Internet

Co czują osoby na zdjęciu? Microsoft zna odpowiedź

przeczytasz w 1 min.

A przynajmniej nie boi się spróbować określić tych uczuć. Sprawdźcie najnowsze narzędzie Microsoftu.

Microsoft Emotion

Przed kilkoma dniami mogliście przeczytać u nas o ciekawym eksperymencie, który pokazywał jak trudno jest ocenić człowieka po jego zdjęciu. Microsoft nie boi się jednak spróbować. No, przynajmniej w pewnym sensie.

Pracownicy Microsoftu z Projektu Oxford zajmującego się rozwojem sztucznej inteligencji i technologii uczenia maszynowego ostatnio nie marnują czasu. Owocami tego są udostępniane co jakiś czas ciekawe narzędzia, między innymi analizujące fotografie i znajdujące się na nich obiekty. 

Takie internetowe aplikacje próbowały już określać wiek osoby z portretu czy też oceniać jej zarost. I choć czasami wyniki nie mają zbyt wiele wspólnego z dokładnością, to projekty tego typu przeważnie są ciekawymi eksperymentami.

Najnowsze narzędzie Microsoftu stara się odgadnąć jakie emocje towarzyszą osobom na zdjęciu. W tym celu analizowany jest wyraz twarzy – wynikiem jest tabelka pokazująca udział 8 odczuwanych emocji (złość, zamyślenie, obrzydzenie, strach, radość, neutralność, smutek i zaskoczenie).

Oczywiście możliwe jest wgranie własnych zdjęć. Microsoft ustalił jednak pewne wymagania. Fotografia musi mieć wymiary co najmniej 36x36 pikseli i rozmiar nie większy niż 4 MB. Obsługiwane formaty to JPEG, PNG, GIF (nieruchomy lub pierwsza klatka) i BMP. Zaleca się też, by twarz była skierowana możliwie najbardziej przodem do obiektywu.

Sprawdź: Microsoft Emotion Recognition

Nie wiadomo jeszcze czy funkcja ta trafi do któregoś z produktów Microsoftu. Jest to jednak całkiem prawdopodobne – narzędzie do analizy wieku, na przykład, pojawiło się niedawno w wyszukiwarce obrazów Bing.

Źródło: The Next Web, Microsoft Project Oxford

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!