Technologie i Firma

Dobry haker = cyberprzestępca, przynajmniej dla polskich prawodawców

przeczytasz w 1 min.

W polskim prawie nie ma rozróżnienia na tzw. białe i czarne kapelusze. Co więcej, hakerom grozić może wkrótce nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Dla polskiego rządu białe kapelusze i czarne kapelusze to jedni i ci sami. Hakerze, nieważne dlaczego szukasz luk bezpieczeństwa, grozi ci kara.

Hakerzy szukający luk w oprogramowaniu, aby uchronić ogół przed zagrożeniami, mogą być traktowani przez sąd tak samo jak ci, którzy wypatrują ich w celu kradzieży danych lub wstrzykiwania złośliwego kodu. Często jedni i drudzy wykorzystują ten sam sprzęt i oprogramowanie, tyle tylko że robią z nich inny użytek.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska proponowała wprowadzenie do kodeksu karnego zapisów o wyłączeniu karalności w określonych przypadkach, ale Ministerstwo Sprawiedliwości poszło w drugą stronę – zaostrzając karanie za „wytwarzanie, pozyskiwanie, zbywanie lub udostępnianie innym osobom urządzeń lub programów” przeznaczonych do tych celów (Art. 269b kk), bez dodawania wyjątków.

Dotychczas za posiadanie rozwiązań ułatwiających poszukiwanie luk bezpieczeństwa groziła kara pozbawienia wolności do lat 3, jeśli zaś nowelizacja wejdzie w życie – haker będzie mógł trafić do więzienia nawet na pięć lat. Z jednej strony to dobrze, bo cyberprzestępcy powinni być odpowiednio karani, z drugiej jednak brak wyjątków daje pole do nadużyć i złych interpretacji, a takie zdarzały się już w przeszłości.

Źródło: Dziennik Internautów

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  3
  sami sobie szkodzą lub robią to specjalnie
  • avatar
   Rica1
   2
   To jak mnie na uczelni uczą jak korzystać z nmap'a i co gorsza, mam go zainstalowanego na laptopie, to jestem przestępcą i moje miejsce powinno być za kratkami? :O
   • avatar
    Rapanui128pl
    1
    To co, za używanie linux'a zrobionego specjalnie do "testowania" sieci można dostać 5 lat? Czy używanie go jest ok, ale tworzenie takiego jest już nie ok? Co tu się wyprawia w tym kraju to olaboga :v
    • avatar
     rlistek
     -1
     Oho, a jak chcesz jednych od drugich odróżnić?
     • avatar
      Monkey321
      0
      Czyli osoba posiadająca zainstalowany Kali Linux z automatu idzie na 5 lat do więzienia?? O.o Chyba czas się pozbyć komputera ...

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login