Internet

Dlaczego rządy wyłączają Internet w całych krajach? Są dwa powody

przeczytasz w 1 min.

Internet to dziś podstawowe źródła informacji. Internet jest też narzędziem, zapewniającym bezproblemową komunikację między ludźmi. Co więc robi rząd, gdy źle się dzieje? To proste: wyłącza Internet.

Po tym, jak irański rząd wprowadził ponad 50-procentową podwyżkę cen paliw, mieszkańcy wyszli na ulicę i zaczęli protestować. W krótkim czasie lista głośno wypowiadanych zażaleń się wydłużyła i dlatego też władze zareagowały. W czasach spokoju zastanawiamy się, czy mamy dość szybki Internet, w niespokojnych czasach zaś trzeba się zastanawiać, czy w ogóle będziemy mieli do niego dostęp.

Władze Iranu wyłączyły Internet obywatelom. Po co?

Prawie cała krajowa łączność z Internetem została wstrzymana. Są dwa powody, dla których władze Iranu zdecydowały się na taki krok (choć oficjalnie nie potwierdziły, że do tego doszło, ale statystyki nie kłamią). Po pierwsze dzięki temu trudniej jest szerzyć wiadomości i ilustrować zakres protestów, co mogłoby działać na niekorzyść atmosfery w społeczeństwie, jak i wizerunku rządu na arenie międzynarodowej. 

Wyłącznik przycisk

Po drugie ograniczenie dostępu do Internetu – przynajmniej teoretycznie – znacząco zmniejsza możliwości obywateli związane z organizowaniem się w grupy i prowadzeniem coraz większych protestów na ulicach. Wszak zwykle do tego celu wykorzystuje się dziś portale społecznościowe.

Wyłączają Internet, gdy źle się dzieje. To niepokojący trend

Dziś nasze życie w dużej mierze opiera się na Internecie – globalna sieć służy nam do komunikacji i uzyskiwania informacji. Władze są tego świadome i wiedzą też, że mają w związku z tym w rękach poważną broń. Wystarczy, że wyłączą połączenie i już mniej informacji dociera do obywateli, a ci mogą dzielić się mniejszą ilością informacji z resztą świata.

Wyłącznik Ziemia

Niepokojące jest to, że o wyłączeniu Internetu słyszymy coraz częściej. Przed Iranem na taki krok zdecydowały się między innymi Indie i Pakistan, a władze Rosji uchwaliły prawo, pozwalające im na nieograniczone blokowanie ruchu „w przypadku zagrożenia”.

Źródło: TechCrunch, Engadget

Warto zobaczyć również:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lafepu
  13
  Spokojnie w Polsce nie wyłącza wtyczki, bo lepiej działa od ogłupiającej telewizji... ludzie są uzależnieni od fb, instagrama oraz życia nie swoim życiem... dodatkowo nasz rząd stosuje zasadę powolnego gotowania żaby aby ta nie wyskoczyła... czyli wprowadzania zmian w takim tempie abyśmy się do tego stopniowo przyzwyczajali i mimo ze nie jest nam dobrze i kolorowo to dzięki temu ludzie nie wyjdą zbyt szybko na ulicę, a kiedy się połapiemy to już jest zwykle za późno. także luz... kroplówka dalej podaje narkotyk... :D
  • avatar
   kamil112234
   3
   Polska to taki taki kraj, w którym władza chcąc podnieść cenę paliwa o 50% podniesie je o 100%. W parę większych miastach ludzie wyjdą na ulicę i łaskawie nam panujący rząd zlituje się nad obywatelami, pójdzie im na rękę podwyższając cenę tylko o 50%. Tłumy zadowolone po podnieśli 2 razy mniej niż zamierzali, władza zadowolona... U nas prędzej ludzie wyszliby protestować w sprawie braku internetu niż podwyżki paliwa 50%.
   • avatar
    bodziokrak
    2
    Mam nadzieję że my nie jesteśmy następni w kolejce.
    • avatar
     Zokus
     2
     Ciekawe czy sieć Starlink od SpaceX też będą wyłączać... :D
     • avatar
      mgkiler
      1
      Grałem kiedyś w Starcrafta 2 z graczem z Iranu.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Nie jestem za wyłączaniem internetu ale Moralność mogła wrócić,większość zejdzie na ziemię a nie z mordą w wyświetlaczu i świata nie widzi,co się wokół niego dzieje xD
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Co za stek bzdur w XXi wieku ha ha ha