Technologie i Firma

Prowadzisz małą firmę? Pozyskaj dofinansowane ze środków UE

przeczytasz w 1 min.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie działalności ze środków UE, nawet do 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

dotacje_ue

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs adresowany przede wszystkim do firm z sektora MSP, w którym można pozyskać finansowanie działalności w wysokości nawet 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Konkurs dotyczący poddziałania 2.3.2 „Bon na innowacje dla MŚP” ogłoszony został w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 i poza przedsiębiorstwami oraz start-upami mogą wziąć w nim udział również jednostki naukowe i instytucje związane pośrednio z otoczeniem biznesowym.

O dofinansowanie na poziomie 80 proc. kosztów kwalifikowanych mogą ubiegać się mikro oraz małe przedsiębiorstwa, zaś średnie firmy mają szansę na pozyskanie dofinansowania w wysokości do 70 proc. O dotację zabiegać mogą projekty, których realizacja przyczyni się do wprowadzenia nowego, innowacyjnego lub znacznie ulepszonego produktu lub usługi.

Dofinansowanie do firmy

W Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój realizowane są dwa typy projektów. Pierwszym są te przyczyniające się do rozwoju realizujących je podmiotów. Dotyczy to przedsiębiorstw, które poprzez opracowywanie innowacyjnych produktów lub usług, czy współpracę podczas ich wdrażania z jednostkami badawczo-rozwojowymi, mają szanse na ulepszenie swoich produktów lub zdobycie nowych rynków.

Drugim typem są przedsięwzięcia, których realizatorzy pośredniczą w dostarczaniu pewnych konkretnych rozwiązań do określonych adresatów. Przykładem takich projektów są programy doradcze czy instytucje udzielające wsparcia finansowego w charakterze pożyczek.

Konkurs „Bon na innowacje dla MŚP” trwa od 31 sierpnia do 31 grudnia 2015 roku, a przewidziany budżet na dotacje wynosi 46,1 mln zł. Program jest finansowany ze środków budżetu państwa i nie jest powiązany z programami operacyjnymi.

Źródło: Grupa EU Dotacje

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  5
  Polskim firmom potrzeba NORMALNOŚCI I RÓWNEGO TRAKTOWANIA a nie jałmużny z EuroKołchozu !

  Środki z UE, pochodzą z NASZYCH składek, które tu wracają, więc faktycznie unia nic nie daje, jedynie dysponuje naszymi pieniędzmi (utrata niezależności finansowej) !

  Zamiast dotacji wystarczy zmniejszyć podatki do standardów zachodnich, oraz opodatkować zachodnie firmy, które mało co płacą (hipermarkety NIE nie płacą w ogóle).

  Zmienić prawo na sprzyjające zatrudnianiu pracowników, (zniknie bezrobocie).

  Do tego by było normalnie potrzeba POLSKIEGO rządu, bo ten służy najwyraźniej komuś innemu...
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Zajmuję się pozyskiwaniem dotacji i taki opis jak tutaj, każdy może sobie wyczytać na oficjalniej stronie poświęconej wnioskom unijnym.
   Najważniejsze to przedstawienie jak taki wniosek na prawdę wygląda.

   Otóż:
   - dotację można otrzymać wyłącznie na opracowanie produktu/usługi/technologii, z góry uprzedzam, że wdrożyć ją trzeba we własnym zakresie finansowym,
   - badania mogą wykonać TYLKO polskie jednostki naukowe ze statusem naukowym A+, A lub B- inaczej mówiąc tylko najbardziej rozwinięte uczelnie w kraju, gdzie w przypadku "szybkiej ścieżki" jest możliwość stworzenia własnego zespołu badawczego... ,
   - najbardziej interesujące jest to, iż wcześniej był limit wartości projektu do 100 tyś. złotych czego teraz nie widzę, nie ma tutaj miejsca na wywody czym zostało to spowodowane ale osoby wtajemniczone wiedzą, jak to się będzie kończyć... .

   Nowa polityka dofinansowania polega na tym, żeby to firmy w pewnej części finansowały badania instytutów co jest śmieszne, bo nie ma gwarancji sukcesu danej technologii, a o kosztach wdrożenia nie wspomnę. Dawniej uczelnie dostawały 100% dofinansowania na badania, a przedsiębiorca wykupywał sobie tylko licencje po czym mógł otrzymać nawet 100% na wdrożenie tej technologii i wprowadzenie jej na rynek.

   Aktualnie muszę wspomnieć, że nie ma dotacji dla "biednych" (nie ujmując nikomu).
   Duzi gracze jakich obsługuję korzystają z 1.2 gdzie brane jest pod uwagę wdrożenie, a mała firma niby skąd ma wziąć np. 20tyś. na opracowanie "innowacyjnego" oprogramowania do sklepu za 100tyś., a potem jeszcze co najmniej 10tyś. na zastosowanie go w swojej firmie?
   Odpowiedź brzmi: na kredyt! Ale nie byle jaki kredyt. Tylko finansowany przez wybrane instytucje finansowe ;)
   Pozdrawiam
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Nie chcemy unijnej pomocy!!! Głosuję na PiS w nadchodzących wyborach!!! Skończy się niepłacenie podatków przez hipermarkety i opodatkujemy banki!!! Nie przyjmiemy tzw ''uchodźców'' islamistów i czarnych, którzy chcą dostępu do białych pieniędzy, białych kobiet, a wdzięczność okażą nam oskarżając nas o rasizm! I nie pozwolimy aby Bruksela dyktowała nam co możemy a co nie!!!
    W dalszej perspektywie należy wystąpić z Unii Jewropejskiej i odzyskać niezależność gospodarczą!!!
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Byłem w tym roku w euro-urzędzie w Bstoku. Poza ochroniarzem i jedną pracownicą biurową nikogo tam nie było, w środku dnia. Chciałem sie dowiedzieć o dotacjach na założenie firmy. No to jestem już za stary (31L), pierwszeństwo mają kobiety, emeryci po 65 roku życia, niepełnosprawni. Nawet z zespołem downa można pewnie dostać tam dotacje, ale dla większości społeczeństwa, bez konkretnych znajomości to zapomnij.