Płyty główne

Computex: premiery płyt dla Sandy Bridge-E - zestawienie

przeczytasz w 6 min.

Na odbywających się targach Computex w Taipei wielu producentów zaprezentowało swoje prototypowe płyty główne, które przeznaczone są pod przyszłe, flagowe procesory Sandy Bridge-E.

Co prawda premiera flagowej platformy Intela z chipsetem X79 ma nastąpić dopiero w czwartym kwartale bieżącego roku, ale na odbywających się targach Computex, część producentów zademonstrowało swoje płyty główne pod nadchodzące procesory Sandy Bridge-E. Co prawda są to jak na razie prototypowe modele, ale dzięki nim już teraz można się zorientować co oferować będą przyszłe konstrukcje. Jedną z nowości jest czterokanałowy kontroler pamięci, a przez to umieszczenie po dwóch banków pamięci DDR3 pod i nad podstawką LGA 2011. Jeżeli jednak przyjrzymy się samej podstawce, to na pewno widać, iż jest ona znacznie większa niż dotychczasowe LGA 775, LGA 1155, LGA 1156 lub LGA 1366.

Jakiś czas temu pisaliśmy o inżynieryjnym egzemplarzu procesora pod tą podstawkę, który został wystawiony na portalu aukcyjnym eBay. Sam rozmiar procesora tłumaczy dlaczego gniazdo procesora, umieszczone na płytach, jest takie duże. Kolejną z konstrukcyjnych nowości jest umiejscowienie sekcji zasilania. Dotychczas ulokowana była ona zazwyczaj nad socketem, ale jej miejsce zajęły banki pamięci. Przeniesiono ją zatem na prawy brzeg laminatu, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, a przez to zazwyczaj nie jest ona rozbudowana i ma tylko kilka faz. Wyjątkiem jest tutaj model Foxconn, który ma aż 14-fazową sekcję zasilania.

Większość modeli ma również porty PCI-Express x16 3.0, które oferują przepustowość 32 GB/s i mogą dostarczyć 300 W energii. Spoglądając niżej widzimy kolejną ciekawostkę, a mianowicie ilość gniazd SATA i SAS (Serial attached SCSI). Według nieoficjalnej specyfikacji chipset X79 obsługuje ich aż 14, z czego 10 w wersji o przepustowości 6 Gb/s. Producenci zdecydowali się umieszczać na płytach nawet po 12 – 14 gniazd SATA i SAS, przez co wyglądają one dosyć dziwnie. Od razu nasuwa się pytanie – ilu użytkowników wykorzysta rzadko spotykane w desktopowych modelach gniazda SAS? Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że są to prototypowe modele, które finalnie mogą wyglądać inaczej. Przykładowo wiadomo, iż model firmy ASUS nie będzie miał żółtego, a czarny laminat. Poniżej prezentujemy zestawienie zademonstrowanych płyt głównych z podstawką LGA 2011 i mostkiem X79.

 ModelObsługiwane pamięciSekcja zasilaniaGniazda dla kart rozszerzeńLiczba gniazd SATA/SASZdjęcie

ASUS

C1X79 EVO

4 x DDR37 faz

3 x PCI-Expres x16 3.0, PCI-Express x4, 2 x PCI-Express x1

4 x SATA 6 Gb/s, 8x SAS

ASUS C1X79 EVO

ASRock

X79 Extreme4

4 x DDR3 2133 MHz8 faz3 x PCI-Expres x16 3.0, 2 x PCI-Express x1, 2 x PCI4 x SATA 6 Gb/s, 8x SASASRock X79 Extreme4

ECS

X79R-A

4 x DDR3 2600 MHz7 faz4 x PCI-Expres x16 3.0, 2 x PCI-Express x18 x SATA 6 Gb/sECS X79R-A

Foxconn

Quantum Force X79

4 x DDR314 faz3 x PCI-Expres x16 3.0, PCI-Express x4, PCI6 x SATA 6 Gb/s, 8x SASFoxconn Quantum Force X79

Gigabyte

GA-X79A-UD3

4 x DDR37 faz5 x PCI-Expres x16 3.0, PCI4 x SATA 6 Gb/s, 8x SASGigabyte GA-X79A-UD3

MSI

X79A-GD65

4 x DDR38 faz3 x PCI-Expres x16 2.0, 2 x PCI-Express x1, PCI4 x SATA 6 Gb/s, 8x SASMSI X79A-GD65

Jeszcze niżej prezentujemy zdjęcie zbiorowe płyt głównych z podstawką LGA 2011. Pośród nich są modele opisane wyżej oraz inne, które ciężko zidentyfikować.

 

Więcej o produktach przedstawionych na targach Computex:

Źródło: NordicHardware.se, lab501.ro, VR-Zone.com

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Ale ogromne będą te procki. Ciekawe umiejscowienie slotów RAM i sekcji zasilania. Wreszcie zaczyna się coś dziać na płytach głównych.
  • avatar
   jeomax.co.uk
   0
   "Od razu nasuwa się pytanie – ilu użytkowników wykorzysta rzadko spotykane w desktopowych modelach gniazda SAS" ?

   Odpowiedz: wszyscy.
   Gdyby autor doedukowal sie bardziej, to wiedzialby, ze port SAS obsluguje takze urzadzenia SATA.
   • avatar
    Damian_jo
    0
    Płytka FoxConna i Gigabyte chyba jest najładniejsza - no i mają ładne "zaplecze" w ilości faz i szybkości DDR3
    • avatar
     Dudi4Fr
     0
     Ciekawie to wymyślili muszę przyznać. Muszę jednak zwrócić uwagę na rozmiar procka jeśli będą tak duże to nie będzie można stosować żadnych zamiennych mocowan do obecnie dostępnych cooler-ów. Trzeba bedzie zrobic nowe wersję albo rewizje specjalnie pod SB-E.
     Ale mogę się mylić, cóż przyjemny zobaczymy.