Monitory

Cienkie plazmy Panasonic i cieniutki LCD Sharpa

przeczytasz w 2 min.

Firma Panasonic odesłała swoje telewizory plazmowe na dietę.

Choć trzeba przyznać, że zaprezentowana nowość to tylko prototyp, to jednak Panasonic przedstawił w trakcie berlińskich targów IFA nowe modele plazmowe, które – jak twierdzi producent – są wyraźnie lżejsze od obecnie dostępnych.

W styczniu, na targach Consumer Electronics Show (te odbywają się w Las Vegas), Panasonic prezentował 50-calowe telewizory plazmowe. Z kolei na IFA firma pokazała aż 58- i 65-calowe plazmy, które – poza bardzo dobrymi parametrami obrazu – ma wyróżniać stosunkowo niewielka waga. Panasonic chwalił się bowiem, że jego telewizory nie są tak ciężkie jak typowe plazmy. Co więcej, korporacja zademonstrowała prototypową wersję plazmy, wykorzystującej m.in. technologię WirelessHD, co oznacza, że użytkownik mógłby liczyć na pozbycie się większości brzydkich kabli. Tak czy inaczej przedstawiony TV to tylko prototyp i nie wiadomo kiedy, i czy w ogóle trafi do sprzedaży.

Warto jednak podkreślić, że telewizory plazmowe to ostatnie HDTV, które powinny stać się nieco cieńsze. Sony oferuje już bowiem cienkie telewizory OLED (choć ich przekątna ekranu jest niedorzeczna – 11 cali), a Hitachi zademonstrowało już w styczniu telewizor LCD, który w najgrubszym miejscu miał 1,5 cala (3,8 cm). Ale to nie koniec.


Nowe telewizory Sharpa - seria Aquos XS1 (Fot. Engadget.com)

Sharp opracował właśnie nową linię telewizorów LCD, które są bardzo cienkie i oferują większe ekrany niż poprzednie urządzenia tego producenta. Mowa o serii telewizorów Aquos XS1, które powinny trafić na rynek europejski już w październiku. Najnowsze telewizory Sharpa mają w najcieńszym miejscu zaledwie 23 mm (nie podano jaki jest najgrubszy punkt), co jest znaczącym osiągnięciem, ponieważ poprzednie TV tego producenta miały w tym miejscu „aż” 34 mm.

Poprzednie HDTV Sharpa trafiły do sprzedaży w marcu tego roku i były dostępne w wersjach 37-, 42- i 46-calowych. Możemy więc oczekiwać, że seria Aquos XS1 zaoferuje większe panele.

Ceny oraz szczegółowe plany dotyczące dostępności najnowszych telewizorów Sharpa nie są jeszcze znane. Warto jednak wspomnieć, że koncern opracowywał system dźwiękowy wespół z renomowaną firmą Pioneer.

Źródło: News.CNET.com

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!