Nauka

Dokuczanie robotom II - Boston Dynamics znowu to robi

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Zespół Boston Dynamics raz jeszcze postanowił przetestować determinację i równowagę swojego robo-zwierzaka, tym razem czworonożnego SpotMini. To fascynujące i niepokojące zarazem.

Dwa lata temu zespół Boston Dynamics opublikował film, na którym widzimy jak człowiek zleca robotowi zadanie, a potem jak ostatnie chamidło przeszkadza mu w jego wykonaniu. Choć „determinacja” i stabilność maszyny były imponujące, tym bardziej wrażliwym na cierpienie innych widzom trudno się to oglądało. Dlaczego jednak o tym wspominamy? To proste – bo w sieci pojawiła się część druga.

Bohaterem drugiego filmu z cyklu „dokuczanie robotom” jest nie dwunożny Atlas, lecz najnowszy „zwierzak” w portfolio Boston Dynamics, czyli czworonożny SpotMini. Ten sam, który ostatnio opanował otwieranie drzwi i współpracę. Tym razem otrzymał to samo zadanie – wydostać się z pokoju, ale utrudnieniem była nie tylko klamka, lecz także …człowiek z kijem.

Oficjalnie są to testy, mające wykazać zdolność robotów do prawidłowego działania w przypadku występowania poważnych zakłóceń, a Boston Dynamics zapewnia, że „w badaniu nie ucierpiał żaden robot”. Równocześnie jednak wygląda to jak kręcenie na siebie bata – teraz jeszcze robot się nie buntuje, ale ...może warto pomówić trochę o regulacjach dla sektora sztucznej inteligencji?

Zupełnie poważnie jednak warto wyjaśnić, jak to wszystko działa. Otóż w eksperymencie bierze również udział druga osoba, która kieruje robota to drzwi i każe mu przez nie przejść. Z kolei podejście, odnalezienie klamki, skorzystanie z niej i ustalenie drogi przejścia przez otwarte już drzwi to procesy odbywające się autonomicznie. Samodzielnie również robot walczy o równowagę. Trzeba przyznać, że wygląda to całkiem nieźle.

Źródło: Engadget, Boston Dynamics

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  shirase
  Skończy się śmieszkowanie, gdy robot wymyśli, by przed ponowieniem próby usunąć źródło "zakłóceń" :D
  12
 • avatar
  jarekzon
  Robią chłopaki co mogą, żeby wymyślić coś, co nas wreszcie zniszczy.
  9
 • avatar
  Konto usunięte
  Co za świnia! Daj mu drzwi otworzyć chamie :XD
  7
 • avatar
  AntonioFacaldo
  Biedny robocik :(
  Jeszcze mu dupsko urwali. Znęcanie, wykorzystywanie, gnębienie oraz zakazane praktyki laboratoryjne. Jak dla mnie od 3 do 8 lat pozbawienia wolności
  6
 • avatar
  eltra
  no faktycznie wygada to nieźle :) jeszcze troszkę i do czegoś będą się nadawać :D (ciekawe co słychać już w wojsku :P ze dwie dekady i będziemy mieli Mechy jak w gundam ^^ pewnie pierwsze wersje z jakimiś reaktorami atomowymi na pace xD)
  4
 • avatar
  bodziokrak
  Tacy goście zostaną zapamiętani niech tylko nadejdzie era skynetu.
  3
 • avatar
  PITUCH1
  No z racji , że nie przepadam za niczym co ma sierść lub inne futro, a dzieciaki chcą zwierzaka to gdzie jest "Donate" ?????
  1
 • avatar
  Kieresz
  Zaraz ktoś z USA napisze skarge że dręczą murzyna....
  1
 • avatar
  deLillah
  Robota dla mnie! Trzeba aplikować.