Ciekawostki

Przewidywanie efektów manipulacji genami - jest taka firma…

przeczytasz w 1 min.

Deep Genomics wykorzystuje technologię deep learningu do szukania powiązań pomiędzy chorobami a zmianami w genach

Geny choroby powiązania

…która twierdzi, że z pomocą Sztucznej Inteligencji jest w stanie przewidzieć, co z takiej modyfikacji genowej wyniknie. I nie chodzi tu o dobór genów by wydobyć najlepsze cechy organizmu, co oczywiście jest już możliwe. A o pomoc lekarzom, którzy będą lepiej mogli dobrać leki i terapie bazujące na DNA, dla konkretnych przypadków chorób.

Ta kanadyjska firma nazywa się Deep Genomics i jest nowym graczem na rynku biomedycznym. Ma jednak mocne podstawy. Jej twórcą jest Brendan Frey z Uniwersytetu w Toronto, który ma dużą wiedzę w dziedzinie deep learningu (technice, która z pomocą algorytmów, na podstawie analizy bardzo bogatej bazy danych, jest w stanie wyciągać wnioski wymykające się ludzkiej percepcji).

Jednym z doradców jest Yann LeCun, który w Facebooku jest odpowiedzialny za dział badań nad Sztuczną Inteligencją.

Deep Genomics stawiła czoła problemowi poprzez zaprzężenie technologii maszynowego nauczania i sieci neuronowych. Celem jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie - dlaczego dana mutacja DNA, w taki a nie inny sposób, wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Mówiąc inaczej, algorytmy stosowane przez opracowane przez Deep Genomics oprogramowanie szuka powiązań. Łączy konkretne przyczyny,  z konkretnymi skutkami w organizmie człowieka. Wszystko odbywa się przy minimalnej ingerencji naukowców w proces decyzyjny.

Deep Genomics dysponuje już pierwszą bazą takich powiązań o nazwie SPIDEX. Osoby i instytucje zainteresowane zawartością SPIDEX w celach badawczych, mogą uzyskać dostęp do darmowej wersji bazy. Inni użytkownicy zobowiązani są do zakupu komercyjnej wersji bazy.

Nietrudno wyobrazić sobie niebezpieczeństwa jakie wiążą się z rozwojem technologii manipulacji genami, ale też nie sposób przejść milcząco wobec ogromnych korzyści. Wiele chorób, narażających nie tylko poszczególne jednostki, ale także całe społeczności, na duże wydatki związane z leczeniem, można byłoby znacznie szybciej wyleczyć wykorzystując wiedzę, którą stara się zapewnić Deep Genomics i pokrewne jemu przedsięwzięcia.

Oczywiście jak zawsze, pojawia się kwestia powszechnego dostępu do zaawansowanych technik terapeutycznych. I tu mamy problem, bo empatia nie jest cechą powszechną w branży farmaceutycznej i medycznej. Oby tym razem było inaczej.

Źródło: vice

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Po co wstawiacie newsa, którego 95% populacji tej strony nawet nie zrozumie? Lepiej wstawcie jakiś wojenno-twórczy temat typu " PC vs PS4 - tego jeszcze nie było, sprawdź! "
  • avatar
   piotr.potulski
   1
   Deep Learning to żadna tam straszna super technika, tylko wykorzystanie sieci neuronowych o "głębokiej", czyli wielowarstwowej strukturze. Dzięki temu pojemność takiej sieci rośnie, a z drugiej strony jest ona w stanie odkrywać bardziej rozbudowane zależności. Bardzo modna aktualnie dziedzina w zakresie sztucznej inteligencji, a przy okazji warto wspomnieć, że sieci neuronowe stosunkowo dobrze i prosto potrafią korzystać z obliczeń na GPU.
   • avatar
    Aquagen
    1
    Jeżeli ktoś chciałby przynajmniej pobawić się w Deep Learning to najprościej będzie zacząć od platfromy Nvidii DIGITS https://developer.nvidia.com/digits . Wcale nie trzeba mieć sprzętu jak w opisie DevBoxa, ale wystarczy karta z obsługą CUDA. Jeżeli nawet na jakiejś starszej karcie z CUDA samego frameworku DIGITS nie odpalisz, to zawsze można samemu poskładać z części: Torch7, Theano, Caffe i DL4J (DIGITS tylko bardzo sprawnie spina wymienione narzędzia w spójną całość, najwygodniejszą jaka może być dla rozpoczynających zabawę Z DL).

    Podstawy matematyczne zostały w dość zwięzły sposób przedstawione w książce http://www.iro.umontreal.ca/~bengioy/dlbook/ (najbardziej aktualny szkic książki jest w pełni dostępny na wymienionej stronie).