Gry komputerowe

Sprzedaż Company of Heroes 2 wstrzymana na skutek ostrej krytyki graczy

przeczytasz w 1 min.

Rzadko kiedy zdarza się natomiast tak, by to sami gracze protestowali przeciw temu, co ukazane zostało w jakiejś produkcji.

Company of Heroes 2 gra wstrzymana sprzedaż

Często słyszymy o sytuacjach, w których najbrutalniejsze gry nie zostają dopuszczane do sprzedaży. Rzadko kiedy zdarza się natomiast tak, by to sami gracze protestowali przeciw temu, co ukazane zostało w jakiejś produkcji. I do tego może jednak dojść, o czym przekonali się teraz twórcy Company of Heroes 2.

Ostatnio informowaliśmy o całkiem dobrej sprzedaży tego tytułu. W ciągu 5 dni od premiery gry rozeszło się 380 tysięcy egzemplarzy, ale teraz liczba ta może już tak szybko nie rosnąć. Z Rosji napływały bowiem głosy niezadowolonych graczy, rozpoczęły się sieciowe protesty przeciw Company of Heroes 2 i okazało się, że ostatecznie doprowadziły one do wycofania gry z tamtejszych sklepów.

"W związku zdużym odzewem graczy, którzy uważają,że znaczna częśćepizodówgry jest nie do zaakceptowania, firma1C-SoftKlabpostanowiła z dniem 26 zlipca 2013 roku zaprzestać sprzedażyCompany of Heroes 2 naterytoriumFederacji Rosyjskiejoraz całej Wspólnoty Niepodległych Państw.W tej chwilianalizujemysytuacjęi informujemy na bieżącoproducenta oraz światowego wydawcęgry."

Co konkretnie nie spodobało się tamtejszym graczom? Ich zdaniem Relic Entertainment przedstawiło żołnierzy ZSRR w złym, nieprawdziwym świetle. Najbardziej bulwersujące okazały się fragmenty pokazujące strzelanie w plecy dezerterom, a także wysyłanie żołnierzy do walki bez jakiejkolwiek broni.

Relic Entertainment nie wydało jeszcze oficjalnego komentarza w tej sprawie. Wydaje się jednak, że powrót Company of Heroes 2 na rynek rosyjski jest mało realny.

Źródło: gamefront

Komentarze

73
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JuniorekM
  57
  Dziwne. Jest wiele filmów które ukazują ten sam problem ale tylko do gry potrafią się przyczepić.
  • avatar
   piotras32
   22
   Nie rozumiem... Co tu wiele mówić, taka była prawda w sowieckiej armi... więc niech się nie dziwią potem ludzie, że ktoś w grze to wykorzystał.

   Równie dobrze można by bojkotować film "Wróg u bram", o bitwie pod Stalingradem, gdzie podobne sceny zostały pokazane.
   • avatar
    Konto usunięte
    19
    A co?! Rosjanie boją się prawdy? Tylko oni żyją w ciemnogrodzie. I każdy wie że tak samo jak mordowali niemców, mordowali też swoich własnych żołnierzy. To co było niewygodne dla NKWD i innych władz było likwidowane. Wytłumaczyć to można tylko tym, że tak duże Państwo musi być trzymane na siłę, bo by się po prostu rozleciało.

    A to co robili PO 2 wojnie światowej (mam na myśli lata 1946-1949) to było po prostu CHORE.

    Stalinowi powinni zrobić pomnik... ale powinien być ubrany w czapkę klauna i stringi...
    • avatar
     jarnuszkiewiczm
     16
     przecież hitler ze swoimi obozami zagłady i z całą III rzeszą, to jest grzeczny poprawny politycznie koleś w porównaniu z tą czerwoną hołotą, przecież oni do tej pory mają obozy pracy, łagry... oni tak daleko zaszli w kłamstwie, w tej marksistowskiej ideologii żę już nigdy w dziejach ludzkości nie będzie tam inaczej, ten kraj przegrał z czerwoną zarazą i koniec
     • avatar
      Konto usunięte
      15
      Nie lubię ruskich...
      • avatar
       Konto usunięte
       13
       No i całe studio będzie miało wycieczkę na sybir...
       • avatar
        Q'bot
        12
        No cóż... gdy nie potrafią się pogodzić z własną przeszłością to trudno... U nas też było wielkie zdzwienie parę lat temu przy Codename:Panzers, gdzie występowali pijani polacy...
        • avatar
         MarTum
         12
         Niech oglądają wymysły papy Stalina i cicho siedzą.
         • avatar
          jarnuszkiewiczm
          10
          ruscy to zakłamana nacja, przesiąknięta propagandą, myślę że sami mają niewielki dostęp do swojej historii, i nie wierzą faktycznie w to co widzą, lata komunistycznej propagandy, życia w matni, i jeszcze ciągle to się dzieje, a prawda jest bardzo brutalna, i to co ukazuje ta gra to tylko niewielki odsetek i ułamek złych rzeczy jakich dopuszczali się ruscy, bolszewicy, itp.
          • avatar
           Blackshadow
           7
           Stalin zabił więcej Rosjan niż Niemców i Polaków razem wziętych a mimo to 50% Rosjan uważa go za bohatera ;____; ale im mózgi wyprali...
           • avatar
            Konto usunięte
            6
            Fajny naród, piękny kraj, piękne kobiety, piękna literatura i piękny język. Dużo wycierpieli przez kilku ludzi u władzy.

            Śmieszne powody do blokowania tej gry. To oklepane sceny, które zna już cały świat. Prawdopodobnie jakaś grupa oszołomów nacjonalistycznych się sprzęgła i zaklina fakty. Podobnie jak często u nas.
            • avatar
             guziel
             6
             hmm przecież sami nawet nakręcili serial "Karny batalion" za państwowe pieniądze gdzie pokazują jak NKWD strzela masowo do swoich żołnierzy, więc w ogóle nie rozumiem ich oburzenia.
             • avatar
              Konto usunięte
              5
              Ale co się dziwić, to kraj w którym zawsze mówienie prawdy było leczone przy pomocy krioterapii.
              • avatar
               DelianoCarl
               5
               jak mawiał stalin... "Śmierć jednego człowieka to tragedia. Śmierć milionów ludzi to statystyka."

               jeszcze nie grałem w Company of Heroes 2 ... ale to co zostało tutaj napisane to prawda... wystarczy poczytać o historii sowietów którzy zabijali swoich lub zsyłali ich na sybir (np. kolektywizacja) ...
               • avatar
                Konto usunięte
                4
                Przecież podobne numery już były, choćby w starym poczciwym Call of Duty jedynce, gdzie przed bitwą rozdawali Ruskim ammo i broń, i nie każdy dostał, a za wycofywanie się można było zarobić kulkę od swojego oficera (przynajmniej tak to zapamiętałem :P). Sami Ruscy robili gry o podobnej tematyce, np. "Men of War Condemned Heroes".
                Nie chcą żeby sprzedawać? To nie, łaski bez, nie zagrają w fajną grę :P Zresztą, jakie to ma znaczenie w dobie cyfrowej dystrybucji. Kto zechce i tak kupi.
                • avatar
                 Wojto
                 4
                 Pewnie byli jeszcze oburzeni tym, że zabrakło w grze ujęć ukazujących Sowiecką pomoc bratnim narodom i wyzwalanie ich spod jarzma faszystów? -.-
                 • avatar
                  ostry098
                  3
                  W ich książkach do historii pisali, że pan "włóż" (z ang. "put in") sam wszystkich rozwalił to się burzą :)
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   3
                   Prawda w oczy kole - to powiedzenie idealnie pasuje do tej sytuacji. Jednak nie ma się co dziwić, tam mają takie pranie mózgu, że szkoda gadać.
                   Był nawet film o jakimś snajperze (zapomniałem tytuł), gdzie na samym początku, było ukazane jak czerwoni swoich traktowali.
                   • avatar
                    marcin1ja1
                    3
                    ZSRR ze Stalinem w czasie II Wojny Światowej ani trochę nie była lepsza od Rzeszy z Hitlerem na czele. ZSRR jest sztucznie wybielane, ponieważ pod koniec wojny stanął po "słusznej" stronie. ZSRR dokonał więcej ludobójstw niż Rzesza. Pranie mózgu za czasów PRL daje do dziś swoje żałosne rezultaty. To co pokazuje gra i tak w sposób łagodny obrazuje to co się działo na wschodnim froncie.
                    • avatar
                     ArioX
                     3
                     Aż zaraz kupię tę grę :)
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      1
                      Może niech od razu powiedzą, że to Polacy byli najgorszymi łachudrami za czasów wojny i biedny Stalin musiał się przed nami bronić. Jakby zrobili grę gdzie Polacy są tymi złymi to gówno byśmy mieli do gadania.
                      • avatar
                       kerry_sd
                       1
                       Stalin był tylko marionetką w rękach Berii

                       Dwa, z tego co widzę to COH nie pokazuje nawet ułamka okrucieństwa ze strony Armii Czerownej, ale takiej samej szczerości życzylibyśmjy sobie w przypadku misji alianckich gdzie brytyjscy i amerykańscy żołnierze to słodkie niewiniątka walczące ze złymi Niemcami...
                       • avatar
                        Flynn
                        1
                        Tak to się kończy jak z komunizmu gładko przechodzi się na demokrację i kapitalizm. U nas przecież jest podobnie. Większość tego nie widzi i myśli, że w 89' doszło do jakiejś rewolucji. Popatrzcie sobie na nasze "elyty" - Kwaśniewski, Miller i cała reszta post komunistów zasiada sobie dalej na wygrzanych stołkach i jeszcze ludziom wmawiają, że wszystko cacy. Już po kilku latach od "obalenia" socjalizmu w naszym kraju na prezydenta wybrano kogo? A no post komunistę, który to zasiadał przy okrągłym stole... z tym, że po złej stronie.
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Ach Ci Rosjanie ciągle myślą że po upadku ZSRR nadal są mocarstwem.
                         Niech przestaną pić wódkę i wezmą się za czytanie historii !
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Tak więc nie warto rozdrapywać starych ran bo nie Ruscy są winni a ówcześni przywódcy ZSRR.
                          • avatar
                           Konto usunięte
                           0
                           Tez mi tragedia. Nagłówek brzmiał jakby przestali produkować ta grę w ogóle na całym świecie np. ze względu na absurdalne wymagania sprzętowe niewspółmierne do jakości grafiki. Jak by kolejne C&C F2P mieliby tak beznadziejnie zrobić to chyba wcale by go nie wydali. Może ruskim wcale nie chodziło o to strzelanie w plecy bo dla nich to i tak żadna nowość ani tym bardziej powód do wstydu, tylko raczej o chujowe wykonanie gry od strony technicznej.
                           • avatar
                            projectdarkstar
                            0
                            Biedni Rosjanie. Myśleli, że zrobią z nich bohaterów na których sami się kreowali a tu klops.
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Niestety Rosjanie mają swoją "prawdę historyczną" co do II wojny światowej, zakłamaną i fałszywą jak i ich wspaniały ustrój dla klas robotniczych. Co się dziwić jak od zawsze w szkołach aż do teraz kładą im głupoty do głów. No ale jak to się mówi historie piszą zwycięzcy.
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Nie będe ukrywał. W Rosji wg. przynajmniej mediów i powszechnej opinii spokoju nie było. A wszystko przez złe zarządzanie krajem, Stalin myślał że terrorem osiągnie wszystko a tymczasem zrobił z Ruskich masowych morderców. Teraz doszło do tego że nasz Cyrk (bo rządem bym tego nie nazwał) trzyma z USA a wątpie czy oni pomogą jak przyjdzie co do czego.
                              • avatar
                               kerry_sd
                               0
                               przy okazji, rzućcie okiem na ocenę Metacritic :)
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Też cie nie lubie
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 To do @Avenger'a :P
                                 • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Chcieć to móc :) Ruscy ściągną z TPB :D
                                  • avatar
                                   Konto usunięte
                                   0
                                   ... granica Polski na Bugu skąd się wzięła?

                                   Niech tam będzie, że Katyń nie był ludobójstwem, ale co zrobił Stalin z Tatarami...

                                   Każdy patrzy na zachodzie ma patrzeć na Armię Czerwoną jako wyzwolicieli, którym stawiano pomniki a tak wyzwalali, że za nimi szły oddziały NKWD...
                                   Dezerterów rozstrzeliwano, a oddziały były tak słabo wyposażone, że szkoda gadać. Człowiek był traktowany jak kula z pistoletu, a nie jak żołnierz.

                                   W Hadze udowodniono, że za wypełnianie rozkazów odpowiedzialność ponosić może każdy.
                                   Niestety nie skazano dowódców Armii Czerwonej/NKWD za zbrodnie wobec swoich i innych.

                                   Historia pisana przez Roosevelta, Stalina, Churchilla jest wyblakła.
                                   • avatar
                                    0
                                    Niedawno coś podobnego było na temat pewnego polskiego filmu - co ma film fabularny do realiów i historii ? Jeśli film nie jest dokumentem/ filmem historycznym to reżyser ma prawo umieścić w nim co mu się podoba.

                                    Podobnie z grą - czy gdzieś pisało że gra odzwierciedla fakty historyczne ? Jeśli tak, to sprawa do przeanalizowania przez historyków. Jeśli nie to w czym problem.