Internet

Dostał wyrok za brak hasła Wi-Fi

przeczytasz w 1 min.

Niemiecki sąd ukarał jednego ze swoich obywateli karą grzywny za fakt niezabezpieczenia routera Wi-Fi hasłem.

100 euro grzywny to bardzo rozsądny wyrok sądu, bo bez uszczerbku dla finansów samego ukaranego, zwrócono uwagę na bardzo istotną kwestię - zabezpieczania dostępu do internetu oraz konsekwencji ignorowania tej czynności.

W takich sytuacjach - zdaniem niemieckiego sądu - bezmyślnie narażamy się na to, że ktoś za pośrednictwem naszego prywatnego internetu może dokonywać czynności nielegalnych. Zaczynając od tak powszechnych jak pobieranie nielegalnych plików, np. muzyki, poprzez rozpowszechnianie pedofilii czy oszustwa finansowe.

Sąd "zainteresował" się obywatelem właśnie za sprawą nielegalnie pobieranego pliku mp3. Ten udowodnił jednak, iż nie było to jego winą, gdyż w tamtym czasie przebywał... na wakacjach. Niezależnie od restrykcyjnego prawa antypirackiego sąd miał sporo racji - udostępnianie swojego internetu bez zapezpieczeń może mieć złe konsekwencje.

Źródło: AP

 

Zobacz także:

Komentarze

65
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Grinch
  0
  Duża część tej winy ponosi producent sprzętu.
  Większość routerów na starcie sieci WiFi nie posiada żadnych zabezpieczeń. Użytkownik który się na tym NIE ZNA i nie przeczytał instrukcji dokładnie nie będzie wiedział o braku zabezpieczeń. Dla niego ważne jest, że internet działa w komputerze przenośnym.

  Wg mnie oprogramowanie routerów powinno być przygotowane na wprowadzenie hasła sieci bezprzewodowej podczas konfiguracji routera bez możliwości pominięcia tego kroku. Domyślne zabezpieczenie powinno być na poziomie WPA.
  Druga opcja to wprowadzanie haseł dostępu do sieci Wifi. Coś na styl kluczy w grach komputerowych. Każdy router powinien mieć swoje losowe indywidualne hasło dostępu do sieci bezprzewodowej. Tylko, że to kosztuje i który producent będzie tak martwić się swoim klientem?
  • avatar
   _nick_
   0
   To ciekawe jaki wyrok dostaną właściciele hot-spotów :P
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A ja wchodze do sklepu, dział ogrodniczy, i tam leżą widły.Co będzie jak ktoś dokona nimi czynności nielegalnych? Np. użyje do uprawy marihuany, tudzież napadu na bank.
    • avatar
     germo
     0
     Nie widzę, żeby wyrok utrzymał się w wyższych instancjach. Co za bzdura nakazywać komuś zakładanie hasła na Wifi :S
     • avatar
      tazik21
      0
      sąd ma racje. Potem po fakcie się okaże, że jakiś np. pedofil korzystał z internetu za pomocą twojego routera. Policja przyjdzie do Ciebie, a Ty będziesz płakać. Ciężko będzie się Tobie wytłumaczyć z tego faktu, a nie mówiąc już o tym, jak będą się zachowywać ludzie z twojej okolicy- jak się dowiedzą. Większość ludzi jest płytka. Gówno ich to będzie obchodzić, że np. zostałeś uniewinniony. Dla nich będzie pożywką, że byłeś zamieszany, a to będzie się ciągnąć za tobą, jak smród za dupą.

      Więc tak jak pisałem sąd ma racje- DMUCHA NA ZIMNE
      • avatar
       m4rcin
       0
       Jak nie zamknę samochodu to też dostanę mandat?
       • avatar
        miedzianek
        0
        'za pośrednictwem naszego prywatnego internetu'


        WoW,to juz wymyslili prywatne internety:O?
        Chyba ze o internAt Ci chodzilo?


        Jakubie,skoncz z pisaniem newsow,bo nadaja sie do brukowca,ale nie tutaj
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Jest to ogólnie trudna sprawa ale jednak stoję po stronie ludzi niezabezpieczających własne Wifi. Ja też mogę zabić człowieka nożem od sąsiadki. I co? Dają jej mandat, że nie zamknęła noża na klucz w szufladzie? Na 1. miejscu zawsze powinna być wolność człowieka i jeśli nie ogranicza wolności drugiego to nikt nie może go karać.
         • avatar
          Qpers
          0
          Tylko czekać, aż zaczną karać ludzi za nie zabezpieczenie kuchennego noża, bo ktoś mógłby nim zabić.
          • avatar
           Tassador
           0
           Czyli jeśli nie zamknę auta , które mi ukradną ,coś przeskrobią .,. ja dostane kare ze nie zamknąłem i się przyczyniłem ??

           masakra
           to jakieś wielkie nieporozumienie
           • avatar
            force
            0
            Co za bzdura. Zniewolenie postępuje. Domagam się kary dla wszystkich palących bo sami siebie zatruwają. Konsekwencje tego są o niebo poważniejsze od niezabezpieczonej sieci WiFi. Już nie wspomnę że przy państwowej służbie zdrowia z a leczenie palących płacą niepalący.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Grinch: "Duża część tej winy ponosi producent sprzętu."

             Czy ty się gipsu najadłeś??? Może jeszcze producent powinien wymyślić każdemu użytkownikowi oddzielne hasło? To, że ktoś się nie zabezpieczy to tylko i wyłącznie jego wina. A może analogicznie powinno się karać producentów samochodów w momencie jak kierowca nie kliknie zamka centralnego...

             Po za tym sąd mógłby teko ktosia ukarać tylko jeśli komercyjnie udostepniał łącze... Nikt nie może mnie ukarać bo chodzę w rozwiązaych butach i narażam się na przewrócenie skutkujące uszczerbkiem na zrdowiu...
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              "rozpowszechnianie pedofilii"? BUahahahahahaha, co za idiotci hahaha :D

              niedługo za OC będzie groziło kolegium za przyczynianie się do ocieplenie klimatu... które de facto jest podobnym picem na wodę co owe "przeciwdziałanie pedofilii"
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Beznadziejny wyrok. To jak wynajmę komuś mieszkanie i okaże się, że ten ktoś zamorduje tam kogoś, to ja mam za to pójść do więzienia? Nie on piracił, więc nie powinien dostać żadnej kary. Co go obchodzi, że nie zabezpieczył swojej sieci? Jak ktoś ukradnie mój samochód i zabawi się w Carmageddon, to ja mam być winny? Chyba nikt nie ma obowiązku zabezpieczać swojej sieci. Mam nadzieję, że w naszym kraju nie ma tak "przenikliwych" sędziów.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Faszyzm.
                • avatar
                 slavius
                 0
                 Gdyby żył w prawdziwie wolnym kraju to nikt by się go nie czepiał. Co niektórzy już pewnie dawno zauważyli, że "wolność" w współczesnym świecie praktycznie nie istnieje. Gościu zapłacił za usługę i z dużym prawdopodobieństwem nie było w umowie z operatorem punktu, który nakazywałby mu zabezbieczenie dostępu do swojej sieci hasłem. Dobrowolnie wybrał możliwość na narażenie się na niebezpieczeństwo no ale o to chodzi, że miał do tego prawo i nikt nie może mu tego zabronić. Darmowe hot spoty są powszechnie dostępne więc nie wiem o co w ogóle tu chodzi. Co to za prawo ?
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  dobrze zrobili (uświadamiają przynajmniej tych co się nie znają i sami sobie szkodzą)
                  • avatar
                   UB-SB-USB
                   0
                   Czy ktoś może mi wyjaśnić co to jest rozpowszechnianie pedofilii? Bo encyklopedia medycyny mówi, że pedofilia to pociąg seksualny do osób o nierozwiniętych trzeciorzędnych cechach płciowych. Tak więc pedofilia to nie jest ani czynność, ani żaden wytwór ani też żadna inna rzecz. Czyżby rozpowszechnianie pedofilii oznaczało rozpowszechnianie pociągu do małych dzieci???