Na topie

Polecane telewizory z ekranem 60-65 cali

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: Jaki TV Najlepsze produkty

Przyglądamy się, które telewizory z dużym, 60 lub 65 calowym ekranem warto wziąć pod uwagę przy wyborze TV do domu. Jeśli zastanawiasz się jaki telewizor 60-65 cali kupić - to zestawienie dobrych telewizorów powinno ułatwić wybór.

  • Polecane telewizory z ekranem 60-65 cali | zdjęcie 1
Ocena redakcji

5

super

 

A A

Nie da się ukryć, że po pewnym czasie wiele osób żałuje zakupu telewizora. O co zazwyczaj mają do siebie żal? Często o to, że kupili telewizor zbyt mały, a mogli przecież kupić większy. W związku z tym, choć segment 55 cali jest bardzo mocny, sprawdzamy dziś modele większe.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki 60-calowy telewizor kupić, oznacza to, że 55 cali to dla Ciebie zbyt mało (podobnie będzie w przypadku gdy chcemy kupić tani i dobry telewizor 65-calowy). Oczywiście rozmiar to nie wszystko ‒ ważna jest też dostępność. Niestety, telewizorów w ekranami o przekątnej 60 cali jest na rynku znacznie mniej niż 65 calowych. Łatwo to można zobaczyć w ofercie sklepów internetowych: przygotowując ten artykuł, zajrzałem na stronę jednego z większych krajowych sklepów i okazało się, że modeli 65-calowych jest w aktualnej ofercie aż 71, podczas gdy 60-calowych ‒ zaledwie 3 (słownie: trzy). W związku z tym, aby poszerzyć wybór, niniejszy artykuł bierze także pod uwagę telewizory 58-calowe. Ich też jest jak na lekarstwo: w ww. sklepie było ich co prawda „aż 4”, czyli więcej niż 60-calowych, ale to nadal niewiele.

Zdaję sobie sprawę z tego, że 58 cali to nie to samo co 60, ale „na bezrybiu i rak ryba”. Wiem również, że niektórzy konsumenci z nieufnością podchodzą do „nietypowych” rozmiarów jak ww. „58 cali”. Najczęstsze pytania w odniesieniu do takich matryc to „co to za panele?”, „kto je produkuje?” lub „czy nie są to przypadkiem starszego typu matryce gorszej jakości”. Otóż nie, 58-calowe matryce od tajwańskiego Innoluksa są co najmniej dobrej klasy, produkowane w wersjach 60- i 120-hercowych, a na ich podstawie da się stworzyć udane telewizory. W związku z tym, w naszym zestawieniu, oprócz dwóch modeli z ekranami o przekątnej właśnie 58-cali znajdziecie także modele 60- i 65-calowe, w cenie od 2800 do niemal 9000 złotych.

Zanim zaproszę do lektury, jeszcze małe przypomnienie. Przed zakupem powinieneś wiedzieć, że:

  • w przypadku LCD, wybierasz pomiędzy matrycami VA lub IPS,
  • w przypadku LCD wybierasz pomiędzy panelem klasy 60Hz (tańszym, z mniej ostrym ruchem) oraz klasy 120Hz (droższym, ale z lepszą rozdzielczością dynamiczną); wszystkie OLED-y są, jak na razie, 120-hercowe,
  • decydując się 60-cali nie kupisz OLED-a o takiej przekątnej ‒ telewizorowe matryce organiczne produkowane są aktualnie w rozmiarach 55, 65 i 77 cali.

Jeżeli dysponujesz budżetem ograniczonym do 5000 złotych, przeczytaj nasz artykuł Jaki telewizor do 5000 złotych?.

Z kolei jeśli Twoim priorytetem jest wysokiej klasy reprodukcja treści 4K HDR, radzimy zapoznać się ze wcześniejszym artykułem Jaki telewizor z HDR kupić?.

Poniżej pięć polecanych telewizorów 4K HDR z ekranami 58-65 cali.

Jaki telewizor 60-65 cali kupić?

 

Samsung 58MU6192 - tani telewizor 4K klasy 60-cali

Jeżeli zastanawiasz się, jaki 60 calowy telewizor kupić, zainteresuj się modelem 58MU6192 firmy Samsung. Ma on co prawda przekątną o dwa cale mniejszą, ale, jak już wspomniałem we wstępie, ograniczanie się wyłącznie do telewizorów 60-calowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Rzecz w tym, że matryce klasy 58-cali są często lepszej klasy od „prawdziwych” 60-calowych. Mam tu na myśli panele produkowane przez znaną tajwańską firmę Innolux (dawniej Chimei), które mają często ciemniejszą natywną czerń i wyższy kontrast natywny od niektórych (czytaj: starszych) 60-calowych paneli produkcji Sharpa (czytaj: Quattron). 58-calowe panele nie są częste, ale spośród dużych producentów stosują je np. Panasonic oraz Samsung. Model 58MU6192 ma matrycę typu VA klasy 60Hz, co w zupełności wystarcza do oglądania wiadomości oraz programów rozrywkowych i publicystycznych, nawet w ciemnych pomieszczeniu. Inne atuty tego modelu to dobry system operacyjny, bogate multimedia i ... atrakcyjna cena nie przekraczająca trzech tysięcy złotych.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
58 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
ethernet LAN, 3x HDMI, Common Interface, 2x USB 2.0, S/PDIF
Tuner TV
DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

60%

Ocena benchmark.pl

Panasonic TX-58EX780E - bardzo dobry telewizor 4K HDR z matrycą klasy 60-cali

Dostępny aktualnie w sieciach sklepów, które można policzyć na palcach jednej ręki, ten ubiegłoroczny model nadal ma wiele do zaoferowania - nawet więcej niż całe mnóstwo tegorocznych modeli. W gamie modelowej Panasonica na rok 2018 nie znajdziemy już zaawanasowanych modeli z ekranami o przekątnej 50 i 58 cali. Dlaczego? Producent postawił na modele 49- i 55-calowe, oparte na panelach LCD IPS od LG. Panele IPS mają wiele zalet, ale ciemna czerń i jasny kontrast z reguły do nich nie należą. Jeżeli zatem szukasz telewizora 4K HDR klasy 60-cali do kina domowego, czyli do oglądania w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, pozostaje Ci w zasadzie tylko TX-58EX780E. To bardzo udany telewizor z wysokim kontrastem, niezłym HDR-em, jedną z najszerszych na rynku palet barwnych, ostrymi obrazami ruchomymi (matryca klasy 120Hz). Wisienką na torcie jest ... 3D, którego obsługi nie znajdziemy w Panasonicach A.D. 2018 (i u rywali także nie).

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
58 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
aktywna (migawkowa)
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, composite (CVBS), component, 4x HDMI, Common Interface, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Sony KD-60XF8305 - dobry telewizor 60-calowy

W chwili gdy piszę te słowa tego modelu na rynku jeszcze nie ma - w sklepach ma się pojawić na początku lipca br. Pomimo tego, z przecieków od producenta wiemy, że ów model będzie odgrywał szczególną rolę w gamie telewizorów Sony. Matryca o przekątnej 60 cali to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie 55-cali to zbyt mało, a 65 ‒ zbyt dużo. Matryce tej wielkości produkuje niewielu producentów. Jednym z nich jest Sharp i najprawdopodobniej Sony 60XF8305 będzie wyposażony właśnie w matrycę od Sharpa. Skąd to wiemy? Znowu z przecieków od producenta, które wskazują na matrycę typu VA, a nie IPS. Co to oznacza? VA to ciemna czerń i wysoki kontrast, a więc atrybuty, które sprawiają, że telewizor sprawdzi się w kinie domowym (ciemnym pomieszczeniu). Do tego oczywiście niezły HDR, świetne skalowanie, kolory i dobrej jakości tor wizji, z jakich słynie Sony. Miejmy nadzieję, że Sony zakupi od Sharpa matryce typu RGB, a nie RGBY (bardziej znane pod handlową nazwą „Quattron”), ale ryzyko zakupu tych drugich (dość kontrowersyjnych z punktu widzenia wiernej reprodukcji barw) jest raczej małe, bo Sharp wychodzi już z ich produkcji. Podsumowując, Sony 60XF8305 to jedyny, prawdziwie 60-calowy telewizor w naszym zestawieniu. Wszystko wskazuje, że będzie to udany model, a czy tak będzie naprawdę, przekonamy się już za kilka tygodni. Moim zdaniem na 60XF8305 warto zaczekać. Japoński telewizor z prawdziwie japońską matrycą? Czemu nie ‒ to może być hit.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
60 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
HDMI (HDCP), ethernet LAN, composite (CVBS), component, 4x HDMI, 3x USB, antenowe, audio mini-jack, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

94%

Ocena benchmark.pl

Samsung 65NU8002 - dobry 65 calowy telewizor z matrycą 120Hz

Seria NU8002 zastępuje nie tylko udaną ubiegłoroczną MU8002, lecz również MU7002. Samsung postanowił oferować w roku 2018 płaskie matryce klasy 120Hz tylko w jednej serii - właśnie NU8002 (i jej odmianie NU8042). Z kolei seria NU7002 będzie obejmować modele 60-hercowe, co oznacza, że modele należące do serii NU8002 będą tzw. „telewizorami granicznymi”, tj. najtańszymi modelami wyposażonymi w szybkie matryce 120Hz. Ponadto, wszystko wskazuje na to, że 65NU8002 będzie miał matrycę LCD typu VA oraz, co się z tym wiąże, głęboką czerń oraz wysoki kontrast. Dodajmy do tego szeroką paletę barw, niezły HDR średniej klasy, wielostopniowe upłynnianie ruchu, świetne multimedia oraz przyjazny użytkownikowi system operacyjny, a stanie się jasne, dlaczego osoby szukające 120-hercowego telewizora o przekątnej 65 cali z najnowszej gamy powinny zacząć właśnie od modelu 65NU8002. Inaczej mówiąc, tańszego modelu o tej specyfikacji w ofercie koreańskiego producenta na dzień dzisiejszy po prostu nie ma. Jeśli zatem pytasz o naprawdę udany, a przy tym stosunkowo tani i dobry 65 calowy telewizor, przyjrzyj się bliżej Samsungowi 65NU8002.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
65 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
RJ-45, ethernet LAN, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

LG OLED65B7V - bardzo dobry telewizor 65 cali z matrycą OLED

Mając do dyspozycji aż dziewięć tysięcy złotych, możemy kupić albo 55-calowego OLED-a z najnowszej gamy modelowej na rok 2018, albo 65-calowego z linii ubiegłorocznej. Pierwsze testy wskazują, że w OLED-owej technologii A.D. 2018 nie nastąpił jakiś ogromny przełom w stosunku do roku 2017 (np. pod względem jasności obrazu w trybie HDR), w związku z czym ubiegłoroczne modele wcale nie stoją na straconej pozycji. Wprost przeciwnie ‒ to właśnie one oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Jeśli chodzi o technologię wyświetlania obrazu, to OLED-ów przedstawiać nie trzeba w zasadzie nikomu. Te wyświetlacze typu emisyjnego oferują najwyższy na rynku kontrast i najgłębszą czerń, która sprawia, że znajdujące się w jej sąsiedztwie kolory nabierają zupełnie innego blasku. Model 65B7 oferowany jest z oprogramowaniem wielokrotnie już zaktualizowanym, tak więc „choroby wieku dziecięcego” ma już za sobą (mam tu na myśli usunięte problemy z Dolby Vision czy w trybie gry). Niezależnie od tego, co sądzimy o OLED-ach, z punktu widzenia stosunku jakości obrazu do ceny, trudno będzie znaleźć coś lepszego od ubiegłorocznego, lecz nadal dostępnego w niemal 30 sklepach internetowych modelu 65B7 firmy LG.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
65 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
OLED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

 

Zobacz inne artykuły z cyklu Jaki TV wybrać:

Odsłon: 40578
Komentarze

9

Udostępnij