Internet

Dezinformacja w Polsce rośnie – Facebook przoduje w liczbie incydentów

przeczytasz w 1 min.

Od 1 lutego odnotowano wzrost prób dezinformacji o 20000%. Ostatnie dni przynoszą szczególnie drastyczną radykalizację grup antyuchodźczych. Główny przekaz? Budowa zagrożenia wewnętrznego na terenie Polski.

Wczoraj Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych poinformował o ponad 120 tys. próbach dezinformacji w ciągu doby. Dotyczyły one rosyjskiej agresji na Ukrainę, a działania intensyfikują się głównie na kanałach antycovidowych.

Najwięcej indycentów odnotowano na Facebooku aż 69% oraz na Twitterze  24%.

Dezinformacja spada, czy na długo?

Z dzisiejszego komunikatu wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano "tylko" 20.000 prób dezinformacji.


 

Widać spadek w stosunku do poprzedniego dnia o 85%, jednak w dalszym ciągu dominują przekazy o budowie zagrożenia wewnętrznego na terenie kraju.

Walka z dezinformacją trwa

Państwowy Instytut Badawczy NASK uruchomił w poprzednim miesiący profil na Twitterze #WłączWeryfikację, na którym pojawiają się przykłady akcji propagandowych i informacyjnych. W jednym z wpisów apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na pojawiające się w mediach społecznościowych treści:

A wy? Jak weryfikujecie prawdziwość wpisów w Internecie?

Źródło: twitter

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  9
  Dezinformacja na kanałach antycovidowych... to nic dziwnego bo najłatwiej manipulować idiotami :)
  • avatar
   FunkyKoval
   4
   Od jakichs 2-3 lat loguje się na moje konto na F raz na 1-3 miesiące aby poczytać grupy technologiczne i torhce ziedzy przyswoić, powiem że od tego czasu, kiedy nie czytam pierdół pakujacych się na siłę przed moje oczy, śpię lepiej i odeszło mi wiele bezsnesownych zmartwień.
   Konto społecznościowe mam tylko na F, reszta w ogóle mni nie interesuje, restzą F tez bym wywalił ale mam tam kilka dobrych grup technicznych na których można dostać pomoc i wiedzę, reszta to śmietnik i degrengolada.
   Czasami widzę posty znajomych, których zawsze miałem za normalnych ale ten pseudo lans, głupie wstawki , jakies dziubki i zdjecia z d..... zrobione. Nie wiadomo co o tym myśleć, teraz nie czytam już żadnych newsów ani g..... prosto lecę do moich grup, gdzie można pogadać z ludźmi o projektach technicznych które robią i liznąć wiedzy praktycznej.
   • avatar
    daneel3
    4
    Dezinformacja, to się wylewa przede wszystkim z mediów głównego ścieku
    • avatar
     Fiona
     3
     Bo ziemia jest płaska i już..... Szwagier z sonsiadem tak mówią . ;P
     • avatar
      Ciekawski_
      1
      Co za bzdur wypisujecie? Ja ka radykalizacja? Ludzie stwierdzają fakty. Nasza granica to wielka dziura przez, którą wlewa się fala ludzi chcących dostać się do UE. Część to uciekający Ukraińcy. Ale jest tam mnóstwo ludzi z innych krajów. Eksperci alarmują, że grupy przemytników są bardzo aktywne na naszej granicy. To oczywiste, że wykorzystując zaistniałą sytuację. Zawsze tak było, jest i będzie. Oni z tego żyją i zarabiają krocie na takich kryzysach.
      Teraz jak widzę jest jakaś histeria związana z tą wojną. Wszyscy bez chwili refleksji popierają Ukraińców bez względu na to co robią. A przecież oni również (tak jak Rosjanie), w sposób absolutnie niepodważalny kłamią (na wojnie to normalne i wszyscy tak robią). Przykład to "bohaterowie", którzy nie poddali się i zginęli na wyspie węży. Teraz okazuje się, że "zmartwychwstali" i są w Rosyjskiej niewoli. Dla tej całej histerycznej propagandy to nie jest żaden problem. Wcześniej byli bohaterami bo się nie poddali, teraz są bohaterami bo się poddali. A ludzie wierzą nadal we wszystko bezkrytycznie.
      Ludzie którzy zachowali zdrowy rozsądek zwracają na takie rzeczy uwagę i apelują o opanowanie emocji i trzeźwe spojrzenie na aktualna rzeczywistość. Oczywiście to ogromny problem dla tej zachodniej propagandy i dlatego nazywają ich zdrajcami, ruskimi agentami, wichrzycielami itp.
      Ci co zwracają uwagę na zagrożenia związane z niekontrolowanym masowym napływem ludzi do Polski apelują tylko o zachowanie rozsądku. To jest odwrotność dezinformacji.
      Dezinformacją jest propaganda wojenna dowolnej strony konfliktu. Jeszcze raz podkreślę - Wszyscy na każdej wojnie zawsze tak robili i robią. Chodzi o podbudowywanie morale walczącego narodu. Ale my nie jesteśmy stroną tego konfliktu. Dlatego powinniśmy zachować rozsądek. Angażować się w sposób, który nie sprowadzi zagrożenia na nasz kraj. Np. pomysł z użyczenie naszych lotnisk dla Ukraińskiego lotnictwa to w zasadzie byłoby wypowiedzenie wojny Rosji. Co mogło by zmusić Rosjan do ataku na nasz, nawet jakby tego nie chcieli.
      Nie poddawajmy się emocjom. Wiem, że to trudne, ale musimy tak zrobić dla dobra naszego kraju. Wystarczy się zastanowić nad tym co usłyszycie i pamiętać, że przekaz obu stron tego konfliktu to ich propaganda.
      • avatar
       myszka91
       1
       Dezinformacja na kanałach covidowych, to nic dziwnego bo najłatwiej manipulować idiotami :)
       • avatar
        marcin1ja1
        -2
        Dezinformacja wchodzi najlepiej wśród idiotów. Jakimś dziwnym trafem są to grupy antycovidowe, płaskoziemców i aluminiowo czapeczkowców. Przypadek..... nie sądzę.
        • avatar
         Ciekawski_
         -5
         "...działania intensyfikują się głównie na kanałach antycovidowych. Najwięcej incydentów odnotowano na Facebooku – aż 69% oraz na Twitterze – 24%..."
         Czyli rozumiem, że Facebook i Twitter to kanały antycovidowe? Tak z tego wynika co napisaliście :-)
         • avatar
          JanoSzopa
          -14
          Chcesz być bogaty? Chcesz mieć wielka wille z basenem? Chcesz jeździć luksusowymi brykami? Chcesz uprawiać seks codziennie z nowymi pięknymi kobietami? Za pewne odpowiedz na wszystkie pytania brzmi tak!
          Zacznij handlować kryptowalutami a to wszystko się spełni! Ja jusz to mam! Kasę wielki dwór i codzienne orgie z pięknymi kobietami jakie wy widzicie w telewizji i plejboju! Teraz czas na ciebie!
          Zarejestruj się w aplikacji Crypto com i skorzystaj z mojego linku polecającego a otrzymasz na start az 25$ w kryptowalucie cro! Nie czekaj dłużej bogactwo, imprezy i piękne laski czekajo!
          jjey2xxs9c
          • avatar
           Adrianwo
           0
           Osobę stojącą za kontem tygrys1982 uprowadzić i ugodzić nożem!!!
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Wyłączyć facebooka