Oprogramowanie

Dokładnie za rok zmienimy dowody osobiste

przeczytasz w 2 min.

Już w lipcu 2011 roku - choć mówiło się nawet o jego początku - do obiegu na terenie Polski wprowadzone zostaną nowe dowody osobite. Zawodowe dokumenty tożsamości na miarę technologii XXI wieku.

Zapewne zdecydowana większość naszych czytelników pamięta akcję wymiany dowodów osobistych sprzed dekady, kiedy papierowe i podatne na zniszczenia książeczki zastąpiły poliwęglanowe karty. W okresie wakacyjnym charakteryzującym się wyjazdami nad wodę ciężko kogokolwiek przekonywać, że tego typu rozwiązanie było złe. A przecież poza większą odpornością dowód stał się poręczniejszy i dopasowany do unijnych regulacji, umożliwiając między innymi komfortowe przekraczanie granic już po zniesieniu tychże.

MSWiA już od dłuższego czasu planuje jednak nowe dowody osobiste wzbogacone o specjalny chip przechowujący dane na temat obywatela. Zapewne w swojej konstrukcji miałoby to przypominać karty bankomatowe, bilety miesięczne w większych miastach czy legitymacje studenckie.

Chip na pewno zawierać będzie podstawowe dane osobowe, tj. imię i nazwisko, imiona rodziców, płeć, data i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz zdjęcie, które najpewniej znajdą się również i na dowodzie. Można się spodziewać jednak, że w odleglejszej przyszłości trafiać będą na niego także dodatkowe informacje - rządy kolejnych kadencji często obiecywały dodanie do dowodów osobistych obowiązkowej informacji na temat grupy krwi posiadacza. I rzeczywiście - w przyszłości na chipie mogą znaleźć się m.in. informacje na temat ubezpieczenia NFZ czy przebytych chorób.

Nowy dowód do gustu przypadnie zapewne także internautom. W 2011 traktowany będzie jako "podpis cyfrowy" umożliwiający załatwianie wielu istotnych kwestii za pośrednictwem sieci. Pozostaje mieć nadzieję, że paleta możliwości nowego dokumentu tożsamości zostanie rozciągnięta na jeszcze więcej usług, likwidując m.in. biurokrację na poczcie czy w państwowych urzędach.

Rewolucyjne zmiany nie będą kosztowały nas ani grosza, ponieważ od kilku miesięcy obowiązuje prawo, zgodnie z którym dowody osobiste wydaje się za darmo. Proces wymiany zostanie rozpoczęty niemal dokładnie za rok.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Polecamy artykuły:  
Wielki test 24 kart graficznych od 850 do 2000 złotychLinux Ubuntu i Mint - systemy zamiast WindowsGadżety na wakacje 2010

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Znów coś zmieniają.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Rewolucyjne zmiany nie będą kosztowały nas ani grosza,[...]"- a podatki same się zapłacą ;/ imo nadgorliwość
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Taaa pełna inwigilacja wchodzi w życie ,ja im dziękuje za nowe dowody mój jeszcze jest ważny przez kilka ładnych lat i to mi wystarczy ,ale jeżeli ktoś lubi aby rząd wiedział gdzie aktualnie ktoś przebywa to proszę bardzo .
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Taaa pełna inwigilacja wchodzi w życie ,ja im dziękuje za nowe dowody mój jeszcze jest ważny przez kilka ładnych lat i to mi wystarczy ,ale jeżeli ktoś lubi aby rząd wiedział gdzie aktualnie ktoś przebywa to proszę bardzo .
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      To co, za rok programujemy dowody? ^^
      • avatar
       Zuberos
       0
       SosenTHC. Już wszyscy wiemy kogo popierasz ;P.
       • avatar
        Zuberos
        0
        SosenTHC. Już wszyscy wiemy kogo popierasz ;P.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nie mogą nam wczepić tych czipów pod skórę, to je do dowodów wsadzają :/

         Świetnie, permanentna inwigilacja :/

         Najgorsze jest to, że ludzie będą się z tego śmiać, ale takie czipy już istnieją, da się je łatwo i po cichu namierzyć.. niedługo i pieniądze na taki czip będą wciskane - jak ktoś będzie marudzić, czip wyłączą i tyle.
         • avatar
          biuro74
          0
          Na terenie Polski... czy to znaczy, ze starym dowodem bedzie sie mozna poslugiwac przy przekraczaniu granic miedzy krajami UE ?
          • avatar
           greghostor
           0
           "już" i "dopiero" w internecie mają różne znaczenia

           jak będzie to będzie

           nie wiem czy dożyję ...
           • avatar
            adbacz
            0
            Czyli w ogóle to jak to będzie? Ja kończe za miesiąc osiemnastke i dostane dowód, a za rok będą zmieniać i co, będę musiał ten oddać a dostane z chipem czy dopiero będę wymieniał jak dowód skończy ważność?
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Chipy takie jak w legitymacjach nie zdają egzaminu - po dwóch latach kilkadziesiąt osób u mnie na uczelni miało niedziałające chipy i nie mogli wchodzić do akademików. Teraz w październiku zapewne problem się powtórzy .
             • avatar
              Szymon331
              0
              Przecież wszystkie informacje zawarte są w dowodzie. PESEL od razu pozwala namierzyć obywatela i dowiedzieć się o nim wszystkiego. Chyba za bardzo próbują uprościć sobie życie. Może to i dobrze ale nie zapomnę tego ile czasu musiałem stać w kolejce po swój dowód. Ileż sfrustrowanych ludzi zgrzytało zębami.

              Nie mam nic przeciwko by okres wprowadzenia takich nowości trwał około...10 lat.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               50 lat PRLu mój dziadek miał jeden dowód a ja już chyba trzeci w przeciągu niespełna 10ciu lat. Chcę wyrazić jak najdalej idącą dezaprobatę dla rozrzutności tej rozdmuchanej biurokracji!

               Dlaczego tak ZUS nie zreformują?


               Poza tym już widze jak na giełdach programują dowody na dowolne dane i potem ktoś bierze na nas kredyt i ucieka do Rio a ty se go spłacaj.
               • avatar
                mszark
                0
                Panika nie wiadomo o co. Przeprogramowanie chipu? Dzisiaj tylko nadruk co chyba łatwiej podrobić. Plusem jest to, że aby coś załatwić w urzędzie wystarczy że puścisz mailem z podpisem cyfrowym(certyfikatem kwalifikowanym). A o tych jakoś nie słychać żeby podrabiali choć są już używane.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Jessuu, znowu ?!. Na czyi koszt jest to robione i w czyim interesie ?!. Mój "plastikowy" dowód został wydany w 2008r (poprzedni, papierkowy w latach 80'). Jak mają pomysły na dowody, to niech zakasają rękawy i zarobią na ich produkcje !. Poza tym zaczyna mnie niepokoić ta "chipowa" tożsamość, bo zazwyczaj mówi się głośno o zaletach, ale milczy skrzętnie o wadach (nie tylko technicznych, ale i "obyczajowych" - nie wiem jak nazwać wpływ różnych informacji zawartych w takim chipie na nasze życie i postrzeganie nas przez innych). Zakładam, że z biegiem czasu "przyzwyczai się" nas do tego, że różne instytucje również będą miały możliwość odczytu takich informacji z chipa i nie wiem czy mi się to podoba (bo teraz mówi się o grupie krwi, ale pomysłów może być więcej i pewno będzie).
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Pewnie ktoś z rodziny ma firmę robiącą czipy dla banków i chciał więcej zarobić. ;)

                  Ale przynajmniej nie trzeba już płacić za dowód. To było maksymalne złodziejstwo. Nie dość, że musisz mieć dowód, to musisz za niego zapłacić. A podatki to na co idą?
                  • avatar
                   Gothar
                   0
                   Raz już wzięli grubą kasę to teraz zrobią za "darmo".
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Dość fajna sprawa. Ciekawe czy ten czipek będzie nas lokalizował, jak karty kredytowe? Oo
                    I Będę go trzymał w jakieś antyradarowej torbie ^^
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Kiedys czytalem, ze takie cos moze zastapic CV, to bylaby dobra sprawa, po co nosic nie potrzebne papiery ze soba skoro mozna by dac do zeskanowanie karte i po problemie.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Po prostu ktoś wpadł na pomysł, że można zarobić. Firma która będzie to tłuc ładnie się obłowi + łapówki dla polityków itd. Tak samo jak z absurdem kilku takich samych znaków drogowych na jednej ulicy, bo brat prezydenta miasta ma firmę w której je produkuje.

                      Wszytkie te informacje które zajmują kilka linijek tekstu na zwykłym dowodzie muszą nagle być w chipie... A NFZ i tak leci po PESEL'u... Ktoś powie, że będzie można skanować jak karty kredytowe, zajebiście tylko znając polskie realia na czytniki kasy im nie starczy... I będziemy mieć takie same dowody jak teraz + te same inforacje które są nadrukowane będę zdublowane w chipie którego nikt nie będzie czytał...


                      A props bez sensowności, co autor miał na myśli pisząc "zawodowe dowody tożsamości"? Zawodowy to może być barman albo strażak. Chodziło pewnie o profesjonalnie wykonane...