Internet

Kiedy memy z Ctrl+Z bawią wszystkich oprócz Rosjan?

przeczytasz w 2 min.

Skrót klawiaturowy Ctrl+Z jeszcze przed miesiącem był jednoznaczny. Wywoływał cofnięcia ostatnio wykonanej operacji. Co się zmieniło i czy wiadomości nim oznaczane chcą się samoczynnie usuwać?

Symbol Ctrl+Z oznacza cofnij i od dawna jest wdzięcznym bohaterem memów. Głównie tych przeznaczonych dla wąskiej grupy zaawansowanych użytkowników klawiatur.Kilka tygodni temu niepozorne Ctrl+Z przekroczyło jednak  memiczny Rubikon i stało się zabawne dla szerokiej rzeszy internautów. Z czego tu się śmiać?

Do czego służy skrót Ctrl+Z?

Ctrl+Z to magiczny znak chiromantów znających się na komputerze. Wciskając klawisz Ctrl i popychając dyskretnie klawisz Z, mogą oni błyskawicznie wymazać niepożądany znak w pisanym tekście. Manewr ten potrafi także cofnąć usunięcie pliku.

Co znaczy Ctrl+Z w mediach społecznościowych?

W mediach społecznościowych skrót Ctrl+Z coraz powszechniej stosowany jest jako cięta riposta. Odpowiedzialni za to są Rosjanie i ich inwazja. Swoją obecność na Ukrainie określają bowiem operacją Z. Początkowo litera ta była tylko oznaczeniem pojazdów wojskowych agresora. Prawdopodobnie miała odróżniać poszczególne jednostki:

W ten sposób ostatnia litera łacińskiego alfabetu zwróciła swoją uwagę ukraińskich internautów. Liczne wieści o stratach, jakich doświadczają Rosjanie, zaczęli oni uzupełniać błyskotliwym Ctrl+Z:

Podobne tweety są też starsze, a ich pomysłodawca zapodział się gdzieś w cyfrowych odmętach. Mimo to, rosnąca ilość rosyjskich wpadek sprzętowych nie pozwala umrzeć dziełu. Szczególnie, że rosyjska propaganda dostarcza mu pożywki znaczeniowej. Trwająca obecnie w Rosji kampania poparcia dla wojny wykorzystuje niepozorną literę Z niczym swastykę w czasach III Rzeszy. Jest ona traktowana jako oczywisty symbol patriotyzmu i walki ze wszystkim.

Dlaczego Z?

Nikt oficjalnie nie próbuje wyjaśniać, dlaczego jakakolwiek litera łacińskiego alfabetu ma budzić patriotyczne konotacje u Rosjan. Przypuszczeń jest jednak wiele, a wszystkie brutalne. Z może oznaczać Zachód, czyli kierunek agresji lub po prostu kres Zachodniej cywilizacji (od ros. zachód: Запад czyt. zapad). Pojawiły się także hipotezy, że symbolizuje ona cel ataku, którym jest ukraiński prezydent (Zelenskyy). Którekolwiek z przypuszczeń jest trafne, ubijanie Z przez Ctrl+Z jest tylko coraz bardziej zabawne.

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fonzie
  8
  Jak tylko putas dowie się o tych memach to natychmiast ustawowo zacznie karać za używanie tego skrótu podczas korzystania z komputera.
  Stawiam na minimum 5 lat kolonii karnej za potwierdzone użycie tego skrótu...
  • avatar
   Pete67
   6
   Zorro się w grobie przewraca
   • avatar
    2
    Ciekawi trollowych komentarzy mogą użyć znacznika Sortuj według i wyświetlić sobie wszystko. Polecam: tym razem można liczyć na kontakt z poezją :)
    • avatar
     K8v8M
     2
     ctrl-Z
     • avatar
      mgkiler
      1
      Benchamrk: Dlaczego licznik komentarzy pokazuje (2) a nie ma żadnego komentarza?
      O co tu chodzi?
      • avatar
       Marucins
       1
       Jak to co to znaczy Z!?
       Z jak ZSRR.
       Do tego to wszystko dąży, do tego molocha...
       • avatar
        majtas
        -3
        Ja pierdole, ale o niczym ten artykół. To jest poziom artykólaży onetu. Najpierw 5 czy 6 akapitów tego samego tylko zdania w pozmienianej kolejności, a potem nic nie wnosząca reszta. Mam radę dla artykólaży - wydłubcie sobie oczy i wsadzcie tam to gówno, które serwujecie na tej stronie.
        • avatar
         PolifoniusWielki
         -5
         Jestem kapitanem mam na imię Franek!
         • avatar
          Aquaform
          -5
          Książki dla dzieci wzbudzają ciekawość świata, rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Z tego powodu wspólną przygodę z lekturą warto rozpocząć już od dzieciństwa.
          • avatar
           Gnom_Z_Piany2
           -5
           ankieta głupawa. ja to mam inne ważne pytanie. czemu ten nasz rząd który podobno jest anty rosyjski, ciągle nie zamknął granicy z Białorusią? chośby z powodu tzw. "imigrantów" którzy nielegalnie się do nas pchają. Białoruś rozwiąże ten problem, to możemy usiąść do stołu i przegadać sprawę ponownego otwarcia granicy.

           chciałbym widzieć rzeczywiste a nie medialne działania naszego (???) rządu które popierają ich antyrosyjskość.
           • avatar
            Klops
            0
            Zakazane! Wymazuje nas samych :/ ;)
            • avatar
             mic_dys
             0
             Może i teraz Putin by nawet marzył o cofnięciu całej tej niefortunnej awantury, który wywołał, może by chciał mieć opcję ctrl - Z do dyspozycji. Ale bufor się przepełnił... Tego już nie cofnie. Będzie musiał zeżreć tę żabę.
             • avatar
              jESZYQ
              0
              ...litosci
              • avatar
               gromzjasnegonieba
               0
               w 1939 Polacy tez mieli taka rozbudowana propagande jak teraz Ukraincy. jak narazie to Ukraina idzie na wstecznym a niedlugo Polsza dolaczy. Popierajcie dalej Morawieckiego i tanich pismakow typu Kasia Praca Po Znajomosci a bedziecie mieli swoje wlasne ctrl-z.