Internet

Chiny na 18 minut porwały internet

Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub Kralka
41 komentarzy Dyskutuj z nami

8 kwietnia 2010 roku przez 18 minut niemal 15 procent globalnego internetu znalazło się w rękach Chin. Nie wiadomo dlaczego.

  Warto przeczytać:
 

Nowa opcja w wyszukiwarce Google

Jest to dość niepokojąca informacja i jej upublicznienie przez firmę McAfee wywołało spore kontrowersje zarówno wśród przedstawicieli branży IT, jak i samych internautów (a zapewne także i oficjeli państwowych).

McAfee przyznaje, że przesyłanie internetowych pakietów nie jest technologią doskonałą i czasami zdarzają się wpadki. Incydent z 8 kwietnia wydaje się być jednak nieprzypadkowy. Wydarzenie miało bowiem zbyt dużą skalę, by można było mówić o zwyczajnym zbiegu okoliczności. Często nawet odlegli klienci w tym czasie przesyłali swoje dane za pośrednictwem China Telecom.

15 procent amerykańskiego ruchu internetowego, w tym odwiedzane strony, korespondencja, a nawet komunikacja służb wojskowych przepływało przez Chiny. Co się stało z tymi danymi podczas "pobytu" w Państwie Środka? Tego nie wiadomo. McAfee jest jednak  przekonane, że zdobyte wówczas informacje nie zniknęły z biegiem czasu, jak się to przeważnie zdarza podczas przesyłania ogromu danych w internecie.

China Telecom dokonała przepięcia w sposób bardzo sprawny, a cała sytuacja stała się znana dopiero po jakimś czasie. Natychmiastowo kwestią bezpieczeństwa sieciowego Stanów Zjednoczonych zajął się amerykański Kongres. Choć chiński incydent prawdopodobnie nie zostanie w żaden stanowczy sposób potępiony, śmiało można powiedzieć, że mieliśmy namiastkę cybernetycznej wojny.
 

Źródło: TIME

Polecamy artykuły:    
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

 

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  A już myślałem że nie będzie miał kto trzymać kredensu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Chińczyków jest tak dużo, że mogliby nosić internet w wiaderkach a transfer i tak 100 Mb/s ...
 • avatar
  XaRaDaS
  No to ładnie Chinole uruchamiają po woli Skynet :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja nie mam wątpliwości - konfrontacja z Chinami to tylko kwestia czasu miejmy nadzieje, że ta militarna będzie na końcu. Gdzieś czytałem, że do 2020 roku będzie po wszystkim...
 • avatar
  Konto usunięte
  teraz trzeba zobaczyć , czy 8 kwietnia nie miała miejsca premiera jakiegoś chynskiego MMO i Pewnie chcieli mieć wszytko pod kontrola:D
 • avatar
  Gothar
  Testują po prostu siłę swoich łączy w przypadku wojny. Szybkie przekierowanie ruchu i wiedzą co chcą. To nie takie trudne. Ile telekomunikacja polska może przejąć ruchu?
 • avatar
  kani94
  Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, o co chodzi w tym, że 15% globalnego internetu znalazło się w rękach Chin? Albo "w tym czasie przesyłali swoje dane za pośrednictwem China Telecom"? Bo nie kapuje trochę tego, jak to działa. Nie jest to pytanie retoryczne, proszę o odpowiedź. :)
 • avatar
  jeomax.co.uk
  Aaaa.... to dlatego w tym dniu wszystkie moje maile mialy chinskie znaczki w naglowku :p
 • avatar
  constantine86
  sieci woyskowe pewnie idą własnymi kablami, więc na wypadek wojny i tak tu guzik da. Poza tym w dobie atomowej potencjał konwencjonalny nie ma aż takiego znaczenia. Wystarczy kilka MIRVów na Pekin, Szangchaj i co jeszcze tam dużego mają i nie ma Chin, tak samo jak może nie być dowolnego państwa.
 • avatar
  Konto usunięte
  Eh, zapewne wkrótce doczekamy się skośnookich Muzułmanów :)
 • avatar
  sevae
  To jak tu jestem to też poruszę ten temat :)

  "8 kwietnia 2010 roku przez 18 minut niemal 15 procent globalnego internetu znalazło się w rękach Chin."

  Ale o jakie "Chiny" chodzi? Republikę Chińską czy Chińską Republikę Ludową? ;) ;) ;)

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Republika_Chi%C5%84ska
 • avatar
  niesmiertelny
  Chiny, jak Chuck Norris; chcą skopiować cały internet:D.
 • avatar
  prznar1
  namiastkę cybernetycznej wojny? ta wojna już od dawna trwa. jak na razie chiny wygrywają bitwy...