Nauka

Dokuczanie robotom II - Boston Dynamics znowu to robi

przeczytasz w 1 min.

Zespół Boston Dynamics raz jeszcze postanowił przetestować determinację i równowagę swojego robo-zwierzaka, tym razem czworonożnego SpotMini. To fascynujące i niepokojące zarazem.

Dwa lata temu zespół Boston Dynamics opublikował film, na którym widzimy jak człowiek zleca robotowi zadanie, a potem jak ostatnie chamidło przeszkadza mu w jego wykonaniu. Choć „determinacja” i stabilność maszyny były imponujące, tym bardziej wrażliwym na cierpienie innych widzom trudno się to oglądało. Dlaczego jednak o tym wspominamy? To proste – bo w sieci pojawiła się część druga.

Bohaterem drugiego filmu z cyklu „dokuczanie robotom” jest nie dwunożny Atlas, lecz najnowszy „zwierzak” w portfolio Boston Dynamics, czyli czworonożny SpotMini. Ten sam, który ostatnio opanował otwieranie drzwi i współpracę. Tym razem otrzymał to samo zadanie – wydostać się z pokoju, ale utrudnieniem była nie tylko klamka, lecz także …człowiek z kijem.

Oficjalnie są to testy, mające wykazać zdolność robotów do prawidłowego działania w przypadku występowania poważnych zakłóceń, a Boston Dynamics zapewnia, że „w badaniu nie ucierpiał żaden robot”. Równocześnie jednak wygląda to jak kręcenie na siebie bata – teraz jeszcze robot się nie buntuje, ale ...może warto pomówić trochę o regulacjach dla sektora sztucznej inteligencji?

Zupełnie poważnie jednak warto wyjaśnić, jak to wszystko działa. Otóż w eksperymencie bierze również udział druga osoba, która kieruje robota to drzwi i każe mu przez nie przejść. Z kolei podejście, odnalezienie klamki, skorzystanie z niej i ustalenie drogi przejścia przez otwarte już drzwi to procesy odbywające się autonomicznie. Samodzielnie również robot walczy o równowagę. Trzeba przyznać, że wygląda to całkiem nieźle.

Źródło: Engadget, Boston Dynamics

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  shirase
  12
  Skończy się śmieszkowanie, gdy robot wymyśli, by przed ponowieniem próby usunąć źródło "zakłóceń" :D
  • avatar
   jarekzon
   9
   Robią chłopaki co mogą, żeby wymyślić coś, co nas wreszcie zniszczy.
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Co za świnia! Daj mu drzwi otworzyć chamie :XD
    • avatar
     AntonioFacaldo
     6
     Biedny robocik :(
     Jeszcze mu dupsko urwali. Znęcanie, wykorzystywanie, gnębienie oraz zakazane praktyki laboratoryjne. Jak dla mnie od 3 do 8 lat pozbawienia wolności
     • avatar
      eltra
      4
      no faktycznie wygada to nieźle :) jeszcze troszkę i do czegoś będą się nadawać :D (ciekawe co słychać już w wojsku :P ze dwie dekady i będziemy mieli Mechy jak w gundam ^^ pewnie pierwsze wersje z jakimiś reaktorami atomowymi na pace xD)
      • avatar
       bodziokrak
       3
       Tacy goście zostaną zapamiętani niech tylko nadejdzie era skynetu.
       • avatar
        PITUCH1
        1
        No z racji , że nie przepadam za niczym co ma sierść lub inne futro, a dzieciaki chcą zwierzaka to gdzie jest "Donate" ?????
        • avatar
         Kieresz
         1
         Zaraz ktoś z USA napisze skarge że dręczą murzyna....
         • avatar
          deLillah
          0
          Robota dla mnie! Trzeba aplikować.