Procesory

Dell oferuje monitory HDR bez HDR

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
35 komentarzy Dyskutuj z nami

Monitory HDR cieszą się coraz większą popularnością. Szkoda tylko, że producenci uciekają się do marketingowych sztuczek.

Firma Dell ma w swojej ofercie kilka monitorów obsługujących technologię HDR – przykładem tutaj mogą być modele U2518D, S2718D, S2718H i U2718Q… a przynajmniej tak to wygląda w teorii.

Wymienione modele wykorzystują matrycę IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 px (S2718H), 2560 x 1440 px (U2518D i S2718D) lub 3840 x 2160 px (U2718Q). Zastosowany panel charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia (po 178 stopni w pionie i poziomie) i dobrym odwzorowaniem barw.

Producent chwali się również wsparciem dla technologii Dell HDR, która jednak nie jest standardowym trybem HDR. Monitory oferują maksymalną jasność na poziomie 250 - 350 cd/m2, co jest zbyt małą wartością do wyświetlania szerokiego zakresu tonalnego. Co zatem kryje się pod stwierdzeniem Dell HDR? Do końca nie wiadomo.

Dell UltraSharp U2518D

Opisywane konstrukcje w teorii są jednymi z tańszych modeli obsługujących funkcję HDR, więc mogą zainteresować wielu potencjalnych klientów. Jaki z tego morał? Przed zakupem sprzętu warto jeszcze zajrzeć do specyfikacji, bo hasła marketingowe bywają mylące.

Źródło: Dell, Guru3D

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sceri
  4
  Dell ma analogiczną ofertę monitorów IPS z matrycami "e-IPS" o parametrach niewiele różniących się od TN.
  e-IPS to panele 6-bitowe z FRC (czyli programowym wyciąganiem kolorów). Monitory cenowo atrakcyjne, jednak z jakością obrazu mocno odbiegającą od standardu.

  Ale na papierze specyfikacja wygląda dobrze, jest "IPS" :)
 • avatar
  Mkozlowski
  1
  HDR jest postępem i trafi pod strzechy co byście nie pisali, wystarczy zobaczyć na własne oczy co ten tryb potrafi.
 • avatar
  vegasnight9
  0
  Według mnie powinni ukarać finansowo producenta za wprowadzanie ludzi w błąd.
 • avatar
  michael85
  0
  Jak to nie wiadomo co się kryje za nazwą DELL HDR? Zwykłe OSZUSTWO!
 • avatar
  mgkiler
  -1
  Nie jestem pewien czy ten HDR nie znudzi się szybciej niż 3D.

 • avatar
  Kieresz
  -5
  jezu tylu bzdur co w komentach juz dawno nie czytałem....standardowo polaczki cebulaczki na oczy nie widzieli efektu i sie wypowiadają....
 • avatar
  mgkiler
  0
  @kitamo

  10bit panel nie oznacza HDR.

  Były 10 bitowe panele od lat dla grafików i nie były HDR
 • avatar
  supervisor
  0
  HDR to obecnie standard, standard który wymaga większej ilości wyświetlanych kolorów, większej możliwej jasności, i ciemniejszych czerni.

  Nic więcej, i nic mniej. To w jaki sposób zostanie wykorzystaną te możliwości, to już inna sprawa. Czernie są fajne, jasne panele też, ale duszenie jednego i drugiego do scen w filmach i grach tylko po to aby "wykorzystać HDR, bo tak fajnie" to efekt nie będzie fajny.

  Z HDRu należy korzystać rozsądnie i w sposób naturalny.