Smartfony

Czy da się oszukać skaner tęczówki w Samsungu Galaxy S8?

przeczytasz w 1 min.

Galaxy S8 to smartfon naszpikowanymi ciekawymi rozwiązaniami. Jedną z nowości jest skaner tęczówki, który może być podobno oszukany. Czy rzeczywiście?

O Galaxy S8 oraz Galaxy S8+ powiedziano i napisano naprawdę wiele, ale to smartfony budzące na tyle duże zainteresowanie, że nowych tematów wciąż nie brakuje. Ostatnio w centrum uwagi znalazło się bezpieczeństwo, jakiego wedle niektórych nie zapewniają zastosowane przez producenta rozwiązania.

W głównej mierze chodzi tu o mechanizmy zabezpieczające, a mianowicie czytnik linii papilarnych oraz skaner tęczówki oka. Pojawiły się sugestie, iż ten drugi może być w banalny sposób oszukany - wystarczy dobrej jakości zdjęcie użytkownika. Czy rzeczywiście? Sprawdziliśmy.


Jak widać, nie jest to proste zadanie. Wypada wprawdzie dodać, że udało się je wykonać hakerom z Chaos Computer Group, ale po pierwsze są to specjaliści w tego typu działaniach, a po drugie spędzili nad tym wiele czasu. Metodą prób i błędów wykonywali zdjęcie (aparat z ogniskową 200mm) z określonej odległości z usuniętym filtrem podczerwieni oraz aktywnym trybem nocnym. Następnie drukowali je na bardzo wysokiej klasy drukarce i przykładając do smartfona nakładali na fotografię soczewkę kontaktową.

Trudno przypuszczać, aby ktoś kto znajdzie lub ukradnie naszego Galaxy S8 posuwał się do takich metod. Nasz test potwierdził, że oszukanie skanera tęczówki w Samsungu Galaxy S8 nie jest łatwe, testy Chaos Computer Group, że nie ma zabezpieczeń nie do złamania.

Źródło: inf. własna, Samsung

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  2
  Nie od dziś mądrzy ludzie w sferze bezpieczeństwa powtarzają, że dane biometryczne są odpowiednikiem identyfikatora, które wskazuje użytkownika, a dopiero hasło (również np. pin) uwierzytelnia użytkownika. Mieszanie tych dwóch rzeczy ze sobą jest kompletną pomyłką i prowadzi do prostych (mniej lub bardziej) sposobów obejścia.
  • avatar
   mojaGalaktyka
   1
   Producenci smartfonów mają teraz niezłe bazy danych. Skany linii papilarnych, skany tęczówki oka... Trochę to przerażające.
   • avatar
    Marucins
    0
    W laboratoryjnych warunkach się da.
    Również zawsze można odciąć palec sekatorem do żywopłotu - do tego już nie potrzeba laboratoryjnych warunków.
    ;)
    • avatar
     BluePandoraBox
     -3
     już są reklamy w S8?
     w moim Note Edge flagowcu sprzed 3 lat za 3500 zł po ostatniej aktualizacji zassanej od szmatsunga kilka dni temu pojawiły się pełnoekranowe reklamy przy odpaleniu fona,
     nie można sprawdzić nawet godziny puki się tego nie zamknie, reklamy apek foreksa czy ubera !@#$%^&*
     zadzwoniłem na polską infolinie ale i oni byli równie zaskoczeni

     idę o zakład że sondują na ile mogą być bezczelni, tych fonów dużo nie ma także słów krytyki będzie mniej, ale skoro reklamy pakują do tak drogich fonów to za jakiś czas będą we wszystkich ich fonach, nie tylko szmatsuga, inne firmy powielą pomysł na 100% aby mieć dodatkową kasę

     normalnie słownik wyrazów brzydkich i przekleństw to za mało by opisać moją wściekłość na tą firmę

     rozgłaszajcie to wszędzie jeśli nie chcecie mieć reklam, tylko duża fala oburzenia może takie sqw... powstrzymać
     • avatar
      krecik88
      -4
      Przecież już oszukali to zabezpieczenie przy pomocy kamery na podczerwien do wykonania zdjęcia (z bliska) oraz soczewek. Info na konkurencyjnych portalach, google etc.
      • avatar
       bodziokrak
       -27
       Ja proponuję skan fiuta w wzwodzie do odblokowania tele.
       • avatar
        laaval
        0
        A co to jest ten tryb nocny? :)