Internet

Dobry operator Internetu - co to znaczy?

przeczytasz w 3 min.

Jakie cechy powinno spełniać dobre łącze internetowe i jak wybrać operatora Internetu, by później nie żałować? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, zanim podpisze się umowę.

To źródło informacji i rozrywki oraz narzędzie do zakupów i utrzymywania kontaktu z innymi. Nie ma zatem wątpliwości, że dostęp do sieci to filar funkcjonowania we współczesnym świecie. Warto więc zadbać o to, by mieć w domu i w firmie stabilne łącze i nie musieć obawiać się o szybkość Internetu. Na co konkretnie powinno się zwracać uwagę podczas wyboru oferty i samego operatora? 

Dobre łącze internetowe, czyli jakie?

Nie każdy operator to dobry operator i nie każda oferta jest w stanie spełnić wymagania użytkownika. To banał, ale ze względu na rolę, jaką odgrywa dziś Internet, warto o tym pamiętać i świadomie podejść do wyboru konkretnej usługi. Zanim podpisze się umowę, warto upewnić się, że spełnione są trzy podstawowe warunki – o wysokiej jakości świadczą:

 • wysoka szybkość transferu danych
 • krótki czas reakcji,
 • wysoki poziom niezawodności.

Dobry operator internetowy, czyli jaki?

Tym, na co przede wszystkim zwraca się uwagę, jest mierzalna jakość łącza internetowego, czyli szybkość wysyłania i odbierania danych oraz ping time (czyli czas reakcji). Zdecydowanie akceptowalne prędkości to te liczone w dziesiątkach Mb/s, optymalny ping to zaś taki, który nie przekracza 10 ms. Oczywiście im wyższe są te pierwsze i im niższy jest ten ostatni, tym lepiej.

Aby operator mógł zaoferować klientom bardzo szybki i niezawodny dostęp, powinien wykorzystywać łącze w technologii NGA (Next-Generation Access), którego podstawą są światłowody. Na rynku istnieją technologie, które pozwalają operatorom na dostarczanie skalowalnych usług o przepływności do 1 Gb/s (przykładem niech będzie xPON).

Równie ważna jest jakość IP.Transit – usługi, którą operator ISP (czyli nasz lokalny) uzyskuje od dostawcy (czyli operatora wyższego rzędu). Najlepiej, gdy cechuje się ona różnorodnością, czyli jest zbudowana na bazie dostępu do różnych frakcji zasobów Internetu – od polskiego węzła PL-IX (i innych lokalnych punktów wymiany ruchu), przez międzynarodowe (DE-CIX czy AMS-IX), po punkty globalnych operatorów sieci szkieletowych klasy Tier-1.

Prawdziwą niezawodność zagwarantuje stabilna infrastruktura aktywna w warstwie dostępowej i dystrybucyjnej. Jak więc widać, na ostateczny efekt wpływ ma nie tylko ISP, ale też te podmioty, z którymi współpracuje. Tylko w taki sposób mogą cechować go:

 • wysoka przepływność i skalowalność łącza,
 • dobrze rozwinięta infrastruktura szkieletowa,
 • stabilna infrastruktura aktywna = niezawodność.

Od czego zależy jakość Internetu w domu i w firmie? - Komentarz Kamila Kopczyńskiego z HAWE TELEKOM:

„Z perspektywy użytkownika końcowego kluczowy jest efekt w postaci usługi spełniającej zasadnicze kryteria: łącze zapewnia szerokie i skalowalne pasmo nawet do przepływności 1Gbps, łącze zapewnia możliwie najkrótsze czasy opóźnień do zasobów dostępnych w sieci, łącze charakteryzuje się wysokim poziomem niezawodności. 

O ile kwestie te są fundamentalne dla większości użytkowników i doskonale zdajemy sobie z nich sprawę, to zupełnie inaczej wygląda powszechność wiedzy o czynnikach, jakie wpływają na każde z wyżej wymienionych kryteriów w obszarze tzw. łączy stałych.

Ważne jest, aby nasz lokalny dostawca Internetu realizował dla nas usługę właśnie w oparciu o nowoczesną infrastrukturę w technologii umożliwiającej bardzo wysoki poziom skalowalności przepływności łącza dostosowany do naszych potrzeb. 

Im szybsze będzie nasze łącze, tym większe będą nasze możliwości. Z pewnością docelowym rozwiązaniem będzie usługa świadczona w oparciu o łącze światłowodowe. Zanim podpiszemy umowę na tego typu usługi, na pewno warto zapytać czy ten warunek jest spełniony bądź kiedy nasz dostawca planuje wykonać modernizację własnej sieci dostępowej.

Na jakość usługi, z jakiej możemy korzystać, również bardzo istotny wpływ ma infrastruktura szkieletowa operatora wyższego rzędu, jakim jest dostawcą usługi IP.Transit do naszego lokalnego dostawcy ISP. 

Ważne jest, aby posiadał on własną infrastrukturę światłowodową o zasięgu ogólnokrajowym uzbrojoną w najnowocześniejsze urządzenia transmisyjne klasy DWDM (ang. Dense Wavelength Division Multiplexing) oraz najnowocześniejsze urządzenia IP Ethernet wyposażone w interfejsy o przepływnościach 10Gbps i 100Gbps. 

Tego typu infrastruktura ma również bardzo istotny wpływ na zapewnienie najkrótszych czasów opóźnień do zasobów sieci Internet.

Lokalny operator ISP dostarczający nam usługę powinien posiadać też przynajmniej dwa niezależne punkty styku z operatorem wyższego rzędu, od jakiego pozyskuje usługę IP.Transit. Zaś operator wyższego rzędu musi posiadać infrastrukturę szkieletową o strukturze »ringu«, gwarantującą bezpieczeństwo na wypadek wystąpienia pojedynczego miejsca awarii”.

Kamil Kopczyński jest Dyrektorem Departamentu Centrum Zarządzania Siecią w HAWE TELEKOM.

Źródło: HAWE TELEKOM, inf. własna. Foto: blickpixel/Pixabay (CC0)

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  9
  Rozumiem że to jest artykuł sponsorowany ale, oferta HAWE TELEKOM jest skierowana do operatorów sieci kablowych i dostawców Internetu. Ciężko znaleźć w polskim internecie informacje o takich firmach jak HAWE TELEKOM. Na stronach sieci kablowych i telekomunikacyjnych nigdy niema informacji od kogo kupują tą usługę.
  • avatar
   Artik
   3
   500Mbit/s + telefon stacjonarny u mojego operatora wystarcza.
   Bardzo rzadkie, wręcz sporadyczne awarie, stabilność transferu, a godzinach nocnych nawet powyżej 500Mbit/s, bardzo krótkie czasy reakcji. Tak trzymać
   I ja zareklamuje lokalnego operatora leon.pl
   • avatar
    login1969
    1
    Fikuzi,to rzeczywiście NIEWIARYGODNE...
    • avatar
     pscager
     1
     Czekam na operatora gdzie ping będzie max 5ms. Wszędzie tylko szybkość, a gdzie oferty "Internet PING max 5ms! Tylko 39zł/miesiąc"?Ale chyba się nie doczekam.
     • avatar
      Fikuzi
      0
      Być może będzie to odebrane jako niewiarygodne, ale od listopada ubiegłego roku korzystam z usług Orange światłowód (300 Mbit) i do tej pory nic złego się nie wydarzyło. Chyba raz byłem zmuszony resetować funboxa. Jeśli chodzi o przepustowość to zawsze wychodzi powyżej deklarowanych. Pingi są bardzo niskie.
      • avatar
       pawelox01
       0
       Mieszkam w centrum Wrocławia, zaraz przy sky towerze, a nawet dobrego dostępu do światłowodu nie mam tylko zwykła miedź Na szczęście Netia ma dużą niezawodność.

       Za to na obrzeżach miasta gdzie powstają nowe osiedla, tam też powstają światłowody bardzo szybkie, do 1gb/s. Także wybór operatora nie zależy od nas ale od lokalizacji i nic z tym nie zrobimy
       • avatar
        Marucins
        0
        Dobry operator to lokalny operator.
        Jeśli przeskrobie dostanie ostrą antyreklamę, a taki np. Orange, Netia - jesteśmy dla nich kroplą w morzu. Ot jakiś frajer z takiej i takiej miejscowości na od pół roku problemu z netem, podobno transfer ledwo do dobija do 50% tego za co płaci... a J. go! Co nam zrobi?

        Tak więc jeśli chcecie dobrego operatora to polecam poszukać lokalnego.
        • avatar
         Fikuzi
         0
         @login1969
         Nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś, bo miałem na myśli fakt, że jakość oferowanej przez Orange usługi dostępu do internetu od x lat była wątpliwa. Stąd to zaskoczenie, że w przypadku światłowodu do tej pory nie zauważyłem jakiś nieprawidłowości.
         • avatar
          deduchus
          0
          Faktem jest, że obecnie internet po światłowodzie staje się powoli standardem, nawet taka Netia planuje do przyszłego roku wymienić praktycznie całą infrastrukturę na światłowody. Oczywiście pytanie co im wyjdzie z tych ambitnych planów. Nie zmienia to faktu, że coraz więcej internautów może korzystać z szybkiego internetu - i to nie tylko w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, czy inny Wrocław