Telewizory

Nowa technologia Dolby rozjaśni i nada kolorów obrazowi w Twoim telewizorze

przeczytasz w 1 min.

Możesz myśleć, że Twój obecny telewizor HD jest wystarczająco jasny, ale Dolby nie przyzna Ci racji.

Dolby przetwarzanie obrazu 4000 nit

Możesz myśleć, że Twój obecny telewizor HD jest wystarczająco jasny, ale Dolby nie przyzna Ci racji. I choć firma ta znana jest przede wszystkim ze swoich cenionych rozwiązań audio, to wygląda na to, że naprawdę się napracowała przy nowej technologii przetwarzania obrazu, która umożliwia wykrzesanie 4000 nitów z panelów LED, podświetlających panel odbiornika. To spore osiągnięcie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w przypadku standardowych telewizorów mamy do czynienia z jasnością na poziomie jedynie 100 nitów.

Po co ta zmiana? Otóż 100-nitowy limit jasności mocno utrudnia życie filmowcom w post-produkcji. Niemożliwym jest bowiem uzyskanie idealnie odwzorowanych kolorów, mając do dyspozycji tak ograniczoną scenę światła. Czterdziestokrotne zwiększenie limitu powinno naprawdę pozytywnie wpłynąć na tę kwestię.

Firma Dolby zaprezentowała prototypową wersję swojej eksperymentalnej technologii. Wystawione zostały dwa ekrany – panel 2K wykorzystujący rozwiązanie oraz standardowy monitor używany przez filmowców w post-produkcji. Różnica – jak informuje serwis Engadget, którego redaktorzy byli widzami prezentacji – była ogromna – „jak dzień i noc” – czytamy. 

„Pomimo tej samej rozdzielczości, prototyp zaoferował znacznie bardziej realistyczne kolory, większą dynamikę i lepszy kontrast, co zaowocowało fantastycznymi wrażeniami wizualnymi. Dla przykładu niebo było bardziej niebieskie, a chmury, które na monitorze produkcyjnym były ledwo zauważalne, stały się znacznie wyraźniejsze”.

Dolby poinformowało też, że prototyp został również zaprezentowany już najważniejszym ekipom filmowym. Pierwszy pokaz dla konsumentów powinien natomiast odbyć się podczas przyszłorocznych targów CES 2014.

Źródło: Engadget

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  2
  100 nitów? chyba tylko w plazmach, w LCD jasność jest sporo wyższa, 4000 nitów to mają najmocniejsze latarki, które potrafią z bliska palić przedmioty
  • avatar
   zielony888
   1
   Znacznie lepiej sprawdza się ambilight, nie rozjaśnia obrazu, ale nadaje mu ramkę w tym samym kolorze co na brzegach ekranu, przejścia między obrazem a ambilightem są praktycznie niewidoczne. I to jest najfajniejszy pomysł na poprawienie obrazu.
   • avatar
    jeomax.co.uk
    0
    LOL, a wlasnie przeczytalem newsa z 2002 roku (11 lat wstecz) o monitorze od Viewsonic-a z 500 nitami jasnosci. To prezentuje - mysle - przepasc pomiedzy wciaz obecna technologia LCD, a starymi CRTkami.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Hmmm... Przecież taki TV świeci jak latarka. A o ile dobrze pamiętam świecenie latarką po oczach jest mało przyjemne, ale cóż...
     • avatar
      orbital
      0
      Przecież zdjęcie po lewej stronie jest przepalone.
      Co z tego że widzę gości którzy zaraz wyjadą i tak z garażu jak cała klatka jest zjarana.