Nauka

D-Wave Three rozważy więcej opcji niż cząstek w obserwowalnym Wszechświecie

przeczytasz w 1 min.

Nowej generacji procesor wyposażono w ponad 1000 qubitów

D-Wave komputer

Tysiąc qubitów to tylko dwa razy więcej niż 512 - liczba qubitów w poprzedniej generacji komputerach D-Wave. Jednak z perspektywy liczby rozważanych przez tę jednostkę obliczeniową możliwości jest to skok niesamowity. Wystarczy wyobrazić sobie liczbę 2^512 oraz  2^1000, które są liczbą możliwości rozważanych przez procesor kwantowy starej oraz nowej generacji. D-Wave chwali się, że jest to więcej opcji niż cząstek w dostępnym naszym obserwacjom Wszechświecie.

W praktyce D-Wave skonstruowało układ z 2048 qubitami, spośród których aktywne są 1152 qubity (liczba 1000 ładniej brzmi w prasie). Te dodatkowe qubity pozwalają podczas selekcji układów wybrać taki ich zestaw by procesor charakteryzował się maksymalną wydajnością.

Nowe procesory to nie tylko inna skala skomplikowania, to także kilka innowacji, które są kluczowe dla zapewnienia jak największej poprawności obliczeń. D-Wave wylicza najistotniejsze zmiany.

 • Niższa temperatura pracy, co przekłada się na dokładniejsze wyniki. Co prawda brzmi to zaskakująco gdyż i tak procesory D-Wave pracują w temperaturze bliskiej zeru bezwzględnemu. Lecz teraz ta temperatura jest o 40% niższa niż wcześniejsze 20 mK.
 • Usprawnienia konstrukcji, nowe materiały pozwoliły osiągnąć o 50% niższe szumy. W efekcie sprawniejsze obliczenia i stabilność układu.
 • Poprawiony proces produkcyjny. W układach D-Wave nowej generacji mamy 128000 złącz Josephsona, proces produkcji wykorzystuje 6 warstw, a elementy mają skalę 0,25 mikrometra.
 • Nowe tryby pracy i poprawiona precyzja układu kontrolującego obliczenia

D-Wave procesor

Nowy procesor stanie się podstawą komputerów D-Wave Three.

Źródło: D-Wave

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Norghul
  6
  Nowy batman i tak będzie miał na tym dropy.

  A tak na poważnie to teraz będzie można z lepszą precyzją zasymulować jakie zmiany zajdą we wszechświecie i w konsekwencji na naszej planecie z x milionów lat. W medycynie natomiast może za jakiś czas będzie możliwe znalezienie tak długo wyczekiwanej szczepionki/leku na raka - superkomputery i ich moc jest wykorzystywana naprawdę w wielu dziedzinach. Od astronomii, przez medycynę do rozwoju militarnego.
  • avatar
   Q'bot
   2
   Ciekawe kto i co będzie na tym liczył...
   • avatar
    PL_SBX
    2
    Nie wiem co na tym będą liczyć, ale łamiąc systemy szyfrowania w banku to maksymalnie kilka sekund :]
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Ciekaw jestem kiedy pierwszy komputer kwantowy wejdzie na liste top500.
     Kiedy w ogóle będzie na nim możliwe uruchomienie czegokolwiek, bo na razie to służy głownie do badania stanów splątanych. Taki sprzęt laboratoryjny do badania efektów kwantowych.
     Tak w ogóle, to koszt eksploatacji pewnie kosmiczny, ciekawe czy w zestawie są sprężarki do azotu i helu :)
     • avatar
      kot-kreskowy
      0
      Porównanie do liczby cząstek we Wszechświecie rozje8a1o mi mózg.
      • avatar
       Glock
       0
       Nic nie policzą.
       Komputery kwanowe biorą swoją moc z wykorzystania algorytmów stricte kwantowych jak algorytm Shora. Nikt na nim nie zagra w Batmana ani w Wiedzmina ani nie policzy pogody. Ostatnie badania wykazany,że te komputery nie mają żadnego wzrostu wydajności w stosunku do klasycznych komputerów, a do obsługi ich wymagany jest ktoś ze znajomością informatyki kwantowej, ciężkiej dziedziny dla ludzi z dokotoratem. Przeciętny programista nie ogarnie tego bez sporego dokształcenia.
       • avatar
        shamoth
        -1
        W sumie tylko patrzeć jak powstanie na orbicie geostacjonarnej centrum obliczeń, koszty utrzymania niższej temperatury mniejsze, prąd praktycznie za darmo jak zrobią wystarczającą powierzchnię ogniw fotowoltaicznych choć lepiej było by to wysłać z jakąś małą elektrownią atomową, która też by była względnie łatwa w schłodzeniu... no aż się prosi żeby takie rzeczy wystrzelić ;)
        • avatar
         Konto usunięte
         -5
         Pójdzie mi na tym Wiedźmin 3 na ultra? ;)
         • avatar
          kokosnh
          0
          No i cala innowacja z qubitami z przed kilku latposzła w las, bo nikt normalny nie może sobie pozwolić na utrzymanie stałej temperatury -273 stopni, w PC-cie.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Więcej niż cząsteczek czego? Alkoholu etylowego, czy neutrin?
           • avatar
            Adam21
            0
            Kupiłbym ale pewnie drogie będzie
            • avatar
             Hakuren
             0
             Obserwowalnym powiadacie. Jestem pewien, że nie uda mu się rozważyć wszystkiego. Choćby neutrin nie da się policzyć nie wspominając już o stronie kwantowej widzialnego Wszechświata.

             PR musi być, ale jak to z PR bywa najczęściej jest on totalnie bzdurny i bezmyślny.
             • avatar
              immpyrc
              0
              Polecam boinc np poemhome
              Każdy może się przyłączyć i poświęcić troche prądu i mocy obliczeniowej
              Ciekawa sprawa
              • avatar
               hrabin1
               0
               a to naprawdę kwantowe maszyny....? hmmm jestem sceptyczny.