Oprogramowanie

Computex: Windows 8 RT na tablecie Qualcomm z układem ARM Snapdragon S4

przeczytasz w 2 min.

Dwa rdzenie wystarczą

Microsoft powoli dawkuje nam informacje o nadchodzącym systemie Windows 8, dzięki udostępnionym publicznym wydaniom testowym możemy również sami przetestować jego możliwości, co jednak z wydaniem Windows RT przeznaczonym dla urządzeń z układami ARM? Otóż na targach Computex odbyła się jego krótka prezentacja.

Na Tajwańskich targach Computex 2012 zaprezentowano system Windows RT (ARM) działający na prototypowym tablecie Qualcomm Snapdragon S4 Liquid. Tablet został wyposażony w dwurdzeniowy układ ARM typu SoC (system on chip), a dokładniej jest nim Snapdragon S4 APQ8060A pracujący z częstotliwością 1,5 GHz. W urządzeniu zastosowano 2 GB pamięci operacyjnej RAM.

tablet qualcomm snapdragon s4 windows rt 8 arm - wygląd przód

Na zamieszonym materiale wideo tablet pracował sprawnie i bez zauważanych większych przycinek czy zamrożeń ekranu. Można więc śmiało przyjąć, że dwa rdzenie tak jak w przypadku prezentowanego produktu będą w zupełności wystarczające.

tablet qualcomm snapdragon s4 windows rt 8 arm - wygląd metro ui

Pamiętać należy, że era czterordzeniowych procesorów ARM dopiero się rozpoczyna, a obecnie na rynku rządzą konstrukcje z dwoma rdzeniami. Mimo wszystko chociażby firma o której dzisiaj wspominamy - Qualcomm na w swojej ofercie już czterordzeniowe procesory Snapdragon S4, więc być może znajdziemy takie układy w tabletach z WinRT.

tablet qualcomm snapdragon s4 windows rt 8 arm - wygląd standard interfejs

Na materiałach wideo możemy zobaczyć jak sprawuje się w działaniu krytykowany, kafelkowy interfejs Metro UI, klasyczny pulpit oraz usługa Microsoft SkyDrive. Na prezentacji pokazywano także jak tablet firmy Qualcomm z Windows RT radzi sobie z grami.

tablet qualcomm snapdragon s4 windows rt 8 arm - specyfikacja

Zaprezentowano grę Vendetta Online, która działała płynnie, bez widocznego spadku wyświetlanych klatek, nawet przy wielozadaniowej pracy z uruchomianymi jednocześnie innymi aplikacjami.

tablet qualcomm snapdragon s4 windows rt 8 arm - wczytywanie gra vendetta online

tablet qualcomm snapdragon s4 windows rt 8 arm gra screen vendetta online wygląd

Niestety Qualcomm nie chciał ujawnić jakie wyniki w benchmarkach osiąga prezentowany tablet, ani też jak wygląda porównanie czasu pracy na akumulatorze systemu Windows RT i Android. Na te pytanie poznamy odpowiedź w przyszłości, kiedy pierwsze produkty ARM z Windows 8 będą już gotowe.

 

 

 

 


Więcej o firmie ARM, Qualcomm i Windows 8: 

Źródło: TheVerge, Engadget

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  specjalized
  5
  ta gra nie chodziła zbyt płynnie w moim odczuciu
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Drogi autorze, kafelkowy interface Metro jest krytykowany za desktop. Na tablecie, czy telefonie, idea dużych kafli bije na łeb drobne ikonki androida / iOS ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    jak dla mnie wygląda to bardzo obiecująco. A jeżeli Windows Phone okazał sie słaby to na tabletach własnie to ma szanse sie przebic
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Tablet wygląda jak Tracer OVO tylko system z mniejszymi możliwościami niż Android 4 :)
     • avatar
      webmaniack
      -1
      i tak na pewno nie kupię tabletu z ARM (bo Windows RT jest okrojony), dlatego tylko jakiś niskonapięciowy Ivy Bridge wchodzi w grę. Byle nie grzał się do 80 stopni, to będzie dobrze ;)

      PS. Wersja Windows 8 Release Preview jest na prawdę fajna (zainstalowałem sobie dla testów) i mimo wcześniejszej sceptyczności, to musze przyznać, że Microsoft na prawdę odwalił kawał dobrej roboty. System działa szybciutko na starym dysku twardym(nawet w grach jest kilka klatek więcej o dziwo). W około 2-5 godzin da się obsługiwać system tak, jakby się go obsługiwało całe życie, a po dwóch dniach nie chcesz wracać do siódemki (co nie zmienia faktu, że w pierwsze 30 minut pare spraw irytuje).
      Nie mogę się doczekać zabawy tym systemem na urządzeniu dotykowym.

      Bardziej boję się Windowsa 9 (choć podobno ma się już nie nazywać windows i ma być pisany od całkowitego zera -> inny system), bo za pewne usuną całkowicie interfejs klasyczny.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Hmm... dlaczego tak nażekacie na ten system. Myślę, że to będzie dobry system i z ostatniej wersji dostępnej ( PR ) widać, że system chodzi sprawnie, nawet na ekranie bezdotykowym. Ososbiście testowałem na starym dysku, chyba 80 GB i chodziło wszystko ok.

       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Wszystko fajnie śmiga. Ciekawe jak będą chodziły aplikacjie developerskie z http://www.metroone.pl/ ?