Laptopy

Czyszczenie laptopa - wszystko co trzeba wiedzieć

przeczytasz w 3 min.

Pewne elementy wręcz należy wyczyścić samemu, natomiast pozostałe czynności są bardziej skomplikowane i można je powierzyć serwisowi.

Laptop to urządzenie, z którego korzystamy niemal codziennie. Ma to oczywiście wpływ na jego czystość. Zabrudzenia na klawiaturze i ekranie to pierwsze oznaki tego, że komputer wymaga czyszczenia. Jak podejść do tego tematu? Serwis GoRepair przygotował krótki poradnik, w którym objaśnił wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące czyszczenia laptopa.

Jak się okazuje, większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego, że laptop wymaga regularnego czyszczenia. I nie chodzi tu jedynie o zewnętrzną obudowę – brud i kurz wewnątrz obudowy negatywnie wpływają na pracę laptopa. Objawia się to szybszym przegrzewaniem, zawieszaniem, wolniejszym uruchamianiem aplikacji i głośną pracą wentylatora. W konsekwencji może to doprowadzić nawet do uszkodzenia procesora lub płyty głównej.

Pewne elementy można i wręcz należy wyczyścić samemu – dotyczy to głównie klawiatury, ekranu i obudowy zewnętrznej. Trzeba przy tym pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, o których wspominamy w dalszej części artykułu. Jeśli chodzi o czyszczenie wnętrza laptopa, to jest to już dużo bardziej skomplikowany proces, który wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Najlepiej jest zlecić to zadanie fachowcom.

Co może zrobić użytkownik laptopa?

Podstawowe czyszczenie laptopa, które można wykonać samodzielnie, zaczynamy od klawiatury i touchpada. Na początek trzeba wyłączyć laptopa, odwrócić go i potrząsnąć nim, aby pozbyć się okruchów i innych dużych zabrudzeń spod klawiszy. Pomocna może się tu okazać puszka sprężonego powietrza i drobny pędzelek. Wierzchnią stronę klawiszy oraz touchpad można wyczyścić wilgotną ścierką. Nie zaleca się samodzielnego podważania i wyciągania klawiszy – ich mocowania są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić.

Następnym krokiem jest wyczyszczenie matrycy. Wykorzystujemy do tego celu specjalny płyn do czyszczenia ekranów lub ewentualnie nasączone chusteczki do czyszczenia okularów. Najważniejsza zasada – nie spryskujemy bezpośrednio ekranu środkiem do czyszczenia. Ściekający płyn może dostać się do wnętrza obudowy i spowodować poważne uszkodzenia. Wystarczy delikatnie nawilżyć ścierkę i przetrzeć ekran.

Laptop czyszczenie

Odpowiedniej pielęgnacji wymaga też cała obudowa zewnętrzna. Co prawda nie ma ona większego wpływu na działanie laptopa, ale dzięki niej praca jest przyjemniejsza Z biegiem czasu na obudowie pojawia się na coraz grubsza warstwa kurzu, tłuste ślady oraz inne zabrudzenia. Do ich usunięcia można wykorzystać płyn do czyszczenia ekranu – doskonale rozpuszcza on tłuszcz. Użycie wody przyniesie odwrotny skutek, bo zamiast czyścić, rozetrzemy zabrudzenia. Należy zwrócić też uwagę na wszystkie porty, w których gromadzi się kurz. Tu ponownie przyda się puszka ze sprężonym powietrzem.

Liczy się wnętrze

Zazwyczaj wiemy, kiedy trzeba wyczyścić ekran, klawiaturę lub obudowę zewnętrzną laptopa – robimy to, gdy zauważymy pierwsze zabrudzenia. W przypadku wewnętrznych elementów sprawa jest nieco trudniejsza. Wszystko zależy od warunków, w jakich korzystamy ze sprzętu. W przypadku bardzo zakurzonych i zapylonych pomieszczeń, zaleca się czyszczenie co pół roku. Jeśli laptop jest używany przez kilka godzin dziennie, w typowo domowych lub biurowych warunkach, wystarczy czyszczenie co 8-10 miesięcy. Sporadycznie wykorzystywany komputer potrzebuje czyszczenia przynajmniej raz na rok.

Laptop czyszczenie

Większości użytkowników przychodzą do głowy samodzielne rozwiązania – najczęściej wykorzystanie puszki ze sprężonym powietrzem i przedmuchanie otworów wentylacyjnych. Nie jest to jednak zalecane – kurz, który nazbierał się wewnątrz układu chłodzenia, zostaje wepchnięty głębiej. Poza tym, czyszczenie wnętrza laptopa, to nie tylko usunięcie zanieczyszczeń z radiatora i wentylatora. Konieczna jest także wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze, karcie graficznej oraz mostku północnym. W niektórych modelach zaleca się też czyszczenie łożyska wentylatora i nałożenie nowego smaru silikonowego.

Laptop czyszczenie

Wbrew pozorom, samodzielne czyszczenie wnętrza laptopa jest bardzo trudne. Rozkręcenie obudowy i demontaż poszczególnych elementów to wyzwanie nawet dla doświadczonego majsterkowicza. Szczególnie, gdy dysponuje on tylko śrubokrętem i filmami z YouTube’a. Brak wiedzy i odpowiednich narzędzi, często prowadzi do urwania taśmy lub gniazda, albo uszkodzenia płyty głównej na skutek zwarcia. Samo nałożenie pasty termoprzewodzącej wymaga odpowiedniej precyzji – nie może być jej za dużo, ani za mało.

Wnioski

Regularnie czyszczony laptop odwdzięczy się długą i bezawaryjną pracą. O podstawową higienę możemy zadbać sami – czysta klawiatura i ekran umilą nam codzienną pracę lub rozrywkę.

Laptop

Jednak okresowe czyszczenie wnętrza laptopa warto zlecić komuś doświadczonemu. Większość serwisów laptopów oferuje taką usługę. Specjaliści wyczyszczą dokładnie laptopa, wymienią pastę termoprzewodzącą i dodatkowo zaoferują gwarancję. Ceny, w zależności od modelu laptopa i dokładnego zakresu działań, wahają się w granicach 50 – 100 zł.

Źródło: GoRepair

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  16
  Podstawowa zasada czyszczenia sprzętu komputerowego mowi - nie czyść komputera nikomu z rodziny, szczególnie jak nie zna się on na komputerach za dobrze. Po jego wyczyszczeniu jesteś odpowiedzialny ze wszystkie niedziałające programy, strony i nie szczęścia które go spotkają. (bo kiedyś przed wyczyszczeniem działało)
  • avatar
   Czaszka
   6
   Wszystko co trzeba wiedzieć - czyli oddać laptopa do GoRepair, sponsora tego artykułu.
   • avatar
    wesoly82
    3
    a na co zaoferują gwarancję w serwisie?
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Po roku padnie bateria
     Po dwóch latach padnie chłodzenie a wentylator zacznie pierdzieć
     Po trzech latach będzie się zawieszał
     Po czterech latach wyląduje na złomie lub OLX
     • avatar
      Balrogos
      2
      Do lapków polecam pasty CLU/CLP/CLC a takze CLpady naprawde niesamowicie zwieksza sie transfer ciepla z elementow elektronicznych do rurki cieplnej. Raz na 2-3 lata warto wymienic tez termopady conajmniej 5wm/k najlepiej 7 wm/k.

      A tak jak kolega wyzej czyszczenie bez otwierania odkurzacz i ewentualnie pedzelek :)
      • avatar
       Tyskie89
       2
       Odkurzanie podstawa. Wymiana pasty po gwarancji i co mniej wiecej 2 lata. Trzeba uzywac tych ktore nie przewodza pradu to o zwarciu nie bedzie mowy. Wszystkie laptopy rozbieralemz YT i nigdy nic sie nie stalo. Nawet HTC One rozebralem z YT bez zniszczen chciaz w serwisie 2 obudowy zniszczyli. Czasem zaczep strzeli na zimno ale bez przesady byle delikatnie.
       • avatar
        Radzi0
        2
        Mam pytanie, czy ktoś się orientuję czy w okolicy katowic lub będzina znajdują się jakieś firmy zajmujące się czyszczeniem, wymianą pasty, termopadów itd. Sam nigdy nie czyściłem lapka (nie to co PC'ta) więc wolałbym oddać go osobom, które się na tym znają. Jeśli jest to istotne to laptop marki Lenovo.
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Mój lapek ma dwa lata. Nie używam go w sterylnych warunkach. Ani razu nie był czyszczony wewnątrz. Temperatury takie same jak po zakupie.
         • avatar
          tommo1982
          1
          Artykuł przesadzony. Samemu można spokojnie wyczyścić laptop na zewnątrz i wewnątrz. Pędzelek z miękkim włosiem i sprężone powietrze dużo zdziała.

          To czego nie wiedziałem to nałożenie nowej pasty termo-przewodzącej i tych termo-padów, czy jak im tam. Pora nauczyć się czegoś nowego.
          • avatar
           Kenjiro
           -7
           Chyba jaja sobie robicie. Co 8-10 miesięcy to chyba w pomieszczeniach krystalicznie czystych, bo notebook używany w domu często na miękkich powierzchniach typu dywan, ciuchy, koc powinien być czyszczony co miesiąc, przynajmniej odkurzaczem z wąską ssawką, aby uzyskać jak największy ciąg używając pędzelka o długim włosiu, aby poruszyć kurz w radiatorze blisko obudowy. Po pół roku bez czyszczenia, kurzu już się nie da ruszyć inaczej jak otwierając bebechy.
           A widziałem już sporo spalonych sprzętów z powodu przegrzania, czyli braku czyszczenia.

           Co innego biuro, gdzie generalnie takiego kurzu nie ma, a przede wszystkim nie korzysta się ze sprzętu na miękkich powierzchniach.

           Gwoli wyjaśnienia, miękkie powierzchnie (takie jak koc czy ubranie) zbierają bardzo dużo kurzu, a który świetnie się dostaje od spodu urządzenia, gdzie jest zaciąg powietrza. Dlatego bardzo często w instrukcjach są zalecenia, aby nie korzystać w ten sposób z notebooków, a do pracy "na kolanach" użyć sztywnej podstawki.

           PS. Można mieć też uwagi do smarowania wiatraczków smarem silikonowym, który jest chyba najgorszym z możliwych smarów dla tego zastosowania - świetnie zakleja, gdy dostanie mu się kurz.

           Wymiana pasty, gdy ta jest w pełni sprawna to też proszenie się o kłopoty, tym bardziej, że spora część tanich i popularnych past jest gorsza niż fabryczne. W tym przypadku trzeba się znać bardziej, niż tylko na rozebraniu urządzenia.
           • avatar
            blebleblee
            0
            Co to ma być ?

            Benchmark robi ludzi w bambuko tytułem.

            "Czyszczenie laptopa - wszystko co trzeba wiedzieć"

            Wchodzę bo mój ASUS N551JM nie był czyszczony od nowości a jedynie co się dowiaduję to żeby oddać do czyszczenia profesjonalistom.

            Co za beznadzieja.
            • avatar
             blebleblee
             0
             Co za bzdury
             • avatar
              blebleblee
              0
              Co za bzdury.
              • avatar
               bo2bik
               0
               W moim lapku nie ma wentylatora. Wystarczy odkurzyć i po problemie