Aplikacje mobilne

Co to jest F-Droid?

przeczytasz w 1 min.

F-Droid jest jedną z alternatyw dla Google Play. To sklep z otwarto-źródłowymi aplikacjami dla systemu Google Android.

Google Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny. Właśnie dlatego to właśnie z myślą o nim przygotowywanych jest najwięcej aplikacji i gier, które pozwalają użytkownikom cieszyć się komfortową pracą i zabawą w wolnym czasie. Skąd je pobierać? Nie tylko ze sklepu Google Play, chociaż to właśnie on każdemu przychodzi na myśl w pierwszej kolejności.

Co to jest F-Droid

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co zamiast Google Play wybrać to jedną z najlepszych odpowiedzi jest tutaj F-Droid. Co to takiego? Najprościej rzecz ujmując - sklep z otwarto-źródłowymi appkami dla Androida. Trafiają do niego aplikacje FOSS (Free and Open Source Software). Co ważne, określenie sklep nie powinno być zatem odbierane dosłownie, proponowane są tu bowiem bezpłatne aplikacje.

Można szukać ich na oficjalnej stronie projektu, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest instalacja dostępnej tam aplikacji, z poziomu której od razu ściągnąć można interesującą pozycję na smartfon lub tablet.

F-Droid

Czy F-Droid jest bezpieczny

Nie da się ukryć, że alternatywy dla Google Play i niezależne aplikacje dla Androida często utożsamiane są ze szkodliwym oprogramowaniem. Pytanie tylko, czy jest ktoś kto nie słyszał o wirusach trafiających właśnie do Google Play?

Ideą F-Droid są aplikacje open source. Otwarty kod źródłowy pozwalać ma na szybkie znalezienie ewentualnych szkodliwych lub podejrzanych fragmentów. Z tego względu F-Droid jest bezpieczny, ale nigdy nie można mieć co do tego stuprocentowej pewności. Plusem jest tu z pewnością oznaczenie tych aplikacji, które mogą śledzić aktywność użytkownika czy zawierają tak nielubiane przez wielu reklamy.

Dla kogo F-Droid

F-Droid jest propozycją przede wszystkim dla osób sympatyzujących z oprogramowaniem open source. Osób chcących wykorzystać otwartość systemu Google Android, ale też pracujących na zrootowanych urządzeniach czy nawet tych, którzy chcieliby nieco lepiej poznać platformę Google.

Źródło: f-droid

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ch3rub
  1
  Nie chcąc podpinać telefonu pod systemy googla można spokojnie funkcjonować bez Google Play'a. Ja korzystam głownie z APKPure i Aptoide. Chętnie zerknę też na F-Droida.

  Tylko raz mi się nie zdarzyło (w ciągu kilku lat), że na alternatywnych platformach nie ma aplikacji której potrzebuje.

  Problemem natomiast czasem jest zakup wersji premium, bo spora część aplikacji licencje sprzedaje tylko przez Google Play i wtedy klops...
  • avatar
   First-Ever
   0
   F-Droid jest zbyt niszowy i w swojej ofercie posiada kilka dobrych aplikacji ale nie widzę sensu by go instalować tylko po to by zainstalować 2-3 aplikacje, już lepiej pobrać te aplikacje bezpośrednio z stron które przechowują wszystkie wersje.

   Niektórzy mają potrzebę uwolnienia się od Google, dlatego nie posiadają tam konta i nie mogą korzystać z oficjalnego sklepu.
   Dla takich osób jest dużo lepsza alternatywa umożliwiająca pobieranie wszystkich aplikacji z Play Store bez logowania - Yalp Store 0.43!