Ciekawostki

Domniemany twórca Bitcoina zatrzymany przez policję

przeczytasz w 1 min.

Czy za Bitcoinem stoi 44-letni Australijczyk Craig Steven Wright? I czy jego zatrzymanie ma coś wspólnego z tym ogłoszeniem?

Bitcoin

Bitcoin to jeden z największych wynalazków ostatniej dekady – całkowicie cyfryzuje on przekazywanie pieniędzy, a jednocześnie pozostaje niezależny od rządów, banków czy operatorów płatności. Tożsamość twórcy tej kryptowaluty (ukrywającego się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto) od lat jest jednak nierozwiązaną zagadką. Wczoraj (8 grudnia) redakcje WiredGizmodo poinformowały, że za stworzenie Bitcoina odpowiadają Australijczyk Craig Steven Wright i jego nieżyjący przyjaciel Dave Kleiman. 

Sam Wright, będący 44-letnim informatykiem, potwierdził tę informację. Jak dotąd nie otrzymaliśmy jednak żadnych oficjalnie (to znaczy: niezależnie) potwierdzonych dowodów na to, że jest to prawda (choć przesłanek nie brakuje). I wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie ich nie dostaniemy. The Guardian poinformował bowiem, że zaledwie kilka godzin po publikacji tych informacji do drzwi Australijczyka zapukali policjanci, a on sam został zatrzymany.

Bitcoin Wright

Według oficjalnego stanowiska Australijskiej Policji Stanowej zatrzymanie Craiga Stevena Wrighta nie jest w żaden sposób powiązane z rewelacjami opublikowanymi przez Wired i Gizmodo, lecz ma związek ze sprawą nadzorowaną przez tamtejsze Biuro Podatkowe. Można w to wierzyć. To, jak bardzo Bitcoin nie jest na rękę rządom, jest jednak dobrze znanym faktem, a to zaś pozwala przypuszczać, że za nalotem na dom Australijczyka, w którym brało udział ponad 10 policjantów, stały inne motywacje.

Źródło: Wired, Gizmodo, The Guardian, Neowin. Foto 1: Getty Images / George Frey; 2: Gizmodo

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  adivxv5
  39
  motywacja jest jedna- kontrola nad wszystkim i wszystkimi.
  • avatar
   Snack3rS7X
   7
   To ten co miał się zgłosić po Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii ? :D Buhahahahahah :D
   • avatar
    theBeoWulfIV
    4
    A nie dawno na bechmarku był news, że chcą wręczyć nagrodę twórcy Bitcoin. No i dostał... xD
    • avatar
     Dexterr
     0
     Artykuł jak pudelek.
     Trochę plotek ,trochę domysłów i tej na podstawie autor wysuwa wiekopomne niczym nie poparte stwierdzenia.
     Tak zamknęli go be bitcoin jest im nie na rękę... teoria spiskowa gotowa. W nowym rządzie autor doskonale by się odnalazł.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Zapłaci haracz państwu i go wypuszczą.
      • avatar
       apatch
       0
       W żadnym z newsów nie znalazłem informacji o zatrzymaniu Wrighta, a jedynie o przeszukaniu posiadłości wynajmowanej przez niego i już możecie napisać że to nie on ;) http://www.coindesk.com/craig-wright-pgp-key-data-cast-suspicion-on-satoshi-claims/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+CoinDesk+%28CoinDesk+-+The+Voice+of+Digital+Currency%29

       "I am not Craig Wright. We are all Satoshi."
       • avatar
        aavil
        0
        To już wiadomo komu wypłacić ewentualną nagrodę Nobla.