Telewizory

Czym kierować się podczas zakupu telewizora 4K?

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 2 min.

Kiedy klient sklepu ze sprzętem RTV pyta o telewizor, zostaje poprowadzony do działu, w którym znajdują się ich dziesiątki. Jak wśród nich wybrać optymalny? Podpowiadamy, jak przygotować się do zakupu telewizora 4K.

Przeciętny telewizor w ofercie sklepu MaxElectro to urządzenie w standardzie Ultra HD, wyposażone w wiele udogodnień, dlatego sam opis techniczny może przyprawić o ból głowy. Jeśli planujesz zakup telewizora, najlepiej wziąć pod uwagę te kryteria, które są dla ciebie najistotniejsze. Zastanów się, do czego będziesz telewizora używać, jakiej jakości obrazu się po nim spodziewasz i gdzie zamierzasz go ustawić.

ekran telewizora sharp 65 cali

Przeznaczenie

Dawno minęły czasy, gdy telewizor służył jedynie do oglądania… telewizji. Dzisiaj jego zastosowanie jest o wiele większe, zwłaszcza w przypadku, gdy ma on zainstalowany system Smart TV. Na przykład nowoczesny telewizor Sharp posiada system Android TV, który – za sprawą połączenia z Google Play – zapewnia dostęp do szeregu różnych aplikacji. Należy jedynie dopilnować, by urządzenie wyposażone w Android TV miało certyfikat od Google, który gwarantuje, że system będzie działał na tym sprzęcie bez zakłóceń.

W przypadku gdy telewizor służyć ci będzie do oglądania filmów i seriali, największe znaczenie zyskają rozdzielczość ekranu oraz parametry dotyczące jasności i kontrastu. Telewizory 4K są wyposażone dodatkowo w funkcję HDR, dzięki której jakość obrazu stała się jeszcze wyższa. Warto wziąć pod uwagę również jakość dźwięku.

A jeśli telewizor służyć ci ma jako ekran do gier? W tym wypadku odpowiedni będzie model z jak najniższym wskaźnikiem Input Lag, który oznacza, że opóźnienie między wciśnięciem przycisku a akcją na ekranie będzie minimalne. Jeśli pasjonujesz się sportem nie elektronicznym, lecz zwykłym, większe znaczenie będzie miała częstotliwość odświeżania. Telewizor 4K z częstotliwością 120 Hz zapewnia wystarczającą płynność ruchu na ekranie.

Ekran

Obecnie największą popularnością cieszą się telewizory 4K w standardzie Ultra HD, które już od jakiegoś czasu nie są uważane za dobro luksusowe. Jednak ich koszt zależy od wielu cech, na przykład użytej matrycy. Większość współczesnych telewizorów bazuje na diodach LED, jeśli jednak dysponujesz większą gotówką i zależy ci na jak najlepszym obrazie, może zainteresujesz się ekranami z matrycą OLED bazującą na diodach organicznych. Matryca z diodami OLED ma znacznie niższy czas reakcji i jest o wiele cieńsza, a poza tym obraz można oglądać pod większym kątem. Minusem jest to, że diody OLED są mniej żywotne niż LED, a także wrażliwe na wilgoć.

telewizor sharp 65 cali

Wymiary

Zalety telewizora 4K docenisz w przypadku, kiedy program jest przygotowany do tej rozdzielczości. To nie wszystko – wierne odwzorowanie szczegółów ma sens również wówczas, gdy ekran jest odpowiednio duży. Tutaj wybór telewizora musi być podyktowany kompromisem między wymaganiami a dostępną przestrzenią, dlatego wiele telewizorów to urządzenia 40-calowe. Popularnością cieszą się też urządzenia 50-55 calowe; a właściciele większych salonów chętnie nabędą takie o przekątnej 65 cali. Planując zakup, należy pamiętać, że większy ekran zajmuje więcej miejsca, ale przede wszystkim należy uwzględnić odległość, z jakiej będziesz oglądać telewizję. W przypadku ekranu 65-calowego minimalna odległość wynosi aż 2,5 m, więc nie nadaje się on do niewielkich pomieszczeń.

Jeśli cenisz sobie realizm, możesz wybrać telewizor z zakrzywionym ekranem. Zapewnia on głębię podczas oglądania. Pamiętaj jednak, że aby cieszyć się tym wrażeniem, musisz siedzieć dokładnie na wprost ekranu, co utrudnia korzystanie z niego przez kilka osób jednocześnie.

W obliczu ogromnego wachlarza możliwości, oferowanego w sklepach, wybór właściwego telewizora 4K wydaje się karkołomnym zadaniem. W rzeczywistości przed zakupem wystarczy dokładnie zweryfikować oczekiwania względem urządzenia, a potem bez większych problemów znajdziesz to najodpowiedniejsze.

Zobacz również:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mardun
  10
  Co za BZDURY z tą odległością od ekranu ?
  Czyli co, jak kupię 75 cali, to mam siedzieć 3m, 85 - 4m itd ?
  Wtedy tak naprawdę zawsze ekran będzie miał dla mnie taką samą wielkość, więc jaki sens inwestować w rozmiar.
  • avatar
   Fiwyy
   2
   wybór prosty - plazma ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    jak to czym się kierować? na pewno ceną, bo po co przepłacać skoro za 3 lata dostępny będzie w cenie mainstream model który jest sprzedawany obecnie w cenie topowca?
    drugą niezmiernie ważną rzeczą jest obsługa gwarancyjna. tutaj firmy potrafią postępować bardzo podle w stosunku do klienta, potrafią wciskać taki kit że hej, aby tylko klienta spławić. akurat mnie tak spławił pewien producent smartfonów. bardzo skutecznie. później kupiłem jeszcze kilka smartfonów ale już nie od tej firmy :) przy danej cenie szkoda mi było czasu na sądzenie się.
    ważna jest też pomoc sklepu w zakresie gwarancji. ja np. od EuroAGD uzyskałem minimalną pomoc zawartą w ustawie, która się ograniczyła do przekazywania informacji, oraz odesłania i przyjęcia produktu od autoryzowanego serwisu. nie tego oczekujemy od sklepu. tak więc też nie kupiłem od tamtej pory u nic nic, czego wartość przekraczała 50zł.

    przy powyższym, wszelkie dodatkowe opcje to tylko "przystawki" do dania, nic więcej.
    • avatar
     stalkerpl
     1
     mam 32 cale i siedze 5m od tv, czy może powinien siedzieć 0.5m od niego? bez lornetki nie widze napisów
     • avatar
      MokryN
      1
      Dobry 1080p (40" nawet 50") i jak siedzisz na kanapie to będzie super (byle materiał jaki oglądasz był wysokiej jakości, kolory, kompresja itd., cale to 4k to jedna wielka bzdura. Lepiej mieć dobry 1080p jak badziewny 4k.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       "Większość współczesnych telewizorów bazuje na diodach LED" - ale bzdury w tym artykule sponsorowanym.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Posiadam Sony Bravia OLED KD-77AG9 jest to telewizor 77 calowy,siedzę w odległości 2 metrów i w niczym mi to nie przeszkadza.
        • avatar
         newhousik
         0
         Artykuł słaby, myślałem że dowiem się czegoś pożytecznego.
         Z ta odległościomierza to przesada, w kinie jedni wolą siedzieć z przodu inni z tyłu, ja tam lubię obracać głową i jak obraz mnie otacza ;). W domy siedzę przy monitorze 40 cali 4k może ok. 1 m i nie narzekam. Osobiście uważam że do puki nie widzę pikseli to jest ok ;).