to. Jak to możliwe żeby w moim państwie jakieś zboczki państwowe mnie inwigilowały i podglądały.

     Od razu w ryj bez ostrzeżenia, samemu trudno bo w telewizji cie przedstawią jako oszołoma i terrorystę kibola najlepiej wspólnie mówić głośne NIE i założyć władzy na doope czipa.

     Kandydatów na posła należy zaczipować zrobić badania psychiatryczne wprowadzić wycofaną przez komunistów ustawę z 1921 roku o korupcji urzędniczej.

     Władza musi się bać suwerena, urzędnik to służba publiczna, każdy urzędnik powinien wstawać kiedy zwraca się do obywatela. Tak było do lat 60tych w UK.

     Niestety lewactwo i idiotyczna ideologia marksistowska coraz bardziej nas zniewala. Wiadomo, ze socjalizm musi wszystko kontrolować z zasady.
     • avatar
      Shunex
      0
      Jeszcze trochę i u nas będą takie wprowadzać.
      • avatar
       Dexterr
       -1
       Nasze nowe słońce narodu Jarosław przygotował już nową ustawę w tym temacie.
       Policja jaki i wszystkie służby specjalne będą mogły podsłuchiwać i inwigilować dowolną osobę bez nakazu sądu.
       Wedle własnego widzimisie....
       Komuna wraca... ACTA to przy tym pryszcz.
       • avatar
        plmnb
        0
        To jest dokładnie to co chce wprowadzić USA w USA i EU!
        • avatar
         jewgienij
         0
         Sensacja!! W Chinach panuje zamordyzm!!
         • avatar
          Dooku
          0
          Folwark czytałem kilkukrotnie, natomiast inne książki Orwella jakoś mi w ręce nie wpadły, muszę to nadrobić.
          Chiny mogą na tym stracić bo zagraniczne koncerny tak walczące o ochronę patentów, nie pozwolą żeby ktoś ich pomysły bezpłatnie wykorzystywał.
          Jakie jest prawo ochrony marki w Chinach każdy wie, jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu to żegnaj szalony wzroście gospodarczy.

          Teoria spiskowa xXx, władze EU o tym wiedzą i ściągają tanią siłe roboczą żeby to Europa stała się zagłębiem produkcji elektro szmelcu.
          • avatar
           Snack3rS7X
           0
           Chiny to chyba poligon doświadczalny dla takich działań właśnie...