• benchmark.pl
 • Komputery
 • Premiera Chromecast - niewielkiej konstrukcji do strumieniowania wideo na ekran telewizora
Komputery

Premiera Chromecast - niewielkiej konstrukcji do strumieniowania wideo na ekran telewizora

przeczytasz w 2 min.

Podczas konferencji Google swoją premierę miała konstrukcja Chromecast, a więc niewielkie urządzenie do strumieniowania wideo.

google chromecast premiera strumieniowanie multimedia wideo telewizor

Firma Google na minionej już konferencji, podczas której swoją premierę miał nowy tablet Nexus 7 oraz system operacyjny Google Android 4.3 Jelly Bean, zaprezentowała również dosyć nietypowe urządzenie Chromecast.

Konstrukcja Chromecast wyglądem przypomina klasyczny pendrive, jednak dyskiem Flash USB nie jest. Czym więc jest wspomniane urządzenie? Otóż Chromecast to w zasadzie narzędzie do strumieniowania obrazu z urządzeń mobilnych, czy też komputerów bezpośrednio na ekran telewizora lub monitora, do którego został podłączony.

Niewielkie urządzenie Chromecast wystarczy podpiąć do telewizora za pomocą złącza HDMI, a następnie można już strumieniować multimedia, które będą przesyłane za pomocą sieci Wi-Fi. W praktyce, do tego celu wystarczy dowolne urządzenie wykorzystujące przeglądarkę Google Chrome, może to być więc zarówno komputer z systemem Windows lub Mac czy też z Chrome OS, ale i także urządzenia mobilne jak tablety i smartfony z systemami Android oraz iOS. Strumieniowanie może się odbywać zarówno za pomocą przeglądarki Chrome, jak i też bezpośrednio poprzez usługi takie jak: YouTube, Google Play, czy też Netflix.

chromecast premiera wygląd

Co ważne podczas strumieniowania możliwa jest praca na komputerze czy tablecie, gdyż streamowanie odbywa się w ramach chmury obliczeniowej, z pomięciem smartfona. Sam użytkownik może w tym czasie korzystać z urządzenia lub nawet w celu oszczędzania jego akumulatora włączyć tryb czuwania.

chromecast strumieniowanie wideo telewizja wi-fi

Wszystko to z uwagi na fakt, że smartfon czy komputer jest wykorzystywany jedynie jako urządzenie sterujące, a można za jego pomocą wybierać materiały do strumieniowania, pauzować, przewijać itp. Dodatkowo dzięki funkcji synchronizacji, dostęp do tego samego Chromecast uzyskamy za pomocą różnych smartfonów czy tabletów, można więc rozpocząć strumieniowanie za pośrednictwem PC, a następnie kontynuować ze smartfona.

chromecast wygląd niewielkie wymiary strumieniowanie multimedia

Urządzenie można więc wykorzystać do strumieniowania filmów w wysokiej rozdzielczości np. z serwisu Netflix, oglądania filmików z YouTube, słuchania muzyki, czy też przesyłania aktualnego obrazu pochodzącego z przeglądarki Chrome. Można więc powiedzieć, że jest to kolejna próba podbicia rynku tego typu usług, po niedawnym niepowodzeniu Nexusa Q.

chromecast wygląd z bliska złącze hdmi

Konstrukcja Chromecast będzie sprzedawana za jedyne 35 dolarów, wraz z gratisową trzymiesięczną subskrypcją w serwisie Netflix. Chromecast będzie początkowo dostępny jedynie w Stanach Zjednoczonych i na razie nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży detalicznej w innych krajach.


Źródło: Google, Neowin, Androidauthority, Androidcommunity

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  No właśnie cholera tak czytam Google nie szpieguje tylko robi jakieś gówienko do telewizora?

  "gdyż streamowanie odbywa się w ramach chmury obliczeniowej, z pomięciem smartfona."

  I nie zawiodłem się
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Całkiem fajny bajer, ale trochę za drogo jak dla mnie. 35$ za takiego knyfelka... U nas pewnie 150-200 zł ;).
   • avatar
    dziks
    1
    "narzędzie do strumieniowania obrazu (...) na ekran telewizora lub monitora"
    tu cos nie jasne jest. Niby tak jak piszesz powyzej, ale z tego co zrozumialem, to bez dostepu do Internetu, chmury, nic nie zrobisz?! W takim razie to jakas bzdura. A co jak mam niski upload, a chcialbym obejrzec filmik w fullHD, ktory wlasnie nakrecilem? Jest mase dongli do bezposredniego przesylania obrazu na tv.
    • avatar
     StartX_pl
     -1
     Większość nowszych telewizorów ma serwer mediów, na który można streamingować poprzez wifi.
     • avatar
      Bty95
      0
      Są jakieś inne tego typu dongle które są zasilane tylko z hdmi?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       trochę o google chromecast: http://www.youtube.com/watch?v=e-L3w1GkFFE